menu

23.1 C
Czech
Úterý 15. července 2025

EU bude dál jednat, aby předešla clům na vývoz zboží do USA

Evropská unie musí dělat vše pro to, aby se vyhnula negativnímu scénáři, kterým je uvalení třicetiprocentních cel na dovoz zboží z unie do Spojených států, uvedl dnes eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič. Dopis od prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém se o uvalení cel od 1. srpna píše, vzala podle něj EU na vědomí s lítostí a zklamáním zejména kvůli tomu, že unijní vyjednavači měli pocit, že jsou blízko dohodě.

Joao Pedro zařídil Chelsea postup do finále MS klubů

První start v základní sestavě Chelsea, dva góly a postup do finále. Útočník Joao Pedro prožil večer snů. V semifinále mistrovství světa klubů skolil dvěma trefami Fluminense, svůj bývalý klub, a výrazně si řekl o pevné místo v týmu.

ANALÝZA: Evropa má ekonomický potenciál Rusko odstrašit i bez USA

V britském městě se kvůli horku roztéká asfalt, silnice se mění v bažinu

Teploty ve Velké Británii byly o víkendu natolik vysoké, že se silnice ve městě Cannock v hrabství Staffordshire změnila v rozteklou bažinu. Šokovaní řidiči si stěžovali, že pneumatiky jejich aut pokrývá lepkavý asfalt. Jedna žena zrovna přecházela vozovku, když jí v rozteklém asfaltu uvízla žabka, zakopla a málem ji srazilo auto.

Zatímco ukrajinští a ruští vojáci si už třetím rokem vyměňují kulky na bojišti, prezidenti Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump si v pátek vyměnili v Oválné pracovně ostrá slova. Ta pokropila Evropu studenou sprchou, a to již několikátou od 20. ledna, kdy republikán usedl do Bílého domu. I přes zhoršené vztahy mezi Evropou a USA zatím nezůstal starý kontinent sám. A i kdyby ho Spojené státy úplně opustily, Rusko by mohl odstrašit i bez nich. Je hospodářsky silnější a má lepší ekonomické vyhlídky do budoucna i přes přetrvávající problémy.  

Po pátečním jednání Zelenskyj-Trump je situace kolem výsledků ukončení války nejistější než před týdnem. Zatímco polský premiér Donald Tusk a šéf Severoatlantické Aliance (NATO) Mark Rutte vyzvali podle televize BBC Zelenského, aby napravil vztah s Trumpem, což podle expertů a dalších pozorovatelů stále možné je (a podle deníku Forum 24 očekává Trump za tímto účelem Zelenského veřejnou omluvu), americký prezident podle serveru The Kyiv Independent zvažuje zastavení veškeré vojenské pomoci Ukrajině. Dohoda o nerostných surovinách už ho podle něj nezajímá. Ukrajina je však to jediné, co drží ruskou armádu dál od svobodného, demokratického světa.

Evropa se musí probudit

Bez ohledu na to, zda dokáže Zelenskyj napravit vztah s Trumpem, nebo nikoli, jsou události z posledních týdnů pro Evropu budíčkem. Musí začít zbrojit. Válka s Ruskem by ji totiž podle The Kyiv Independent vyšla mnohem dráž než financování posílení schopností odstrašování Ruska, hladového po postsovětských státech.

Evropská ekonomika je silnější než ta ruská. Potřeba vyšších výdajů však přichází nevhod. Řada členských států Evropské unie (EU) se od pandemie a začátku války na Ukrajině ocitla v ekonomických problémech a čelí zbrzděnému hospodářskému růstu, zatímco ruská ekonomika přešla na válečný model fungování. Podle serveru Politico Mezinárodní institut pro strategická studia uvedl, že loni byly ruské vojenské výdaje očištěné o kupní sílu vyšší než ty evropské – 464 miliard dolarů vs. 457 miliard dolarů.

