Evropská komise zveřejnila pravidelnou zprávu o stavu právního státu v členských zemích EU. Česká republika si podle ní polepšila v některých oblastech justice, ale dál zaostává v boji s korupcí a transparentnosti médií. Kritika míří také na Slovensko a Maďarsko.
Zpráva hodnotí soudní systémy, boj proti korupci, svobodu médií a rovnováhu institucí. Podle Komise Česká republika pokročila v digitalizaci soudů a ve zvyšování odměn pro soudce a státní zástupce. Zároveň ale upozorňuje na zpoždění zavedení systému e-spisů a přetrvávající nedostatky ve vyšetřování korupce u vysoce postavených osob.
The rule of law is the cornerstone of our democracies.
— European Commission (@EU_Commission) July 8, 2025
The 2025 Rule of Law Report highlights progress and challenges across EU countries in justice, anti-corruption, and media freedom.
Together, we protect our values and future.
More ↓
Transparentnost médií v Česku stagnuje
Komise opět upozornila na nedostatečnou transparentnost vlastnictví médií. V této oblasti nenastal žádný posun. Policie sice intenzivněji řeší útoky na novináře, ale online obtěžování zůstává bez řešení.
Doporučení pro Česko zahrnují další zkrácení soudních řízení, posílení nezávislosti vyšetřování a obnovení revize zákonů o střetu zájmů. Komise přesto hodnotí český soudní systém jako funkční a zmiňuje další zlepšení v délce řešení případů.
Slovensko čelí úpadku v boji s korupcí
Na Slovensku došlo ke zhoršení v oblasti boje proti korupci. Podle zprávy se „několik případů na vysoké úrovni promlčelo nebo bylo překvalifikováno na přestupek“. Zrušení specializovaných složek, jako je NAKA a speciální prokuratura, vedlo k výraznému poklesu počtu vyšetřovaných případů.
Komise se zároveň obává tlaku na občanskou společnost a zhoršující se situace v médiích. „Nebyla přijata žádná opatření ke zlepšení bezpečnosti a pracovního prostředí novinářů,“ uvádí dokument.
Maďarsko zůstává pod drobnohledem
Komise vidí zásadní problémy i v Maďarsku. Poukazuje na pokračující politický tlak na soudce, nezávislost médií i financování politických stran. „Přetrvávají klíčové nedostatky v transparentnosti financování kampaní,“ píše se ve zprávě.
Orbánova vláda podle Komise zneužívá mimořádné pravomoci a neřeší přesměrování státní reklamy. Zpráva také varuje, že Maďarsko neplánuje žádné kroky ke zlepšení nezávislosti veřejnoprávních médií.
Komise upozornila, že právě Maďarsko je aktuálně jedinou zemí, vůči níž vede řízení podle článku sedm Smlouvy o EU.