Rozsáhlé škrty administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa v rozpočtu na zvládání katastrof bude USA stát lidské životy, řekla deníku The Guardian expertka na řízení krizí Samantha Montano. Odliv mozků z klíčových federálních agentur podle ní ochromí systémy včasného varování před přírodními katastrofami.
Pokud Trump neustoupí od škrtů v klíčových federálních agenturách, počty obětí hurikánů, tornád, lesních požárů a znečištění vody porostou. Za největší problém považuje Montano seškrtání míst ve Federal Emergency Management Agency (zkráceně FEMA, česky federální agentura pro krizové řízení). Její práce se do značné míry spoléhá na Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA), jenž se také otřásl v základech.
Trump cuts will increase devastation after disasters, expert warns: ‘It is really scary’
— News from the Guardian US (@NewsGuardianUS) May 5, 2025
– From The Guardianhttps://t.co/OOFPssbT3Z
„Celkové riziko hrozeb a nebezpečí v USA se od nástupu této administrativy zvýšilo, zatímco kapacita našeho systému krizového řízení se snižuje,“ uvedla profesorka krizového řízení na Massachusettské námořní akademii a knižní autorka.
„Nouzové řízení bude fungovat naslepo, bez dat, na která jsme si zvykli od NOAA a dalších vědeckých agentur. Na ta se spoléháme při vydávání varování, evakuačních příkazů a při předběžném rozmisťování zdrojů. Je to opravdu děsivé. Dříve jsme neměli dobrá data o počasí a počet obětí byl výrazně vyšší,“ vysvětlila.
„Je opravdu těžké říci, zda to bude další hurikán, u kterého reakce selže, nebo zda to budou rovnou tři hurikány v jediném dni. Jsem si ale jistá, že pokud budou škrty pokračovat, budeme svědky vyššího počtu obětí a větší devastace,“ obává se expertka. „Je to absolutně šílené. Je naprosto šílené, že rušíme financování těchto agentur, zejména v době, kdy se kvůli klimatickým změnám nebezpečí zvyšují.“
Tlak na změnu
Krizové řízení zahrnuje zmírňování následků přírodních katastrof, připravenost na hrozby, reakci a obnovu po nejrůznějších katastrofách, včetně covidu a dalších závažných epidemií, ale i povodní, požárů, tornád, zemětřesení a výbuchů.
FEMA úzce spolupracuje s federálními i lokálními agenturami, aby poskytovala zdroje, koordinaci, technické znalosti, vedení a komunikaci s veřejností. Propouštění znamená odliv kriticky důležitých mozků z této a dalších federálních agentur, což znamená, že nebudou schopny plně vykonávat svou funkci.
A to se děje před sezónou hurikánů a tornád, která začíná za pár dní a kvůli klimatickým změnám bývá intenzivnější a nepředvídatelnější.
Montano doufá, že Trump svůj přístup změní. K tomu by ale byl potřebný nátlak ze strany soudů a voličů.