Praha 21. května 2025 (PROTEXT) – České start-upy zažívají dynamický rozvoj a stále více z nich směřuje své podnikatelské aktivity do oblasti ekologického rozvoje. Tento trend sleduje i agentura CzechInvest, která se systematicky zaměřuje na podporu start-upů z oblastí inovací, udržitelnosti a zodpovědného podnikání. ESG principy přitom vnímá jako klíčový rámec pro budoucí růst firem.
Podle Filipa Krůty z EcoTech Hubu projektu Technologická inkubace agentury CzechInvest se šetrnost k přírodě stává jedním z hlavních témat, která rezonují mezi začínajícími podniky. Výrazný nárůst zájmu o zelené technologie je patrný především v oblastech jako jsou obnovitelné zdroje energie, akumulace energie, climate-tech, cirkulární hospodářství, vodíkové technologie, nové materiály či technologie pro chytrá a udržitelná města.
„Z našich dat vyplývá, že environmentální odpovědnost se u českých start-upů mění z okrajového tématu na jeden z hlavních pilířů podnikání. Vidíme zde nejen reakci na tržní poptávku a tlak legislativy, ale i rostoucí snahu firem aktivně přispívat k řešení klimatických a společenských výzev,“ říká Filip Krůta, ředitel EcoTech Hubu projektu Technologická inkubace.
Projekt Technologická inkubace eviduje více než 1 600 start-upů působících v různých sektorech přičemž z oblasti EcoTech jich je 259. Projekt aktuálně podpořil 178 projektů, 35 z nich je právě z oblasti eko-technologií. Pokud se 15 % z nich podaří vyrůst do velikosti středního podniku nebo tzv. scaleupu, může to znamenat výrazný posun pro celou českou ekonomiku. Start-upy navíc již dnes zaměstnávají více lidí než celý zemědělský sektor a jejich zaměstnanost odpovídá dvěma třetinám pracovní síly ve stavebnictví.
Navíc od roku 2023 podporuje udržitelné start-upy soutěž SME EnterPRIZE od Generali České pojišťovny, která si klade za cíl zvýšit povědomí o společensky a environmentálně odpovědném podnikání a ocenit nejen start-upy, ale i malé a střední podniky věnující se udržitelnosti.
Na SME EnterPRIZE se podílí právě agentura CzechInvest jako odborný garant start-upové kategorie, jejímž cílem je vyhledávat a podporovat začínající firmy s inovativními řešeními v oblasti ESG a zelených technologií. Vítězové získají mediální zviditelnění a finanční výhru. Navíc se mohou propojit s dalšími stejně naladěnými subjekty a získat tak cenné kontakty. .Soutěž přispívá k rozvoji podnikatelského prostředí, které je nejen konkurenceschopné, ale také odpovědné vůči společnosti a planetě. Podpora malých firem v této oblasti je klíčovým krokem k přechodu na zelenou ekonomiku. Přihlášky do soutěže je přitom možné v letošním ročníku podávat už jen do 30. května na stránkách www.sme-enterprize.cz.
„Pokud chceme, aby Česká republika uspěla v přechodu na zelenou ekonomiku, je nezbytné, abychom se více zaměřili na technologické inovace a start-upy jsou v tom jedny z nejlepších. Ony totiž často přicházejí s nejodvážnějšími a nejprogresivnějšími nápady,“ dodává Petra Nováčková, manažerka udržitelnosti z Generali České pojišťovny.
Jako úplnou novinku nyní agentura CzechInvest ve spolupráci s partnery navíc spustila platformu Czechia Dealroom, která přehledně mapuje český inovační ekosystém a zviditelňuje start-upy, technologické firmy, univerzity a investory na mezinárodní úrovni. Cílem platformy je usnadnit přístup zahraničních investorů k českým inovativním firmám, propojit lokální a globální aktéry a nabídnout detailní analýzu výkonnosti ekosystému. Uživatelé zde najdou více než 1 600 start-upů, 500 technologických firem, desítky akcelerátorů a tisíce pracovních pozic. Projekt vznikl za podpory Czech Founders, Ynovate a Tensor Ventures, a staví na mezinárodní metodologii Dealroom.co, čímž se Česko přibližuje nejvyspělejším inovačním ekonomikám světa.