Evropská unie dosáhla dohody s Izraelem ohledně zlepšení humanitární situace v Pásmu Gazy. Dohoda podle šéfky unijní diplomacie Kaji Kallas zahrnuje mimo jiné zvýšení počtu kamionů s pomocí a otevření dalších hraničních přechodů. Izraelský ministr zahraničí Gideon Saar dohodu potvrdil.
„Tato opatření jsou nebo budou zavedena v nadcházejících dnech s všeobecným porozuměním, že pomoc ve velkém rozsahu musí být poskytována přímo obyvatelstvu a že budou i nadále přijímána opatření k zajištění toho, aby nedošlo k přesměrování pomoci Hamásu,“ uvedla Kallas.
Israel has agreed to "significant steps" to improve the humanitarian situation in Gaza, the European Union's foreign affairs chief, Kaja Kallas, said on Thursday https://t.co/DlrEujtz7p
— dpa news agency (@dpa_intl) July 10, 2025
Izraelský ministr zahraničí Saar na tiskové konferenci ve Vídni dohodu s EU potvrdil, napsal server The Times of Israel. Podle něj dohoda znamená „víc kamionů (s pomocí), více přechodů (do Pásma Gazy) a více tras pro humanitární pomoc“.
Šéfka unijní diplomacie vyjmenovala hned několik kroků, které by současnou kritickou situaci v Pásmu Gazy měly zlepšit. Mezi tyto kroky patří mimo jiné podstatné zvýšení denního počtu kamionů, které do oblasti míří s potravinovou a další pomoci, dále otevření několika dalších hraničních přechodů v severní i jižní části pásma, znovuotevření jordánských a egyptských tras, po kterých může proudit pomoc a také umožnění distribuce potravin prostřednictvím pekáren a veřejných kuchyní v celém Pásmu Gazy. Izrael podle EU rovněž slíbil obnovení dodávek paliva pro humanitární zařízení i ochranu humanitárních pracovníků.
„EU je připravena koordinovat své kroky se všemi příslušnými humanitárními subjekty, agenturami OSN a nevládními organizacemi v terénu, aby zajistila rychlé provedení těchto naléhavých kroků,“ stojí v prohlášení unijní diplomacie. Kallas rovněž opětovně vyzvala k okamžitému příměří a propuštění všech zbývajících rukojmích.
Izrael veškeré dodávky pomoci do Pásma Gazy zastavil od 2. března do 19. května. I po tomto datu je přeprava pomoci omezená. Od 19. května do dnešního dne překročilo hranici do Pásma Gazy 3.285 nákladních vozů s pomocí, uvádí portál izraelského úřadu pro palestinská území COGAT. Používány jsou dva přechody – Erez a Kerem Šalom. Podle předchozích odhadů by bylo nutné do Pásma Gazy přepravit na 500 nákladních vozů s pomocí denně, aby bylo možné pokrýt základní potřeby obyvatelstva. Izrael připisuje špatnou humanitární situaci v Pásmu Gazy zadržováním pomoci za strany Hamásu a problémům s distribucí.
Šéfka unijní diplomacie oznámila na konci května, že Evropská unie kvůli katastrofální situaci v Pásmu Gazy přehodnotí asociační dohodu s Izraelem, zejména pokud jde o porušení článku dva, který se týká lidských práv. Na červnovém jednání Kallas představila ministrům zahraničí výsledek přezkumu, ze kterého vyplynulo, že postup Izraele v Pásmu Gazy mohl porušit podmínky asociační dohody.
Česká republika patří k zemím, které si myslí, že EU asociační dohodu vypovídat nemá, například Irsko a Španělsko se ale domnívají pravý opak. Další kroky by měly být projednány příští týden v úterý na červencové schůzce unijních ministrů zahraničí.