menu

21.1 C
Czech
Středa 30. dubna 2025

Mark Carney se stává kanadským premiérem, liberálové budou hledat podporu

Mark Carney dovedl Liberální stranu k vítězství v kanadských parlamentních volbách. Přesto zatím nemá dostatek křesel na samostatné vládnutí a bude muset hledat podporu menších stran. Carney sází na posílení mezinárodních vztahů a ostrou opozici vůči Trumpově politice.

Rubio naléhá na uzavření míru mezi Ruskem a Ukrajinou, nový týden bude důležitý

Mírová dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou musí být uzavřena brzy a následující týden se administrativa prezidenta Donalda Trumpa pokusí rozhodnout, zda mají Spojené státy v tomto konfliktu nadále pokračovat jako prostředník ve vyjednávání. Řekl to v dnešním rozhovoru s televizí NBC americký ministr zahraničí Marco Rubio.

Island se připravuje na desetiletí sopečných erupcí, poloostrov Reykjanes se probouzí

Island byl opět svědkem ohnivého a zuřivého představení, kdy lávové fontány osvětlovaly ranní oblohu. Nedávná erupce ušetřila evakuované město Grindavík, ale způsobila značné škody. Pohltila potrubí zásobující teplem a horkou vodou tisíce lidí v oblasti a zablokovala silnice vedoucí k oblíbenému turistickému místu Modrá laguna. Jednalo se o třetí erupci na poloostrově Reykjanes od prosince 2023 a šestou od roku 2021.

Vědci se domnívají, že jde pouze o začátek delšího období sopečné činnosti, které může trvat desítky let nebo dokonce staletí. „Island je jedním z vulkanicky nejaktivnějších míst na světě, nachází se nad geologickou horkou oblastí, kde k povrchu stoupají chomáče horkého materiálu,“ vysvětluje profesorka Tamsin Mather, vědkyně zabývající se výzkumem Země z Oxfordské univerzity. „Země se také nachází na hranici mezi euroasijskou a severoamerickou tektonickou deskou, které se od sebe pomalu vzdalují a vytvářejí tak prostor pro proudění žhavé roztavené horniny neboli magmatu.“

Na poloostrově Reykjanes, kde se nachází více než 30 činných sopek, po stovky let proudí láva. Poslední taková aktivita mohla začít již v 8. nebo 9. století a trvala až do roku 1240. Předpokládá se, že současné erupce, které následují po 800leté přestávce, jsou součástí cyklu vyšší aktivity. „V této oblasti existují důkazy o zhruba třech takovýchto epizodách za posledních 4 000 let,“ dodává profesorka Mather.

Předvídání načasování těchto erupcí je pro Island naléhavým problémem, zejména proto, že v nebezpečné zóně leží město Grindavik a geotermální elektrárna, která je klíčovou národní infrastrukturou. „Nyní, když se erupce opakují, mají vědci mnohem lepší představu o tom, co se děje,“ míní Dr. Evgenia Ilyinskaya, vulkanoložka z University of Leeds. „Sledují, jak se země nafukuje, když magma vystupuje z hloubky pod ní. A nyní mohou skutečně s mnohem větší jistotou říci, kdy lze očekávat, že se magma začne prodírat zemí.“

Přesné určení místa erupce však zůstává problémem. Na rozdíl od kuželovitých sopek se magma na poloostrově Reykjanes drží volně pod větší plochou a vyvěrá puklinami nebo trhlinami, které se mohou táhnout na kilometry daleko. Navzdory vybudování rozsáhlých bariér kolem města a elektrárny může trhlina, která se otevře uvnitř bariér, způsobit značné škody, jako tomu bylo v lednu v Grindavíku.

