V Minneapolisu, Houstonu a dalších amerických městech se lidé o víkendu sešli, aby uctili pětileté výročí smrti George Floyda. Vzpomínky měly různou podobu – od pochodů a koncertů po tichý večerní obřad se zapálenými svíčkami.
George Floyd zemřel 25. května 2020 během zatýkání, kdy mu policista Derek Chauvin víc než devět minut klečel na krku. Videozáznam z události vyvolal celosvětovou vlnu protestů proti rasismu a policejní brutalitě. Chauvin si odpykává 22letý trest vězení.
Světla a slova na George Floyd Square
Centrem pietního aktu se opět stalo místo jeho smrti na křižovatce 38th Street a Chicago Avenue v Minneapolisu, dnes známé jako George Floyd Square. Tamní festival Rise and Remember zakončila večerní vigílie, kterou vedla Floydova rodina. „Bylo to emotivní ráno. Přemýšlela jsem, jak daleko jsme došli a kolik práce ještě zbývá,“ řekla jeho teta Angela Harrelson.
Vzpomínkový víkend přinesl i slavnostnější momenty – koncerty, místní trhy nebo modlitební setkání. Podobné akce proběhly také v Houstonu, kde Floyd vyrůstal. U jeho hrobu pronesli projev duchovní včetně reverenda Ala Sharptona, který připomněl nutnost pokračovat v započaté práci.
Reakce veřejnosti
Floydovi příbuzní mluvili o bolesti i o víře, že jeho smrt měla smysl. „Jsme jeho pulz. Pokračujeme dál a bojujeme za spravedlnost pro všechny,“ uvedla sestřenice Paris Stevens. V ulicích nechyběly ani symboly obětí policejního násilí – boty, fotografie, svíčky.
Přestože Floydova smrt tehdy spustila bezprecedentní vlnu politických a právních změn, jejich dopad se postupně oslabuje. Administrativa Donalda Trumpa začala rušit některé federální reformy, včetně dohod s policií v Minneapolisu a Louisville. Trump kroky odůvodnil tím, že „omezují práci místních oddělení“.
Otázky zůstávají
Minneapoliský starosta Jacob Frey ale prohlásil, že město hodlá plně dodržovat všechny body schválené reformní dohody. Naopak podle nedávného průzkumu Pew Research Center většina Američanů nevnímá, že by se za posledních pět let pro černošskou komunitu něco výrazně zlepšilo.
Na některých místech došlo i k symbolickým ztrátám. V Houstonu byla během demolice odstraněna známá nástěnná malba George Floyda. V hlavním městě Washington D.C. zase zmizelo pojmenování části ulice „Black Lives Matter Plaza“.
Pět let po smrti George Floyda tak zůstává jeho odkaz silný, ale jeho naplnění nehotové. „Rozsudek byl jen začátek. Naše práce ještě zdaleka nekončí,“ připomněl reverend Sharpton.