7.3 C
Czech
Neděle 26. října 2025
EkonomikaInflace v eurozóně v únoru zpomalila, nejistotu však vzbuzuje Trump

Inflace v eurozóně v únoru zpomalila, nejistotu však vzbuzuje Trump

Inflace v eurozóně zpomalila v únoru na 2,4 procenta, což je mírně nad očekáváním analytiků, uvedl statistický úřad Eurostat podle televize CNBC. Evropští politici i centrální banka věří, že inflace je na cestě ke splnění cíle dvouprocentního růstu, a to i přes některé přetrvávající obavy. Očekává se, že banka koncem týdne opět sníží sazby, v budoucnu by je ale mohla zase naopak zvýšit, píše agentura Reuters.

Inflace klesla v únoru podle Eurostatu na 2,4 procenta, analytici přitom očekávali zpomalení na 2,3 procenta. Ještě v lednu dosahovala 2,5 procenta. Inflace zrychlila ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku, přesto však zůstává Evropská centrální banka (ECB) ve výhledech optimistická, upozornila CNBC.

Všeobecně se očekává, že na zasedání 6. března sníží sazby. V takovém případě by se jednalo už o jejich šesté snížení od června, kdy začala ECB uvolňovat měnovou politiku v reakci na zpomalující inflaci, jež vystřelila vzhůru po pandemii a začátku války na Ukrajině. Centrální banky přiměla situace zvyšovat sazby ve snaze zabránit inflaci ve zrychlování, přestože na úkor ekonomické aktivity.

Trumpova hrozba

Podle 82 ekonomů oslovených Reuters sníží koncem týdne ECB klíčovou sazbu na 2,50 procenta. Všichni pak očekávají další dvě kola snižování do poloviny letošního roku. Oslovení ekonomové očekávají, že se bude inflaci v eurozóně pohybovat kolem dvou procent a banka zmírňování měnové politiky zastaví.

Zmínění analytici však varovali, že by eurozónu mohla poškodit obchodní válka se Spojenými státy. Prezident Donald Trump opět pohrozil cly ve výši 25 procent namířenými na automobily, léčiva, polovodiče a další oblasti, která si vynutí reakci EU. Ta slíbila, že na jakákoli cla odpoví rázně.

Cla by zasáhla hlavně státy závislé na exportu do USA, zejména pak německý automobilový průmysl. Holger Schmieding, hlavní ekonom společnosti Berenberg, nastínil, že to může ovlivnit budoucí zasedání Rady guvernérů ECB. „Všechny možnosti jsou otevřené. Nevylučujte následné snížení sazeb. Nevylučujte, že půjdou zase nahoru,“ uvedl.

Opatrný se svou měnovou politikou je také americká centrální banka (Fed), která úplně zastavila snižování sazeb. Trumpova cla totiž mohou být silně proinflační, co se týče amerického trhu.

Reklama

Právě se děje

Pět vojáků a 25 ozbrojenců zemřelo ve střetech na pákistánsko-afghánské hranici

Pět pákistánských vojáků a 25 ozbrojenců zemřelo v pátek a v sobotu při střetech poblíž hranice s Afghánistánem, uvedla dnes pákistánská armáda. Jak připomíná agentura Reuters, boje se odehrály v době, kdy spolu v Turecku jednají pákistánští a afghánští diplomaté o pokračování příměří, které přišlo po střetech z tohoto měsíce, jenž byly nejkrvavější za několik let.

Hovořit o zrušení schůzky mezi Putinem a Trumpem není správné, řekl Peskov

Hovořit o zrušení schůzky mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a americkým prezidentem Donaldem Trumpem není správné, řekl dnes podle agentury Reuters mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v narážce na zrušený summit lídrů v Budapešti. Setkání Trumpa a Putina je podle Peskova nejprve nutné připravit a jedná se o komplikovaný proces.

