Italská premiérka Giorgia Meloni slíbila „obnovit“ spolupráci s Čínou. Během své první oficiální návštěvy Pekingu od nástupu do funkce podepsala tzv. tříletý akční plán na posílení hospodářské spolupráce. Informuje o tom BBC, Reuters a další servery.
Meloni při setkání s prezidentem Si Ťin-pchingem v Pekingu uvedla, že Čína je „důležitým partnerem“ při zvládání globálního napětí. Prezident Si na oplátku uvítal „dlouhodobě budované přátelské“ vztahy, jakož i „toleranci, vzájemnou důvěru a respekt“ mezi Pekingem a Římem.
Meloni vows to 'relaunch' Italy's cooperation with China https://t.co/rfT3FRiRRZ pic.twitter.com/dTrLyo6EbR
— Reuters World (@ReutersWorld) July 29, 2024
Italská pravicová premiérka zavítala do Číny od nástupu do funkce vůbec poprvé. Setkala se také s s čínským premiérem Li Čchiangem, píše BBC. Pětidenní návštěva přichází poté, co Meloni loni vyřadila svou zemi z iniciativy Pásmo a cesta (BRI), kterou podepsal prezident Si Ťin-pching. Iniciativa se také nazývá „Nová hedvábná stezka“. Řím tehdy uvedl, že cílem tohoto masivního čínského investičního programu je podpora oboustranného obchodu.
Nyní premiérka řekla, že její návštěva Číny je snahou o obnovení vztahů. „Na mezinárodní úrovni roste nejistota. Čína je nevyhnutelně velmi důležitým partnerem pro řešení všech těchto dynamických jevů,“ prohlásila po rozhovorech s prezidentem Si v pekingském státním penzionu Diaoyutai. Dodala, že oba národy musí „přemýšlet společně“, aby zůstaly stabilní a zaručily mír.
Přijela jako partner, ne jako vazal
Meloni se rovněž zúčastnila italsko-čínského obchodního fóra, píše Reuters. Na něj byly pozvány společnosti jako italský výrobce pneumatik Pirelli, energetická skupina ENI, obranná skupina Leonardo, výrobci vína a několik italských luxusních módních skupin jako Dolce & Gabbana.
Itálie byla jedinou velkou západní zemí, která se připojila k iniciativě BRI, jednomu z nejambicióznějších čínských projektů v oblasti obchodu a infrastruktury. Tento krok byl v té době ostře kritizován USA a některými dalšími významnými západními zeměmi.
Od svého nástupu do funkce v roce 2022 se Meloni snaží vést prozápadnější zahraniční politiku než její předchůdci. Před odstoupením od BRI označila premiérka rozhodnutí bývalé vlády připojit se k ní za „vážnou chybu“.
„Každá země, která je členem BRI, ví, že Čína je první a oni jsou druzí. Nemyslím si, že by Itálie jako člen G7 chtěla být ve skupině s Ruskem, Pákistánem nebo Srí Lankou,“ uvedla například Alicia Garcia-Herrero, hlavní ekonomka pro asijsko-pacifický region investiční banky Natixis. „Bez členství v BRI přichází Meloni do Číny na jiné úrovni angažovanosti. Méně jako vazal a více jako partner,“ dodala.
Pod vedením premíérky Meloni se Itálie snažila zablokovat čínskou státní společnost, aby převzala kontrolu nad firmou Pirelli. Řím také podpořil nedávný krok Evropské komise, která chtěla uvalit až 37,6procentní cla na elektromobily dovážené z Číny.
Oboustranný obchod mezi oběma zeměmi dosáhl v loňském roce 66,8 miliardy eur (přibližně 1,5 bilionu korun). Čína se tak stala po USA největším obchodním partnerem Itálie mimo EU.