Delší období erupcí by mohlo mít pro Island vážné důsledky. „Jedná se o nejhustěji osídlenou část Islandu – 70 % obyvatel žije v okruhu asi 40 km,“ vysvětluje doktorka Ilyinskaya. „A nachází se zde veškerá klíčová infrastruktura – tedy hlavní mezinárodní letiště, velké geotermální elektrárny a také spousta turistické infrastruktury, která tvoří velkou část islandské ekonomiky.“

Potenciálnímu riziku čelí také hlavní město země, Reykjavík. „Jedním ze scénářů, který by byl pro Reykjavík nebezpečný, je, kdyby se erupce posunuly dále na východ podél poloostrova – na území dnešního Reykjavíku se nacházejí lávové proudy staré 1 000 let z posledního erupčního cyklu, takže na základě toho není vyloučeno, že by tam při budoucích erupcích mohly proudit lávové proudy,“ varuje Ilyinskaya.

Vědci nyní studují různé sopečné systémy na celém poloostrově, aby mohli předpovědět budoucí výskyt. „V posledním cyklu začaly první erupce v systémech na východě a migrovaly na západ, přičemž tu a tam se objevilo několik záchvěvů,“ uvedl Dr. Dave McGarvie z Lancasterské univerzity.

Navzdory nedávnému utichnutí sopečné erupce na jihozápadě země, o kterém informoval islandský meteorologický úřad, odborníci varují, že další erupce mohou přijít brzy. Země se připravuje na to, co by mohlo být dlouhou a ohnivou budoucností.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Webbův teleskop zachytil planetu při sebevražedném manévru

Když v roce 2020 astronomové pozorovali planetu mizící v útrobách své hvězdy, zdálo se vše jasné. Hvězda expandovala do červeného obra a svého společníka prostě pohltila. Jenže nová data z teleskopu Jamese Webba ukazují, že příběh byl mnohem dramatičtější.

Jak být chytřejší? Vědci to zjistili díky Minecraftu

Jak být v učení úspěšnější? Podle vědců stačí jedno: umět střídat vlastní instinkt a sledování ostatních. Ukazuje to nová studie, která využila populární hru Minecraft jako vědeckou laboratoř.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rusko a KLDR začaly stavět silniční most přes řeku Tuman, který obě země spojí

Rusko a Severní Korea dnes zahájily stavbu silničního mostu přes řeku Tuman, který obě země spojí. Oznámil to ruský premiér Michail Mišustin, podle kterého projekt utuží vzájemné strategické partnerství, informovala agentura Reuters.

Lily Allen se omluvila Katy Perry za kritiku jejího letu do vesmíru: Byla jsem zbytečně zlá

Britská zpěvačka a moderátorka Lily Allen se veřejně omluvila americké popové hvězdě Katy Perry za tvrdou kritiku, kterou pronesla v souvislosti s její účastí na letu společnosti Blue Origin do vesmíru. Mise, která se uskutečnila 14. dubna, vstoupila do historie jako první s výhradně ženskou posádkou za posledních více než 60 let. Allen své výroky v podcastu Miss Me? označila za neadekvátní a přiznala, že v nich sehrály roli její vlastní předsudky.

Z čínské vesmírné stanice se vrátili tři kosmonauti, návrat byl odložený o den

Na severu Číny dnes přistála kosmická loď Šen-čou 19 (Božská loď), s níž se vrátili na Zem tři čínští kosmonauti, kteří strávili šest měsíců na čínské vesmírné stanici Tchien-kung (Nebeský palác). Informovala o tom agentura Nová Čína, podle níž je zdravotní stav trojice dobrý.

Švédská policie zadržela podezřelé ze střelby v Uppsale, kde zahynuli tři lidé

Švédská policie zadržela podezřelého v souvislosti s úterní střelbou v Uppsale, při které zahynuli tři lidé. Dnes o tom informovala stanice TV4. Švédská média incident spojují s vyřizováním účtů mezi gangy, s jejichž působením se tato skandinávská země mnoho let potýká. Ministr spravedlnosti Gunnar Strömmer prohlásil, že události v Uppsale bere velmi vážně a že s takovými násilnostmi se nelze smířit.

