Španělský premiér Pedro Sánchez dnes oznámil, že demisi nepodá. Zvažoval ji s ohledem na kauzu, v níž je jeho manželka vyšetřována kvůli střetu zájmů a podezření, že ovlivnila přidělení zakázek či státních peněz několika firmám. Sánchez v projevu vyzval ke zlepšení politické kultury, která podle něj nesmí být založena na neověřených zprávách a lžích. Zmínil též roli žen, kterým nesmí nespravedlivá obvinění bránit v práci a veřejném životě.
„Není to otázka ideologie, jde o respekt a důstojnost, zásady, které jsou více než politické názory…Jde o pravidla hry. Pokud bychom dovolili, aby politiku řídily falešné zprávy, aby obvinění museli prokazovat svou nevinu, aby se ženy musely vrátit do domácnosti, napáchali bychom nevratné škody na demokracii,“ prohlásil dnes španělský premiér. Uvedl také, že tento projev nebyl žádný politický kalkul.
🚨 BREAKING: Spanish PM Pedro Sánchez announced today that he will not go through with his threat to resign.
— POLITICOEurope (@POLITICOEurope) April 29, 2024
Read the story: https://t.co/srBFQXG3iL pic.twitter.com/P0nKEEGxJi
Sánchez, který je premiérem od června 2018, minulý týden oznámil, že si bere do dneška čas na rozmyšlenou, zda podá demisi kvůli „bezprecedentním útokům“ pravice a krajní pravice na svou manželku. „Potřebuju se zastavit a přemýšlet o tom, zda stojí za to pokračovat v čele vlády, či se této pocty vzdát,“ napsal ve středu Sánchez na síti X.
Sánchezova manželka Begoňa Gómezová není dosud z ničeho obviněna. Před dvěma týdny bylo zahájeno její předběžné vyšetřování kvůli jejím pracovním vazbám na několik firem, které dostaly zakázky či peníze od státu. Podle španělské televize RTVE i dalších médií se podnět k zahájení vyšetřování zakládá pouze na informacích z novin a sama organizace, která ho podala, uvedla, že je na soudci, aby pravost těchto informací ověřil.
Podnět k soudu podala odborová organizace Manos Limpias (Čisté ruce), která má podle místních médií vazby na krajní pravici. Její šéf Miguel Bernad byl v roce 2021 odsouzen ke čtyřem letům vězení za vydírání bank a firem. Letos v březnu ho nejvyšší soud obvinění zprostil, nicméně uvedl, že Bernad na firmy a banky, jichž se kauza týkala, „vyvíjel eticky zavrženíhodný nátlak“.
Bernad dnes kritizoval Sánchezovo rozhodnutí zůstat ve funkci a pohrozil mu dalšími podněty k soudu. „Objeví se dost dalších důkazů, a to nejen proti ní, Begoně Gómezové, ale i proti němu,“ adresoval podle agentury Europa Press výhrůžku i premiérovi. „Věřím, že v nejbližších dnech nastanou události, které ho přimějí situaci přehodnotit,“ dodal Bernad.
„Otázka je jednoduchá: Chceme toto pro Španělsko? Moje manželka a já víme, že diskreditační kampaň neskončí, ale to není to nejpodstatnější, my to zvládneme,“ řekl dnes také premiér Sánchez. Poděkoval zároveň za solidaritu své „milované“ socialistické straně a také všem, kdo ho podporují. Vedení socialistů svého šéfa před několika dny vyzvalo, aby demisi nepodával, a o víkendu Sáncheze podpořily také tisíce lidí na manifestaci v Madridu.
Místní média před dnešním projevem premiéra spekulovala, že demisi asi nepodá, ale že by mohl požádat parlament o vyslovení důvěry. Sánchezova koaliční vláda s další levicovou stranou nemá většinu v dolní komoře parlamentu a musí se tam spoléhat na menší baskické a katalánské strany včetně separatistů.
Někteří představitelé katalánských separatistických stran Sánchezovo rozhodnutí přivítali, stejně jako to udělal šéf katalánské odnože socialistů Salvador Illa. Ten také dnes vyzval Sáncheze, aby se zapojil do kampaně v katalánských regionálních volbách, které se tam konají 12. května. Podle průzkumů jsou právě socialisté favoritem těchto voleb, nezískají ale zřejmě dost hlasů, aby tam mohli převzít regionální vládu. Tu tak opět nejspíš povedou katalánští separatisté.