Americkým Senátem podle webu Euronews a agentury AP prošel „velký, krásný zákon“ (big beautiful bill) prezidenta Donalda Trumpa v nerozhodném hlasování. Trojice republikánských senátorů se totiž nakonec obrátila proti jeho návrhu. Patovou situaci zvrátil až viceprezident J. D. Vance. Pozměněná verze se teď vrací zpět do Sněmovny reprezentantů.
Trumpův big beautiful bil překonal odpor demokratů i republikánů a prošel Sněmovnou v nerozhodném hlasování 50:50. Tři republikánští senátoři, Thom Tillis ze Severní Karolíny, Susan Collins z Maine a Rand Paul z Kentucky, se nakonec rozhodli hlasovat proti. Rozhodující hlas odevzdal Vance.
The piece of legislation, to which Republicans in the upper house have introduced numerous changes, now goes back to the House, where quick passage is not a given Senate narrowly passes Trump’s Big, Beautiful Bill after four days of agonizing debate https://t.co/zDZov1rmCX
— El País English Edition (@elpaisinenglish) July 1, 2025
Schvalování návrhu provázely problémy. Republikáni prosadili po usilovných snahách několik změn, zejména ve škrtech sociálních výdajů. Hlavním zdrojem neshod se stalo pojištění Medicaid.
Předseda senátní většiny John Thune z Jižní Dakoty nepřetržitě pracoval na dosažení dohod na poslední chvíli mezi členy své strany v obavách, že legislativa ponechá miliony lidí bez zdravotní péče, a nejvíce konzervativním křídlem, které chtělo ještě razantnější škrty, aby udrželo na uzdě deficity rostoucí s daňovými škrty.
„Nakonec jsme to zvládli,“ ulevil si Thune. Teď návrh zákona poputuje zpátky do Sněmovny reprezentantů. Předseda Mike Johnson již předem upozornil senátory, aby nepřepracovávali to, co už jeho komora schválila.
Neočekává se proto, že problémy kolem kontroverzní legislativy zmizí. Republikáni ve Sněmovně přesto slibují, že předloží finální návrh Trumpovi v požadovaném termínu 4. července.
Musk vyhrožoval Kongresu
Návrh zákona slibuje zvýšení výdajů na deportace, bezpečnost hranic a obranu, pokračování daňových úlev pro bohaté, ukončení daňových úlev a dotací předchozího prezidenta Joea Bidena, odklon od zelené energetiky k fosilním palivům a seškrtání sociálních výdajů, včetně potravinové pomoci pro nejchudší.
Nezávislý rozpočtový úřad Kongresu odhaduje vzniklý dluh americké ekonomiky v důsledku platnosti tohoto zákona na 3,3 bilionu dolarů. Škrty budou podle odhadů činit 4,5 bilionu dolarů. Před zadlužením americké vlády varoval i miliardář Elon Musk. Právě tento zákon je důvodem, proč došlo k roztržce mezi ním a Trumpem.
Musk těsně před hlasováním v Senátu pohrozil republikánům. „Každý člen Kongresu, který vedl kampaň za snížení vládních výdajů a hned poté hlasoval pro největší zvýšení dluhu v historii, by si měl ze studu dát hlavu do dlaní. A příští rok prohrají primárky, i kdyby to byla ta poslední věc, kterou na této Zemi udělám,“ napsal na své sociální síti X.
Také uvedl, že pokud zákon projde, hned druhý den vznikne nová „Americká strana“. „Naše země potřebuje alternativu k demokraticko-republikánské unistraně, aby lidé skutečně měli svůj HLAS,“ uzavřel podnikatel.