Německá sociální demokracie schválila koaliční smlouvu

Členové německé sociální demokracie (SPD) schválili koaliční smlouvu, kterou strana vyjednala s konzervativní unií CDU/CSU. S odkazem na své zdroje o tom dnes informovaly agentury DPA a Reuters. CDU a CSU už dohodu schválily dříve a vzniku nové německé vlády v čele s kancléřem Friedrichem Merzem (CDU) tak nic nestojí v cestě.

Další válka na obzoru? Indie zaútočí do 36 hodin, varuje Pákistán

Pákistánský ministr informací Attaulláh Tarar ve středu brzy ráno informoval, že má důvěryhodné informace o plánovaném bezprostředním indickém úderu během následujících 24 až 36 hodin. Případný regulérní ozbrojený konflikt s Indií by pro Pákistán znamenal zkázu a mohl by ho pocítit celý svět.

Putin podpořil návrh přejmenovat letiště ve Volgogradu na Stalingrad

Ruský prezident Vladimir Putin podpořil žádost obyvatel Volgogradské oblasti a válečných veteránů přejmovat letiště ve Volgogradu a udělit mu historický název Stalingrad. Informovala o tom státní agentura TASS.
Reklama

DOPORUČUJEME

Webbův teleskop zachytil planetu při sebevražedném manévru

Když v roce 2020 astronomové pozorovali planetu mizící v útrobách své hvězdy, zdálo se vše jasné. Hvězda expandovala do červeného obra a svého společníka prostě pohltila. Jenže nová data z teleskopu Jamese Webba ukazují, že příběh byl mnohem dramatičtější.

Jak být chytřejší? Vědci to zjistili díky Minecraftu

Jak být v učení úspěšnější? Podle vědců stačí jedno: umět střídat vlastní instinkt a sledování ostatních. Ukazuje to nová studie, která využila populární hru Minecraft jako vědeckou laboratoř.

Půl století od ikonické fotky Země. Jak se proměnila naše Modrá planeta?

V roce 1972 spatřilo lidstvo Zemi jinýma očima. Astronauti mise Apollo 17 pořídili slavný snímek Blue Marble, na kterém poprvé zachytili naši planetu v celé její kulaté kráse. Byla to modrobílá koule, která se vznášela v temnotě vesmíru. A pro mnohé to byl zlomový moment. Najednou jsme viděli, jak malí vlastně jsme.

Vědci tvrdí, že objevili novou barvu. Popis nestačí, musí se zažít

Mysleli jste si, že jste už viděli všechny barvy světa? Vědci z Kalifornie vás možná vyvedou z omylu. Tvrdí, že pomocí laseru se jim podařilo navodit vjem úplně nové barvy, kterou běžné světlo nevyvolá. Její jméno zní trochu jako vtip – Olo. Ale ti, co ji zažili, o ní mluví jako o „nepopsatelném zážitku“.

Saharská poušť bývala bujnou zelenou savanou s neznámým obyvatelstvem

Saharská poušť je jedním z nejvyprahlejších a nejpustších míst na Zemi. Táhne se od východního pobřeží Severní Afriky k jejím západním břehům, a toto území, které lze svou velikostí přirovnat k Číně nebo Spojeným státům, pojme 11 zemí. V dávných dobách však nebývalo tak nehostinné jako dnes, napsala agentura Reuters.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rusko a KLDR začaly stavět silniční most přes řeku Tuman, který obě země spojí

Rusko a Severní Korea dnes zahájily stavbu silničního mostu přes řeku Tuman, který obě země spojí. Oznámil to ruský premiér Michail Mišustin, podle kterého projekt utuží vzájemné strategické partnerství, informovala agentura Reuters.