Státy EU zvyšují výdaje na obranu od začátku konfliktu, výsledná čísla jsou však zatím až na výjimky nedostatečná. Trump chce, aby členové NATO dávali alespoň 5 procent svého HDP na obranu. Řada zemí je ráda, že vůbec dá 2 procenta. Nejvíce na obranu dává Polsko (4,12 procent), Estonsko (3,43 procent), Lotyšsko (3,15 procent), Litva (2,85 procent), Finsko (2,41 procent) a Dánsko (2,37 procent). USA na obranu dávají 3,38 procent a mezi Washingtonem a Moskvou proběhlo jednání o oboustranném snižování rozpočtů na obranu.

Kde vzít více peněz na obranu? Evropské ekonomiky jsou vyčerpané, zvyšování dání nebo snižování výdajů ve školství, zdravotnictví, sociálních službách a dalších sektorech by bylo nepopulární a mohlo by posílit populistické strany (které by odmítaly dávat výdaje na obranu a ohrozily by tak bezpečnost Evropy). Situace může vypadat černě a ano – je to výzva i podle The Kyiv Independent. Nejde však o neřešitelnou situaci. Přestože nepopulární opatření se mohou časem ukázat jako nezbytná, prozatím se EU může spoléhat na půjčky. Půjčky jsou rovněž výzvou kvůli již tak vysokým vládním dluhům, fiskálním pravidlům EU a domácím politickým omezením. I v tomto případě však existují řešení.

Tři cesty k posílení investic do obrany

Prvním je vyloučení investic do obrany z fiskálních pravidel bloku, jež obecně omezují vládní půjčky na 3 procenta HDP. V tomto ohledu už chystá EU potřebné kroky. Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyen podle serveru Defence Blog oznámila v rámci příprav na masivní obrannou iniciativu uvolnění fiskálních pravidel, které umožní navýšení půjček v oblasti obrany všem členským státům. Umožnilo by to investovat do evropské obrany až 160 miliard eur (bezmála čtyři biliony korun).

S druhou možností přišel francouzský prezident Emmanuel Macron. Navrhnul přesměrovat do obrany desítky miliard eur z fondu obnovy od doby pandemie. Zádrhel je ovšem v tom, že by tohle řešení mohly zablokovat státy, které jdou na ruku Rusku (Maďarsko, Slovensko). Obejít vzpurné členy EU však lze vytvořením „koalice ochotných“ s vlastním nástrojem odděleným od EU, jehož prostřednictvím by mohla vydávat dluhopisy kryté zárukami zúčastněných vlád. Umožnilo by to navíc účast partnerů mimo blok, jako je Norsko nebo Spojené království – obě země jsou v kolektivním obranném úsilí nepostradatelné.

Třetí možností je rozšířit rozsah půjček Evropské investiční banky (EIB). Ta zatím může financovat jen projekty dvojího užití (civilní, ale použitelné i v obraně) – třeba drony a satelity. Některé členské státy EU však nedávno navrhly, aby mohla nově financovat čistě vojenské projekty – investice do výroby tanků, munice a další. Předsedkyně EK skutečně oznámila plán na rozšíření investičního působení EIB do čistě vojenských projektů. Umožní to přitáhnout více financí (i od soukromých bank) do obrany.

EU také vytvoří nástroj pro společné výdaje na obranu. Prostředky budou použity na investice do klíčových zbrojních programů, jako jsou integrované systémy protivzdušné obrany, systémy pro přesné údery na velkou vzdálenost, rakety, drony a umělá inteligence (AI), která je pro armády v dnešní době už nepostradatelná.

Novou strategii obrany EU oznámí 19. března v Bruselu komisař pro obranu Andrius Kubilius a šéfka unijní diplomacie Kaja Kallas. Probírat se bude také možnost již zmíněného přesměrování finančních zdrojů z fondu na obnovu po pandemii.

Rusko je ekonomicky slabý protivník

Vyšší výdaje na obranu podpoří zbrojaře a mohou spolu s bezpečností zvýšit i hospodářský růst celého bloku. Nůžky mezi EU a Ruskem se tak mohou rozevřít ještě více. V posledních měsících se objevuje stále více zpráv o problémech ruské ekonomiky, které přetrvají i po skončení války a uvolnění amerických sankcí. Ekonomové a analytici se shodují, že ruské ekonomice hrozí kolaps, protože postavit hospodářství výhradně na výdajích do obrany není udržitelnou strategií.

