Severní Korea ostře kritizovala plán Spojených států vybudovat nový futuristický protiraketový systém s názvem Golden Dome (Zlatá kopule). Tvrdí, že tento projekt by mohl proměnit vesmír v potenciální bojiště jaderné války. Informuje o tom BBC, Washington Post a další servery.
Plánovaný systém má podle prezidenta Donalda Trumpa chránit USA před moderními vzdušnými hrozbami, jako jsou balistické a řízené střely. Trump by chtěl systém představit ještě před koncem svého prezidentského mandátu, tedy do tří let.
North Korea sharply criticized President Donald Trump’s plan for a Golden Dome missile-defense system, a shield intended to counter threats from rivals https://t.co/ynVUuL0uD3
— Bloomberg (@business) May 27, 2025
Ministerstvo zahraničí Severní Koreje označilo americký plán za arogantní a za důkaz snahy „militarizovat vesmír“. Upozornilo, že takový krok může vyvolat nové závody ve zbrojení nejen na Zemi, ale i ve vesmíru.
„Plán USA je vrcholem samolibosti, arogance a svévole,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení.
Severní Korea vnímá USA jako svého hlavního protivníka a často kritizuje také jejich společná vojenská cvičení s Jižní Koreou. Odborníci se domnívají, že Pchjongjang považuje nový štít za potenciální hrozbu, která by mohla oslabit jeho jaderný arzenál. „Pokud USA tento systém skutečně zavedou, Severní Korea se zřejmě pokusí vyvinout nové způsoby, jak ho obejít,“ uvedl analytik Hong Min z Korejského institutu pro národní sjednocení.
Před štítem varuje i Čína
V roce 2022 Severní Korea přijala zákon, který oficiálně označuje zemi za jadernou mocnost. Od té doby provedla řadu testů balistických a řízených střel. Letos oznámila, že úspěšně otestovala novou raketu středního doletu s hypersonickou hlavicí, která má sloužit k obraně proti protivníkům v tichomořském regionu.
Severní Korea není jediná, kdo má ze štítu Golden Dome obavy. Připojila se k ní i Čína, která vyjádřila „vážné znepokojení“ a uvedla, že systém má silný útočný potenciál. Podle čínského ministerstva zahraničí Spojené státy sledují pouze své vlastní zájmy, čímž ohrožují bezpečnost ostatních zemí a narušují globální rovnováhu.
Ačkoli mnozí analytici uznávají, že modernizace americké obrany je potřeba, upozorňují na možné problémy. Kromě technických výzev může být překážkou i vysoká cena. Na vývoj systému bylo zatím vyčleněno 25 miliard dolarů (asi 549 miliard korun), ale odhady ukazují, že konečné náklady by se mohly vyšplhat až dvacetkrát výš.