Lily Allen se omluvila Katy Perry za kritiku jejího letu do vesmíru: Byla jsem zbytečně zlá

Britská zpěvačka a moderátorka Lily Allen se veřejně omluvila americké popové hvězdě Katy Perry za tvrdou kritiku, kterou pronesla v souvislosti s její účastí na letu společnosti Blue Origin do vesmíru. Mise, která se uskutečnila 14. dubna, vstoupila do historie jako první s výhradně ženskou posádkou za posledních více než 60 let. Allen své výroky v podcastu Miss Me? označila za neadekvátní a přiznala, že v nich sehrály roli její vlastní předsudky.

Z čínské vesmírné stanice se vrátili tři kosmonauti, návrat byl odložený o den

Na severu Číny dnes přistála kosmická loď Šen-čou 19 (Božská loď), s níž se vrátili na Zem tři čínští kosmonauti, kteří strávili šest měsíců na čínské vesmírné stanici Tchien-kung (Nebeský palác). Informovala o tom agentura Nová Čína, podle níž je zdravotní stav trojice dobrý.

Švédská policie zadržela podezřelé ze střelby v Uppsale, kde zahynuli tři lidé

Švédská policie zadržela podezřelého v souvislosti s úterní střelbou v Uppsale, při které zahynuli tři lidé. Dnes o tom informovala stanice TV4. Švédská média incident spojují s vyřizováním účtů mezi gangy, s jejichž působením se tato skandinávská země mnoho let potýká. Ministr spravedlnosti Gunnar Strömmer prohlásil, že události v Uppsale bere velmi vážně a že s takovými násilnostmi se nelze smířit.

Německá sociální demokracie schválila koaliční smlouvu

Členové německé sociální demokracie (SPD) schválili koaliční smlouvu, kterou strana vyjednala s konzervativní unií CDU/CSU. S odkazem na své zdroje o tom dnes informovaly agentury DPA a Reuters. CDU a CSU už dohodu schválily dříve a vzniku nové německé vlády v čele s kancléřem Friedrichem Merzem (CDU) tak nic nestojí v cestě.

Další válka na obzoru? Indie zaútočí do 36 hodin, varuje Pákistán

Pákistánský ministr informací Attaulláh Tarar ve středu brzy ráno informoval, že má důvěryhodné informace o plánovaném bezprostředním indickém úderu během následujících 24 až 36 hodin. Případný regulérní ozbrojený konflikt s Indií by pro Pákistán znamenal zkázu a mohl by ho pocítit celý svět.

Putin podpořil návrh přejmenovat letiště ve Volgogradu na Stalingrad

Ruský prezident Vladimir Putin podpořil žádost obyvatel Volgogradské oblasti a válečných veteránů přejmovat letiště ve Volgogradu a udělit mu historický název Stalingrad. Informovala o tom státní agentura TASS.

Je to v našem zájmu. Washington schválil prodej raket za více než miliardu dolarů Polsku

Spojené státy schválily dodávky raket vzduch-vzduch středního doletu v celkové hodnotě 1,33 miliardy dolarů Varšavě. Balíček má zajistit lepší ochranu Polska a spojenců v Severoatlantické alianci (NATO) a to, aby alianční partneři působili jako „síla ekonomické a politické stability v Evropě“.

Ukrajina i Rusko informují o nepřátelských nočních vzdušných útocích

Ruské ministerstvo obrany oznámilo likvidaci 34 ukrajinských dronů v noci na dnešek. Ukrajinské letectvo zatím bilanci ruských nočních útoků nezveřejnilo, v noci ovšem varovalo před hrozbou ruských útoků v řadě ukrajinských oblastí. Ukrajinští regionální činitelé už dříve informovali o ruských úderech na města Dnipro a Charkov, které si podle nich vyžádaly život jednoho člověka a dalších pět desítek lidí zranily.

Výpadek proudu v části Evropy mohl souviset s nestabilitou přenosové sítě

Rozsáhlý pondělní výpadek elektřiny zasáhl desítky milionů lidí ve Španělsku a Portugalsku. Elektrická síť selhala v odpoledních hodinách, blackout ochromil dopravu, nemocnice i mobilní sítě. Co přesně výpadek způsobilo, zatím není jasné.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás