Ministři financí skupiny G7 se dohodli, že pokud se nepodaří vyjednat příměří na Ukrajině, přijdou na řadu další sankce vůči Rusku. Schůzka ve městě Banff v Kanadě potvrdila jednotný postoj k pokračující válce a připravila půdu pro červnový summit lídrů.
V závěrečném prohlášení G7 označila ruský útok za „brutální válku“ a varovala, že bude dál uplatňovat ekonomický tlak. Zmrazí také ruský státní majetek ve svých zemích a chce vyloučit z obnovy Ukrajiny všechny, kdo obchodují s ruskou armádou.
Slabší rétorika po návratu Trumpa
Na rozdíl od předchozího vyjádření z října, kdy G7 mluvila o „nevyprovokované agresi“, bylo nyní znění mírnější. Důvodem může být změna americké administrativy – prezident Trump se snaží obnovit kontakt s Ruskem a část viny klade i Ukrajině.
Trump nedávno hovořil s Putinem, ale bez výsledku. Stejně dopadla i jednání mezi ruskými a ukrajinskými představiteli v Istanbulu. Kreml sice tvrdí, že nové kolo jednání zatím není potvrzeno, ale diplomatické kontakty se zintenzivňují.
Kyjev: Mírové podmínky zatím nejsou
Ukrajina i nadále trvá na tom, že válku nechce prodlužovat, ale není ochotná přistoupit na jednostranné ruské podmínky. Prezident Zelenskyj v pravidelném večerním projevu zopakoval, že je připraven k nejrychlejším možným krokům, pokud bude mít protějšek stejný zájem.
Bývalý velitel ukrajinské armády Valerij Zalužnyj, nyní velvyslanec v Londýně, prohlásil, že snaha o návrat k hranicím z roku 1991 nebo 2022 je nerealistická. Uvedl, že Rusko má stále dost sil i techniky k vedení války a nelze čekat zázrak.
Putin mluví o nárazníkové zóně
Ruský prezident po návštěvě Kurské oblasti potvrdil, že armáda vytváří nárazníkové pásmo podél ukrajinské hranice. Tvrdí, že ruské síly ničí ukrajinská palebná stanoviště a chrání pohraničí. Kyjev to označuje za další důkaz, že Moskva o mír nestojí.
Putin zároveň nařídil vytvořit plán obnovy pro regiony zasažené ukrajinskými útoky drony – včetně Kurské, Belgorodské a Brjanské oblasti.
Spor i o dovoz a vývoz
Evropská unie zavedla nová cla na dovoz hnojiv z Ruska, i přes obavy evropských farmářů. Kromě toho přijala dočasná opatření k regulaci ukrajinského zemědělského exportu, protože nedošlo k dohodě o novém rámci spolupráce.
Zatímco Brusel i Kyjev hledají kompromis, napětí v oblasti dodávek i cen zemědělských produktů dál roste. Ruský mluvčí Peskov nové unijní sankce komentoval slovy, že „Evropa si znovu střílí do nohy“.