Doporučujeme

Hora Fuji se dočkala sněhu o tři týdny později. Klimatologové varují před zrychleným oteplováním

Na ikonické hoře Fuji se letos objevila první sněhová čepice až koncem října, o tři týdny později než obvykle. Zpoždění symbolizuje širší změny japonského klimatu, které zažilo nejteplejší léto v historii měření.

Pět vojáků a 25 ozbrojenců zemřelo ve střetech na pákistánsko-afghánské hranici

Pět pákistánských vojáků a 25 ozbrojenců zemřelo v pátek a v sobotu při střetech poblíž hranice s Afghánistánem, uvedla dnes pákistánská armáda. Jak připomíná agentura Reuters, boje se odehrály v době, kdy spolu v Turecku jednají pákistánští a afghánští diplomaté o pokračování příměří, které přišlo po střetech z tohoto měsíce, jenž byly nejkrvavější za několik let.

Hovořit o zrušení schůzky mezi Putinem a Trumpem není správné, řekl Peskov

Hovořit o zrušení schůzky mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a americkým prezidentem Donaldem Trumpem není správné, řekl dnes podle agentury Reuters mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v narážce na zrušený summit lídrů v Budapešti. Setkání Trumpa a Putina je podle Peskova nejprve nutné připravit a jedná se o komplikovaný proces.

Po ruském útoku na Kyjev jsou tři mrtví, celkem 29 lidí bylo zraněno

Tři lidé dnes v noci zemřeli po ruském vzdušném útoku na Kyjev, uvedla ráno ukrajinská služba pro mimořádné situace. Zraněno je podle úřadů 29 lidí, včetně sedmi dětí. Podle dřívějšího vyjádření starosty Vitalije Klička byly zasaženy dva výškové obytné domy. Ruská protivzdušná obrana zneškodnila dron mířící na Moskvu, uvedl starosta ruské metropole Sergej Sobjanin.

Hurikán Melissa v Karibiku zesílil na čtvrtou nejvyšší kategorii, míří k Jamajce

Hurikán Melissa v Karibiku zesílil na čtvrtou kategorii s větrem o rychlosti až 225 kilometrů za hodinu a během dnešního dne by mohl dosáhnout nejvyšší páté kategorie, informovalo dnes americké Národní středisko pro hurikány (NHC). Na cestě k Jamajce, na jejíž jižní pobřeží by měl udeřit v úterý ráno tamního času, má dnes do oblasti severního Karibiku, včetně Jamajky a Haiti, přinést přívalové deště. Regionu podle NHC hrozí katastrofální bleskové povodně.

Fico odmítá financovat vojenské potřeby Ukrajiny

Slovenský premiér Robert Fico oznámil, že Slovensko se nebude podílet na programu Evropské unie zaměřeném na financování vojenské pomoci Ukrajině. Země podle něj nechce přispívat na výdaje, které souvisejí s pokračující válkou.

Francouzská policie zatkla podezřelé z podílu na loupeži šperků z Louvru

Francouzská policie v sobotu večer zatkla dva muže, které podezírá, že se před týdnem podíleli na loupeži vzácných šperků z pařížského Louvru, píší dnes francouzská média. Podle deníku Le Figaro ale klenoty zatím policie nenašla. Zatčení podezřelých později potvrdila i pařížská prokurátorka Laure Beccuau, která ale neuvedla jejich počet.

Trump zprostředkoval mírovou dohodu mezi Thajskem a Kambodžou

Donald Trump o víkendu v Kuala Lumpuru představil mírovou dohodu mezi Thajskem a Kambodžou, která má ukončit dlouholetý pohraniční spor. Ceremoniál se konal během summitu ASEAN a americký prezident jej označil za „významný den pro jihovýchodní Asii“.

Východní Timor, nejmladší asijský stát, se stal 11. členem sdružení ASEAN

Východní Timor se stal jedenáctým členem Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN). Pro nejmladší asijský stát to znamená vstup do regionálního klubu s trhem o 680 milionech lidí a šanci nastartovat slabou ekonomiku.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama