Severokorejský vůdce Kim Čong-un se ostře opřel do armády a lodních inženýrů poté, co při slavnostním spuštění nového torpédoborce došlo k vážné nehodě. Loď o hmotnosti 5000 tun se převrátila během bočního spuštění na vodu v přístavu Čchongdžin. Část jejího trupu byla poškozena.
Státní média incident označila za výsledek „absolutní nedbalosti, nezodpovědnosti a neodborného přístupu“. Kim událost označil za „závažnou nehodu a kriminální čin“ a nařídil okamžitou obnovu lodi. Obviněné chce řešit na stranickém zasedání koncem června.
Kimův projekt moderní flotily
Nehody při vojenských projektech bývají v Severní Koreji zřídka přiznávané. Podle analytiků ale Kim tímto krokem vysílá signál, že modernizaci námořnictva bere vážně a nenechá se zastavit. Nová třída torpédoborců má rozšířit dosah severokorejského námořnictva a podpořit jeho jaderné ambice.
První jednotku této třídy Severní Korea představila teprve v dubnu. Nese jméno po partyzánovi Čche Hjŏnovi a podle dostupných informací je vybavená střelami s jadernou hlavicí i pokročilým radarovým systémem. Kim při její prezentaci zdůraznil potřebu rozšíření úderné síly režimu.
Nezvládnuté spuštění, odhalené slabiny
Neúspěšné spuštění druhé lodi podle jihokorejských expertů ukázalo, že země zatím nezvládá technologii manipulace s tak velkou válečnou lodí. Loď sjížděla do vody bokem, což je metoda běžná spíš v nouzových podmínkách — a právě to způsobilo její převrácení.
Satelitní snímky ukazují plavidlo na boku, částečně potopené, zakryté plachtami. Severokorejská armáda už dříve připouštěla nedostatky v infrastrukturách — například chybějící suché doky nebo technické vybavení pro klasické spuštění z loděnic.
Reakce přišla okamžitě
Jen pár hodin po zveřejnění havárie odpálila Severní Korea několik řízených střel z oblasti jižně od Čchongdžinu. Jihokorejská armáda odpaly zaznamenala a uvedla, že probíhá analýza ve spolupráci s americkými zpravodajci. Šlo o další krok v sérii testů, které KLDR provádí v posledních měsících.
Odborníci se shodují, že kombinace domácího neúspěchu a následné demonstrace síly je součástí Kimovy taktiky. Chce ukázat, že i přes chyby zůstává armáda odhodlaná a režim nezpochybnitelný.
Rusko, jaderné zbraně a další plány
Jihokorejské zdroje uvedly, že Severní Korea na těchto projektech spolupracuje s Ruskem. Země podle nich poskytla výzbroj i lidské síly pro invazi na Ukrajinu a nyní čerpá zpět pomoc v oblasti vojenských technologií. Zároveň Kim oznámil, že jeho dalším cílem je pořízení jaderné ponorky.
Celý incident ale znovu připomíná, jak vzdálená je Severní Korea moderní námořní velmoci. Nehoda, která skončila potopením vlajkové lodi během slavnostního aktu, zpochybňuje schopnosti režimu zvládat projekty této velikosti.