Bitcoin dál láme rekordy. V sobotu se vyšplhal až na 119 444 dolarů a poprvé v historii stabilně překonal hranici 119 000. Poslední růst potvrzuje sílu býčího trendu a přibližuje BTC k další významné hranici kolem 120 000 dolarů.
Vlnu zájmu podporují přílivy institucionálních peněz do bitcoinových ETF i návrat optimismu mezi retailové investory. Trh reaguje na silné objemy, zvýšenou likviditu i rostoucí přesvědčení, že se BTC etabluje jako legitimní uchovatel hodnoty.
Arthur Hayes věští altcoinovou sezónu
Podle Arthura Hayese, bývalého šéfa Bitmexu a zakladatele fondu Maelstrom, trh právě vstupuje do nové fáze. Bitcoin podle něj prorazil klíčové úrovně s „dobrým objemem“, a to je jasný signál. Altcoiny by ho podle Hayese mohly brzy následovat.
„Připravte se na obrovskou sezónu altcoinů,“ uvedl. Jeho fond prý výrazně zvýšil expozici a využívá příznivého nastavení trhu. Investoři sázejí na to, že prezident Donald Trump zmírní celní politiku, a proto „se na to kašle – Maelstrom Fund nakupuje“.
Technika i politika na jedné vlně
Hayes ještě nedávno varoval před odlivem likvidity kvůli plnění amerického TGA účtu, ale nyní tvrdí, že trh rizika absorbuje. Vidí BTC na cestě k jednomu milionu dolarů a Nasdaq 100 pětinásobně silnější do roku 2028.
Příliv kapitálu navíc doplňuje přijetí stablecoinů a zájem institucí o blockchainové pokladní strategie. Právě ty podle něj připravují půdu pro dlouhodobý růst.
Kryptohorečka se vrací
Kromě bitcoinu posilují i další kryptoměny. Ethereum si během týdne připsalo přes 17 %, Cardano téměř 30 % a Solana zhruba 10 %. Vzestup zaznamenal i BNB a další velké altcoiny. Trh tak reaguje na kombinaci technických signálů a měnícího se makroprostředí.
Optimismus se zrcadlí i na akciových trzích. Technologické akcie jako Microsoft lámou rekordy, Nvidia dosáhla valuace 4 biliony dolarů a S&P 500 i Nasdaq se drží vysoko. Kryptoměny zjevně nejsou samy – přidává se i zbytek trhu.
Clo na měď zvedlo cenu o 13 %
Nárůst cen se netýká jen krypta. Clo na dovoz mědi oznámené Donaldem Trumpem poslalo futures o více než 13 % nahoru – nejvíc za jediný den od roku 1968. Dopad pocítí výroba elektroniky, aut i obnovitelných zdrojů.
Příští týden bude napěchovaný. Trh čeká na inflační data z USA, Británie i eurozóny a rozjíždí se výsledková sezóna. První velcí hráči – jako JP Morgan, Netflix nebo PepsiCo – ukážou, jak se firmám dařilo ve druhém čtvrtletí.