Francouzský prezident Emmanuel Macron po setkání lídrů Evropské unie (EU) v Bruselu uvedl, že si dává čas do konce pololetí, aby zjistil, zda je možné zabezpečit blok jaderným deštníkem. Francie je jednou ze dvou evropských jaderných mocností. Macronovo prohlášení podráždilo Rusko, které zemi označilo za hrozbu. Informoval o tom server NHK World a francouzské jaderné schopnosti přiblížila televize France 24.
Macron přiznal, že řada lídrů EU se ho v Bruselu dotazovala na možnost jaderné spolupráce kvůli obavám, že USA stáhnou vojáky a jaderné prostředky z Evropy. Francouzská hlava státu uvedla, že doufá, že do konce června uvidí, zda bude možné kontinent zabezpečit jaderným deštníkem, píše NHK World.
French President Emmanuel Macron has said he is considering extending France's "nuclear umbrella" to the rest of Europe – amid uncertainties over US security guarantees.
— Sky News (@SkyNews) March 6, 2025
Sky's military analyst @BellusUK explains what this means ⬇️ https://t.co/D3i6ZAJKx8 pic.twitter.com/zLODDY5QpZ
„Zahájíme etapu dialogu, který je strategický a technický, a následovat budou diskuse na úrovni šéfů států a vlád, abychom do konce pololetí zjistili, zda mohou vzniknout nové spolupráce,“ uvedl Macron, který označil ve středu na summitu Rusko za hrozbu pro existenci Evropy.
Macron jako Napoleon
Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov označil francouzský jaderný deštník za bezpečnostní hrozbu pro Rusko. Prezident Vladimir Putin zase (aniž by Macrona jmenoval) připomněl selhání Napoleonova tažení do Ruska roku 1812. Macron označil Putina za „revizionistického imperialistu“ a člověka, který se dopustil „historické dezinterpretace“, když ho přirovnal k Napoleonovi.
„Napoleon vedl dobyvačná tažení. Ale jediná imperialistická mocnost, kterou vidím v současné Evropě, se nazývá Rusko a je to imperialistický revizionista dějin a identity národů,“ sdělil novinářům Macron na adresu ruského diktátora.
Macron dodal, že konečné rozhodnutí o použití jaderných zbraní bude záviset jen a pouze na jeho úsudku.
Jaderná síla Francie
Francie disponuje 290 jadernými hlavicemi a její jaderné odstrašování spoléhá na námořní a vzdušné síly. Jaderné ponorky a stíhačky Rafale jsou připraveny na pokyn hlavy státu okamžitě udeřit na nepřítele. Jak upozorňuje France 24, Paříž se v jaderném odstrašování stejně jako Velká Británie osamostatnila od Washingtonu kvůli nedůvěře v USA a dlouhodobému apelu na posílení obranyschopnosti kontinentu.