Americký ministr obrany Pete Hegseth o zastavení dodávek zbraní na Ukrajinu předem neinformoval Bílý dům. To poukazuje na chaotičnost administrativy prezidenta Donalda Trumpa, uvedla televize CNN. Analýza zadaná vysokými vojenskými důstojníky zjistila, že USA mohou vojensky podporovat Ukrajinu, aniž by byla ohrožena jejich obranyschopnost, dodává stanice NBC.
USA nejprve oznámily zastavení dodávek některých zbraní na Ukrajinu. Šlo o dělostřeleckou a chytrou munici nebo střely do protivzdušného systému Patriot. Důvod? Americké zásoby se tenčí, americká armáda je na prvním místě. Stalo se tak poté, co Trump slíbil Kyjevu posílení protivzdušné obrany, neboť na Ukrajině umírají civilisté.
Hegseth did not inform the White House before he authorized pause on weapon shipments to Ukraine, sources say https://t.co/dTzx1ElvkL
— CTV News (@CTVNews) July 9, 2025
Šéf Bílého domu se následně od přerušení vojenské pomoci distancoval. Že za tímto rozhodnutím nestojí, řekl v telefonickém hovoru ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému. V pondělí oznámil, že dodávky zbraní budou pokračovat, aby se mohla země dál bránit.
Na otázku novinářů, kdo pozastavení vojenské pomoci schválil, Trump odpověděl: „Nevím, proč mi to neřeknete?“
Nikdo o tom nic nevěděl
S americkými médii o tom hovořilo pět zdrojů obeznámených se situací. Jednalo se podle nich o rozhodnutí Hegsetha. Ten o tom předem neinformoval Trumpa, ani zvláštního vyslance pro Ukrajinu Keitha Kellogga či ministra zahraničí Marca Rubia. O pozastavení dodávek zbraní na Ukrajinu se dozvěděli až z tiskových zpráv.
Jeden ze zdrojů uvedl, že Trump nařídil Hegsethovi prověřit stav zásob amerických zbraní při cestě na summit Severoatlantické aliance (NATO) koncem minulého měsíce. Šéf Bílého domu chtěl vědět, zda mají americké jednotky na Blízkém východě dostatek munice pro případ krize. V té době Izrael bombardoval Írán a hrozila eskalace. Nenařídil ale přerušení dodávek zbraní na Ukrajinu.
Tohle doporučení mělo podle zmíněných zdrojů přijít od náměstka ministra obrany pro politické záležitosti Elbridge Colboye. Ten nařízení předložil náměstkovi ministerstva obrany Stevovi Feinbergovi, jenž tento krok schválil v obavách, že americký obranný průmysl neroste dostatečně rychle. Konečné rozhodnutí učinil právě Hegseth, neboť měl dojem, že jedná v souladu s Trumpovou politikou „America first“ (Amerika na prvním místě).
Nedostatek munice nehrozí
Krátce poté, co se Trump o přerušení dodávek dozvěděl, Hegsethovi nařídil jejich alespoň částečné obnovení – zejména pokud jde o střely do systému Patriot.
Hegseth se letos již podruhé rozhodl na vlastní pěst pozastavit vojenskou pomoc Ukrajině, čímž zaskočil vysoké představitele národní bezpečnosti. Poprvé se tak stalo v únoru, rozhodnutí však bylo velmi rychle zrušeno.
Analýza zadaná vysokými americkými důstojníky přitom ukázala, že i přes vojenskou pomoc Ukrajině americké armádě nedostatek munice nehrozí.