Rusko také čelí hrozbě demografické krize. Ta způsobuje nedostatek pracovních sil, ale zkomplikuje i poválečnou obnovu ruské armády.

Bývalý guvernér ukrajinské centrální banky Kyrylo Ševčenko podle deníku Express upozornil, že obranný průmysl negeneruje dostatečnou přidanou hodnotu a nebude mít na ruskou ekonomiku dlouhodobě pozitivní vliv.

„V Rusku v posledních dvou letech roste HDP stabilním tempem, ale příjmy domácností klesají. Jedná se o klasický případ vysoce regulované ekonomiky, kde růst HDP není tažen tržními faktory, ale spíše přerozdělováním (omezených) státních financí,“ vysvětlil Ševčenko. „Z pohledu rakouské ekonomické školy, jak jej představil Friedrich Hayek, je Rusko momentálně v klasickém stavu hospodářské distorze. Úřady se snaží zajistit hospodářský růst ručně, prostřednictvím přímého státního financování konkrétních odvětví a regulace finančních trhů. Taková umělá prosperita, jak ji popsal Hayek, nevyhnutelně povede k hospodářskému kolapsu,“ dodal Ševčenko. Hospodářský kolaps se odrazí také na schopnosti Ruska investovat do armády. Silnou armádu totiž vytváří silná ekonomika a podle většiny odborníků nevyhrávají války jen vojáci, ale i ekonomiky.

EU je ekonomicky vyspělejší než Rusko a může ho podle expertů přezbrojit. Je však zapotřebí najít politickou vůli a využít dostupné nástroje. Jak v posledních dnech a týdnech píšou světová média, Evropa se konečně probouzí a začíná brát svou obranu vážně.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

ANALÝZA: Zelenskyj musí udržet Trumpa na své straně, teď na tom závisí všechno  

Letecké útoky se stupňují, postup nepřátelské pěchoty na východě zrychluje, obránci jsou po třech a půl letech války vyčerpaní a všechny oči na Ukrajině i v celé Evropě se opět upírají na jednoho jediného muže. Donalda Trumpa. A prezidentovi Volodymyru Zelenskému nezbývá nic jiného, než pokračovat ve snaze vybudovat si s ním co nejlepší možný vztah.

ANALÝZA: Rusové na Ukrajině postupují pomaleji než šneci, na červenec ale něco chystají

Ukrajina má obavy z letní ofenzívy. Již před několika týdny zaznamenala zintenzivnění ruských útoků hlavně na východě a severovýchodě. Ruský postup je ale extrémně pomalý. Podle výpočtu by postupovali rychleji i šneci – navíc je vykoupený obrovskými ztrátami. Ukrajinci zastavili nepřítele v Sumské oblasti a stále se je úplně nepodařilo vytlačit z Kurské oblasti. Situace na bojišti není pro Moskvu optimální.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Americká cla Rusko znepokojují, čekalo ale horší

Americký prezident Donald Trump v pondělí během setkání s šéfem Severoatlantické aliance (NATO) Markem Ruttem uvedl, že pokud Rusko neukončí válku do 50 dní, uvalí na něj 100procentní sekundární cla. Rusko sice znepokojují, ale ne dost. Pokud však neposlechne Trumpa, podle něhož telefonáty s prezidentem Vladimirem Putinem nemají smysl, daň za válku může dál růst.

Rusové během noci ostřelovali ukrajinské město, zranili dva lidi

Ruské dělostřelectvo během noci ostřelovalo město Huljajpole v Záporožské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny. Zranění byli manželé ve věku 60 a 66 let, oznámil dnes na sociální síti šéf oblastní správy Ivan Fedorov. V samém Záporoží vypukly požáry po náletu ruských dronů, napsal server RBK-Ukrajina.

