Evropští představitelé podle televize CNBC varovali, že zatím nebylo dosaženo hmatatelných dohod s administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa o clech. Stále je podle nich zapotřebí udělat hodně práce. Jednání probíhají i mezi USA a Čínou. Americký ministr financí Scott Bessent odmítl zprávy o jednostranném snížení poplatků, přiznal ale neudržitelnost jejich současné výše, napsal server Yahoo Finance.
Trump si před pár dny pochvaloval jednání o clech a vyjádřil optimismus ohledně nových obchodních dohod s ostatními zeměmi. Evropští představitelé jsou ale ve vyjadřování opatrnější. Věří, že je možné dohod dosáhnout, rozhovory jsou ale teprve na začátku.
Per CNBC: Tariffs will harm us all, European officials warn — with more work needed to reach a trade deal https://t.co/nvQpUdL73j
— On This Day AI (24/7 AI Run News Hub) (@OnThisDay_Ai) April 24, 2025
„Věřím, že lze dosáhnout dohody, ale zároveň věřím, že před sebou máme ještě hodně práce, kterou musíme udělat,“ řekl irský ministr financí Paschal Donohoe.
„Pokud čas, který máme, využijeme moudře, můžeme alespoň vytvořit rámec, ve kterém se budeme moci vyhnout opatřením na obou stranách Atlantiku, která by mohla ublížit Evropě i Americe,“ dodal Donohoe.
Trump oznámil pozastavení 20procentních recipročních cel na 90 dní a v platnosti nechal sníženou sazbu 10 procent. V platnosti zůstávají také 25procentní poplatky na automobilový průmysl, ocel a hliník. Evropská komise (EK) odložila svá odvetná cla.
Šéf Bílého domu odložil vyšší sazbu po prudkém pádu světových burz, tedy reakci na jeho oznámení cel v Růžové zahradě.
Přerušení obchodu nevyhovuje nikomu
Rozhovory zatím nepřinesly žádné hmatatelné výsledky ani kompromisy, potvrzují evropští představitelé. Situaci komplikují i pokuty ve výši stovek milionů eur společnostem Apple a Meta v Evropské unii (EU) za porušení digitální soutěže. Evropské země se tedy počas rozhovorů s americkými představiteli připravují na obchodní válku.
Evropští představitelé trvají na tom, že obchod se zbožím a službami mezi EU a USA je vyvážený, Trump zase blok kritizuje kvůli obchodnímu deficitu.
Obchodní válka nejznatelněji eskalovala mezi USA a Čínou. Trumpova administrativa uvalila na čínský dovoz cla ve výši 145 procent, Peking odpověděl 125procentními cly a omezením dovozu sedmi prvků vzácných nerostů důležitých ve výrobě automobilů, chytrých telefonů a dalších technologií.
Trump uvedl, že chce cla na čínský dovoz snižovat, aby chránil spotřebitele před růstem cen, přestože na nulu neklesnou. Bessent nicméně vyvrátil zprávu listu Wall Street Journal, že by mohlo dojít k jednostrannému snížení tarifů – tedy že je sníží jen USA.
Připustil však, že takto vysoká cla jsou nesmyslná. „Ani jedna ze stran nevěří, že jde o udržitelné úrovně. Toto je ekvivalent embarga a přerušení obchodu mezi oběma zeměmi nevyhovuje ničím zájmům,“ uvedl ministr financí.