Bitcoin ve čtvrtek dosáhl nového historického maxima přes 111 500 dolarů. K dalšímu růstu ceny největší kryptoměny světa přispěla kombinace několika faktorů včetně zmírnění obchodního napětí mezi Spojenými státy a Čínou a snížení ratingu amerických dluhopisů agenturou Moody’s, které přimělo investory hledat alternativy. Informace přinesly servery Crypto News nebo CNBC.
Během čtvrtečních ranních hodin se bitcoin obchodoval nad hranicí 111 000 dolarů, přičemž podle serveru CoinGecko se krátce přehoupl i přes 111 500 dolarů. Cena i nadále reaguje na sérii makroekonomických událostí, které oslabily důvěru investorů ve státní dluhopisy a podpořily zájem o alternativní aktiva. Ještě v dubnu přitom BTC krátce spadl pod 77 000 dolarů.
#Bitcoin reached a new all-time high, surpassing $111,000 for the first time at c4.00 am UK time. The world’s largest #cryptocurrency rose 2.6% over the past 24 hours, extending its gain to more than 8% over the past week and 26% for the month.
— Share_Talk ™ (@Share_Talk) May 22, 2025
Other cryptocurrencies also posted… https://t.co/I7x96RuqJ3 pic.twitter.com/X5Dwm8VgDj
Jedním z hlavních katalyzátorů růstu byla slabá poptávka v aukci dvacetiletých státních dluhopisů 21. května v objemu 16 miliard dolarů. Investoři požadovali nižší ceny, což vyvolalo nárůst výnosů nad 5,1 procenta.
Na trzích dluhopisů se výnosy a ceny pohybují inverzně. Když tedy poptávka klesá, ceny klesají a výnosy rostou. Dluhopisy jsou obvykle atraktivnější, když jsou výnosy vyšší, ale pokud výnosy stoupají příliš rychle kvůli slabé poptávce, může to být známkou ztráty důvěry ve státní dluh.
„Skutečné obavy se netýkají pouze amerického dluhu. Je to globální problém,“ napsali ve středu analytici The Kobeissi Letter na platformě X. „Státní dluhopisy již spolehlivě neplní svou roli bezpečného přístavu v době tržního stresu,“ dodali. Investoři tak přesouvají kapitál do aktiv, jako je bitcoin, která jsou stále více vnímána jako zajištění proti inflaci, fiskální nestabilitě a devalvaci měny.
Regulace kryptoměn v USA i institucionální zájem pohánějí optimismus
Nové maximum bitcoinu podle expertů není jen výsledkem makroekonomických obav. James Butterfill z investiční společnosti CoinShares pro CNBC uvedl, že cenu „pohání kombinace pozitivní tržní dynamiky, rostoucího optimismu ohledně regulace kryptoměn v USA a pokračujícího institucionálního zájmu“. Důkazem tohoto trendu je mimo jiné fakt, že bitcoinové ETF fondy zaznamenaly za poslední měsíc příliv přes 4,2 miliardy dolarů a veřejně obchodované firmy nyní drží zhruba 15 procent celkové nabídky bitcoinu.
Na regulační frontě přinesl pozitivní impuls návrh zákona GENIUS Act o regulaci stablecoinů, který úspěšně prošel procedurálním hlasováním v americkém Senátu. K optimistickým zprávám pro krypto přispěl i generální ředitel JPMorgan Jamie Dimon, dlouholetý kritik bitcoinu, když oznámil, že banka umožní klientům nákup této kryptoměny.