Astronauti z Indie, Polska a Maďarska se po historické misi vracejí na Zemi

Po osmnácti dnech na oběžné dráze se čtyři astronauti z mise Axiom-4 vydali zpět na Zemi. Posádku vedla americká veteránka Peggy Whitsonová, doplnili ji zástupci Indie, Polska a Maďarska – zemí, které se po více než čtyřicetileté pauze znovu zapsaly do historie pilotovaných letů.

Volkswagen ukončí výrobu v závodě v čínském městě Nan-ťing

Volkswagen ukončí výrobu v závodě v čínském městě Nan-ťing, kde vznikaly i modely značky Škoda. Jde o první kompletní uzavření továrny této německé automobilky v Číně. Důvodem je útlum poptávky po spalovacích vozech i nevhodná poloha areálu.

Trump tlačí na Putina: buď dohoda do 50 dní, nebo stoprocentní cla pro Rusko

Americký prezident Donald Trump dnes pohrozil Rusku a jeho obchodním partnerům uvalením až stoprocentních cel, pokud nebude do 50 dní uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, a zopakoval, že je velmi nespokojen s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Trump po setkání s šéfem NATO Markem Ruttem v Bílém domě také uvedl, že Spojené státy prodají své nejmodernější zbraně zemím aliance, které zbraněmi podporují Ukrajinu, jež se brání ruské agresi.

Sektářské násilí si na jihu Sýrie od neděle vyžádalo nejméně 50 obětí

Střety mezi sunnitskými beduínskými kmeny a drúzskými bojovníky v jihosyrské provincii Suvajda si od nedělního rána vyžádaly nejméně 50 obětí a desítky dalších osob při nich byly zraněny, informovala dnes agentura AFP s odvoláním na Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR). Ta sídlí v Británii a dlouhodobě monitoruje dění v Sýrii prostřednictvím svých pozorovatelů.
Reklama

DOPORUČUJEME

ANALÝZA: Zelenskyj musí udržet Trumpa na své straně, teď na tom závisí všechno  

Letecké útoky se stupňují, postup nepřátelské pěchoty na východě zrychluje, obránci jsou po třech a půl letech války vyčerpaní a všechny oči na Ukrajině i v celé Evropě se opět upírají na jednoho jediného muže. Donalda Trumpa. A prezidentovi Volodymyru Zelenskému nezbývá nic jiného, než pokračovat ve snaze vybudovat si s ním co nejlepší možný vztah.

ANALÝZA: Rusové na Ukrajině postupují pomaleji než šneci, na červenec ale něco chystají

Ukrajina má obavy z letní ofenzívy. Již před několika týdny zaznamenala zintenzivnění ruských útoků hlavně na východě a severovýchodě. Ruský postup je ale extrémně pomalý. Podle výpočtu by postupovali rychleji i šneci – navíc je vykoupený obrovskými ztrátami. Ukrajinci zastavili nepřítele v Sumské oblasti a stále se je úplně nepodařilo vytlačit z Kurské oblasti. Situace na bojišti není pro Moskvu optimální.

ANALÝZA: Na Ukrajině probíhá dronová válka, významnou roli sehraje AI

Válka na Ukrajině připomíná kombinaci první a druhé světové války a současně tzv. dronové války. Přestože obrněná technika včetně tanků zůstává důležitou součástí moderních ozbrojených konfliktů, stále významnější roli hrají levné autonomní prostředky, což se odráží i v taktice obou znepřátelených stran.

ANALÝZA: Rusko se tváří jako vítěz, obrázek z bojiště ale vypadá jinak

Vyhlídky na příměří mezi Ukrajinou a Ruskem jsou špatné, naopak se zdá, že válka bude pokračovat. Ruský prezident Vladimir Putin se tváří jako vítěz, ve skutečnosti se však experti shodují, že obrázek z bojiště vypráví úplně jiný příběh. Ten navíc jasně ukazuje, že válka se Severoatlantickou aliancí (NATO) nemůže probíhat formou konvenční války v plném rozsahu. Rusko by prohrálo.

