Nová ukrajinská vláda, v jejímž čele stojí premiérka Julia Svyrydenko, schválila plány na rozšíření domácí výroby zbraní. S odvoláním na prezidenta Volodymyra Zelenského o tom informují server Euronews a agentura AP. Kyjev chce být v produkci zbraní soběstačnější kvůli nejistotě ohledně budoucí zahraniční vojenské pomoci.
Nová ukrajinská vláda si stanovila jasný cíl. Do šesti měsíců chce pokrýt polovinu zbrojních potřeb země tak, aby mohla potlačit ruské síly. „Transformujeme řízení obranného sektoru a výroby zbraní tak, aby se do šesti měsíců znatelně zvýšil počet zbraní vyrobených na Ukrajině, které mají naši bojovníci k dispozici,“ uvedl Zelenskyj.
Ukraine to boost domestic arms production to counter Russia’s invasion, says Zelenskyyhttps://t.co/CTTXv0ZdtT pic.twitter.com/zGNLokS7ZA
— The Washington Times (@WashTimes) July 18, 2025
„V současné době je asi 40 procent zbraní v rukou našich bojovníků vyrobeno na Ukrajině. Za šest měsíců by to mělo být nejméně 50 procent,“ dodal.
Ukrajina sází hlavně na levné drony, s jejichž pomocí působí ruským invazním silám velké ztráty. Vyvinula vlastní bezpilotní prostředky s dlouhým doletem schopné útočit hluboko na území Ruské federace. Používá i robotické systémy domácí výroby a vyvíjí vlastní balistické střely dlouhého doletu.
Navýšení domácí výroby přichází kvůli nejistotě ohledně toho, kolik dalších dodávek mohou západní země Ukrajině dodat.
Ukrajina čeká na dodávky vojenské pomoci od Spojených států, jejichž prezident Donald Trump uzavřel dohodu se členy Severoatlantické aliance (NATO) ohledně vyzbrojení země napadené Ruskem. Trump uvedl, že zbraně už míří na Ukrajinu. Není však stále jasné, o jaký počet a typy zbraní půjde.
Ukrajina pod tlakem
Šéf Bílého domu hovořil o útočných prostředcích a systémech protivzdušné obrany Patriot. Generální tajemník NATO Mark Rutte v pondělí ve Washingtonu uvedl, že aliance koordinuje americkou vojenskou podporu a finanční prostředky od spojenců v Evropě a Kanadě. Členské státy NATO totiž mají nakupovat americké zbraně pro Kyjev.
V čele této iniciativy stojí Německo, ale přidalo se i Finsko, Dánsko, Švédsko, Norsko, Spojené království, Nizozemsko a Kanada. Očekává se, že další budou následovat.
Vrchní velitel spojeneckých sil NATO v Evropě, generál Alexus Grynkewitch, ve čtvrtek uvedl, že probíhají přípravy na transfery zbraní na Ukrajinu a že NATO velmi úzce spolupracuje s Německem na dodávkách Patriotů.
Švýcarsko uvedlo, že USA přesměrovaly dodávky Patriotů, které si objednalo pro vlastní obranu, na Ukrajinu. Není však jasné, kdy tam dorazí. Neví se však, zda poputují přímo na Ukrajinu, nebo do některé ze zemí podporujících Ukrajinu.
Ukrajina je pod tlakem kvůli zintenzivňujícím ruským útokům. Mluví se o ruské letní ofenzívě a Kyjev potřebuje zbraně co nejrychleji. Americký vyslanec při NATO Matthew Whitaker však uvedl, že zatím nemůže uvést časový rámec toho, kdy by mohla získat další zbraně.