Novoroční zemětřesení v Japonsku o síle 7,6 stupně rozšířilo pláž na severozápadě poloostrova Noto. Důsledkem vzestupu terénu se celá pevnina rozrostla o 4,4 kilometru čtverečních. Ukázaly to satelitní snímky a potvrdili to geografové. Tato zjištění ukazují, jak obrovskou sílu otřesy měly. Informují o tom servery Space a Japan Times.
Zemětřesení o síle 7,6 stupně, jež zasáhlo centrální Japonsko, bylo nejsilnějším od začátku měření v roce 1885. Zahynulo při něm přes 200 lidí, přeživší z trosek zdemolovaných domů vyprošťovali záchranáři ještě pátý den.
Nejsilněji zasáhlo zemětřesení prefekturu Išikawa na poloostrově Noto. Udeřilo zde takovou silou, že viditelně změnilo linii pobřeží. Zatímco některé přístavy zůstaly bez vody, z mořského dna vznikly nové pláže, napsal web Space s odkazem na satelitní snímky.
The magnitude 7.6 quake that struck on New Year’s Day was caused by a movement of active faults in the sea off Ishikawa Prefecture's Noto Peninsula that had been dormant for 3,000 to 4,000 years. https://t.co/ITtJyz5k4L
— The Japan Times (@japantimes) January 15, 2024
To následně potvrdili i experti z Institutu pro výzkum zemětřesení Tokijské univerzity, kteří podle svých slov během terénního průzkumu pozorovali významný vzestup pobřeží na deseti místech. S podobným pozorováním přišel i vědec Nahel Belgherze.
Pohyb tektonických desek podle něj vedl k tomu, že se pobřeží na některých místech posunulo až o 240 metrů dál oproti závěru loňského roku. Belgherze to vypozoroval porovnáním satelitních snímků před a po zemětřesení.
Riziková oblast
Vzestup terénu byl natolik silný, že poostrov získal o 4,4 kilometru čtverečních na rozměrech, napsal deník Japan Times. Shindi Toda, seismolog ze Severovýchodní univerzity, uvedl, že síla schopná takto pohnout s pevninou se hromadila tři až čtyři tisíce let.
Příčinou zemětřesení bylo podle seismologů vyklouznutí pásu aktivních zlomů na poloostrově. „I když je každý jednotlivý zlom krátký, v tomto případě vznikla skupina tvořící pás dlouhý sto kilometrů,“ vysvětlil Toda.
Nachází se podle něj hned pod poloostrovem a v moři. To je důvod tak silných otřesů a velké tsunami. Seismická energie se zde formovala díky geologickým vlastnostem poloostrova, který je v nestabilní oblasti. Dotýkají se tady čtyři tektonické desky.
Vznikají zde proto zemětřesení silnější než šest stupňů častěji než kdykoli jinde ve světě. Tentokrát se ale otřesy ozvaly, když se lidé scházeli ve svých domovech při příležitosti vánočních oslav, proto tak vysoký počet obětí.