ANALÝZA: Rusko o mír nestojí, na pozadí rozhovorů v Turecku spustilo jarní ofenzívu

Minulý týden došlo k zajímavé diplomatické šachové partii mezi ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Takzvaná "koalice ochotných" přišla s návrhem 30denního příměří, na což Putin reagoval záměrem uspořádat přímé rozhovory s Kyjevem. Jeho ukrajinský protějšek s odpovědí dlouho nečekal a rovnou ho pozval na jednání do Turecka.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Americká cla Rusko znepokojují, čekalo ale horší

Americký prezident Donald Trump v pondělí během setkání s šéfem Severoatlantické aliance (NATO) Markem Ruttem uvedl, že pokud Rusko neukončí válku do 50 dní, uvalí na něj 100procentní sekundární cla. Rusko sice znepokojují, ale ne dost. Pokud však neposlechne Trumpa, podle něhož telefonáty s prezidentem Vladimirem Putinem nemají smysl, daň za válku může dál růst.

Rusové během noci ostřelovali ukrajinské město, zranili dva lidi

Ruské dělostřelectvo během noci ostřelovalo město Huljajpole v Záporožské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny. Zranění byli manželé ve věku 60 a 66 let, oznámil dnes na sociální síti šéf oblastní správy Ivan Fedorov. V samém Záporoží vypukly požáry po náletu ruských dronů, napsal server RBK-Ukrajina.

Astronauti z Indie, Polska a Maďarska se po historické misi vracejí na Zemi

Po osmnácti dnech na oběžné dráze se čtyři astronauti z mise Axiom-4 vydali zpět na Zemi. Posádku vedla americká veteránka Peggy Whitsonová, doplnili ji zástupci Indie, Polska a Maďarska – zemí, které se po více než čtyřicetileté pauze znovu zapsaly do historie pilotovaných letů.

Volkswagen ukončí výrobu v závodě v čínském městě Nan-ťing

Volkswagen ukončí výrobu v závodě v čínském městě Nan-ťing, kde vznikaly i modely značky Škoda. Jde o první kompletní uzavření továrny této německé automobilky v Číně. Důvodem je útlum poptávky po spalovacích vozech i nevhodná poloha areálu.

Trump tlačí na Putina: buď dohoda do 50 dní, nebo stoprocentní cla pro Rusko

Americký prezident Donald Trump dnes pohrozil Rusku a jeho obchodním partnerům uvalením až stoprocentních cel, pokud nebude do 50 dní uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, a zopakoval, že je velmi nespokojen s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Trump po setkání s šéfem NATO Markem Ruttem v Bílém domě také uvedl, že Spojené státy prodají své nejmodernější zbraně zemím aliance, které zbraněmi podporují Ukrajinu, jež se brání ruské agresi.

Sektářské násilí si na jihu Sýrie od neděle vyžádalo nejméně 50 obětí

Střety mezi sunnitskými beduínskými kmeny a drúzskými bojovníky v jihosyrské provincii Suvajda si od nedělního rána vyžádaly nejméně 50 obětí a desítky dalších osob při nich byly zraněny, informovala dnes agentura AFP s odvoláním na Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR). Ta sídlí v Británii a dlouhodobě monitoruje dění v Sýrii prostřednictvím svých pozorovatelů.

Zelenskyj požádal vicepremiérku Svyrydenkovou, aby se stala předsedkyní vlády

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes požádal dosavadní první místopředsedkyni vlády Juliji Svyrydenkovou, aby se ujala funkce premiérky. Krok v příspěvku na síti X zdůvodnil potřebou posílit potenciál ukrajinské ekonomiky nebo zvýšit výrobu zbraní.

V Dněpropetrovské oblasti byli tři lidé zraněni po nočním ruském útoku

Tři lidé, z toho dvě děti, byli dnes v noci zraněni při útocích ruských bezpilotních letounů na ukrajinskou Dněpropetrovskou oblast. Na sociálních sítích to ráno uvedl šéf vojenské správy regionu Serhij Lysak. Deset z útočících dronů se podle něj protivzdušné obraně podařilo zničit.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás