Britští opoziční labouristé zvítězili ve čtvrtečních doplňovacích parlamentních volbách ve volebním obvodu Blackpool South, kde sebrali parlamentní křeslo vládnoucím konzervativcům. Výrazně lépe než vládní strana si levice vede i v průběžném sčítání místních voleb, které jsou považovány za poslední velký test voličských nálad před letošními parlamentními volbami.
Kandidát labouristů Chris Webb podle výsledků zveřejněných britskými médii získal 58,9 procenta hlasů, zatímco jeho konzervativní soupeř David Jones jen 17,5 procenta. V roce 2019 přitom v tomto obvodě triumfoval konzervativec Scott Benton, který se ovšem předčasně vzdal mandátu po loňském korupčním skandálu.
Labour wins Blackpool South by-election as Tories lose councils https://t.co/DUiRUypFiD
— BBC News (UK) (@BBCNews) May 3, 2024
Podle médií proti minulým volbám přešlo od konzervativců k labouristům 26 procent voličů, což je jeden z nejvýraznějších přelivů sympatií za dlouhá léta.
Konzervativci dlouhodobě zaostávají v průzkumech a v posledních měsících utrpěli těžké porážky v několika dalších doplňovacích volbách do parlamentu. Očekává se, že další ztráty patrně zvýší tlak na premiéra Rishiho Sunaka, aby předčasně opustil své funkce.
Triumf labouristů naznačují i průběžné výsledky komunálních voleb. V nich Angličané volí přes 2500 členů obecních zastupitelstev. Krátce po 6:00 SELČ měla levicová opozice zajištěných 295 míst, čímž si polepšila o 57 křesel proti minulým volbám. Konzervativci naopak 115 křesel ztratili a připsali si zatím pouze 110 zvolených zastupitelů. Polepšili si třetí liberální demokraté s 94 křesly i nezávislí kandidáti s 58.
Očekává se, že post starosty Londýna obhájí labourista Sadiq Khan, který by si tak zajistil třetí funkční období. Labouristé také zřejmě zůstanou v čele Manchesteru a Liverpoolu.
Spíše než na velká města se pozornost soustředí na regiony West Midlands a Tees Valley v centrální a severovýchodní části Anglie, kde o znovuzvolení usilují oblastní konzervativní starostové Andy Street a Ben Houchen. Funkce obhajují v době, kdy si Konzervativní strana v celostátních průzkumech vede nejhůře za poslední dekády, přičemž její preference klesají pod 20 procentních bodů.