menu

18.9 C
Czech
Čtvrtek 16. května 2024

Kontroverzní Eurovizi 2024 si podmanil Švýcar Nemo. Češi podpořili Ukrajinu a Izrael

Bouřlivý ročník Eurovize, který poznamenaly kontroverze ohledně účasti Izraele a protesty, stejně jako vyloučení jednoho z favoritů pár hodin před finále, nakonec opanovalo Švýcarsko. Zpěvák Nemo si zajistil vítězství s písní The Code. Na druhém místě skončilo Chorvatsko a na třetím Ukrajina.

Švýcarská mírová konference o Ukrajině bez Ruska bude zbytečná, uvedl Kreml

Mírová konference o Ukrajině, kterou v červnu chystá Švýcarsko, bude bez účasti Ruska zbytečná, uvedl dnes podle agentury Reuters Kreml. Podle Moskvy taková konference není seriózní snahou najít mírové řešení. Konflikt v podobě plnohodnotné války propukl v únoru 2022, kdy Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu.

Americká armáda testuje brýle pro rozšířenou realitu

Sledujte nás na sítích

Rozšířená realita kombinuje výhled na skutečný svět s digitálními prvky. Brýle pro AR (Augmented Reality) připravují všechny velké technologické společnosti. Jak se zdá, svého cíle s nimi dosáhla už i americká armáda. Vybraní vojáci dostanou brýle pro rozšířenou realitu, které jim mají pomoci orientovat se v boji.

Reklama

„Armádní integrovaný systém vizuálního rozšíření“ (Integrated Visual Augmentation System, IVAS) je již několik let ústředním bodem plánu armády na přechod do budoucnosti. Tato špičková náhlavní souprava, původně založená na Hololens 2 od Microsoftu, slibovala, že pomůže vojákům proniknout válečnou mlhou promítáním informací na sofistikovaný náhlavní displej.

Co by mohly vojenské brýle dokázat? Zhlédněte prezentaci typu HoloLens 2 od Microsoftu, na kterých je systém IVAS založen:

Systém IVAS navrhli jeho autoři tak, aby dokázal za uživatele identifikovat a zjišťovat cíle. Mapovat bojiště v reálném čase a využívat umělou inteligenci k usnadnění rozhodování pod tlakem. Rozšířená a smíšená realita znamená, že IVAS by mohl vojákům umožnit vidět „skrz“ neprůhledné překážky. Typicky dveře a rámy vozidel. Což by dalo možnost cvičit jednotky v kompletně promítaném 3D bojovém prostředí, které existuje pouze v jejich náhlavních soupravách.

Co IVAS umí

IVAS představoval nový způsob boje. Také se objevil jako priorita přibližně v době, kdy bylo v roce 2018 aktivováno americké velitelství vojenských technologií budoucnosti. Náhlavní soupravy měly být jednotkám dodány v roce 2021, ale řada komplikací jejich nasazení oddálila. Nyní je důvod k optimismu: koncem července armáda obdržela od Microsoftu prvních 20 prototypů varianty IVAS 1.2. Ty budou používat dvě testovací čety v rámci uživatelského hodnocení.

Reklama

Podle armády tuto nejnovější verze vybavili inženýři výklopnou konstrukcí, a to na základě zpětné vazby od uživatelů. Konstrukce je podobná brýlím pro noční vidění, která umožňuje uživatelům zvedat a spouštět displej podle potřeby. Může se také integrovat se senzory pozemních a vzdušných platforem, včetně leteckých dronů, a poskytnout tak komplexnější obraz bojového prostoru.

„IVAS doplňuje to, co má armáda v současné době k dispozici, a zároveň rozšiřuje možnosti bojujících jednotek využitím digitální architektury pro sdílení,“ uvedl ve zveřejněném prohlášení podplukovník Denny Dresch, produktový manažer pro IVAS. „IVAS poskytuje perspektivu rozšířené reality z pohledu první osoby, která umožňuje integrovat operační data, jako jsou trasy a kontrolní opatření, do zorného pole osoby.“

První obavy

Uprostřed fanfár se však již začínají objevovat obavy. Nejnovější verzi systému stále ještě překážejí standardní výcvikové aktivity zahrnující okna a dveře, jako je například nácvik vyklízení místností. To je však širší problém displejů se smíšenou realitou. Když se před virtuálním promítaným objektem nachází skutečná překážka, například zavřené dveře, obraz je zkreslený, takže fyzické objekty vypadají blíže nebo dále. Podle zprávy o tomto jevu z roku 2010 to nejen narušuje realitu zobrazení, ale také „zvyšuje únavu očí a pravděpodobnost pohybové nevolnosti.“ Nejen že je to pro uživatele nepříjemné, ale může to i omezit jejich schopnost efektivně fungovat v boji.

Ve skutečnosti byl tento jev dobře zdokumentován v předchozí verzi systému IVAS. Časopis Task & Purpose uvedl, že vojáci, kteří testovali náhlavní soupravy IVAS 1.0, hlásili „bolesti hlavy, krku, nevolnost a únavu očí“.

Podle armádního časopisu Army Times se u IVAS 1.2 podařilo snížit hmotnost z 1,5 kilogramu na 1,3 kilogramu. Článek, který se tématem zabývá, srovnává hmotnost brýlí s hmotností armádního modelu modernizovaných brýlí pro noční vidění, které armáda vyvinula se společnostní Google, ty váží méně než 1,13 kilogramu. Na zařízení, které mohou mít vojáci na hlavách několik dnů, se však i tato hmotnost zdá příliš velká. Možná i proto je IVAS zřejmě posledním případem toho, jak se americká armáda snaží předběhnout vývoj technologií. Tím spíš, že přitom naráží nejen na technologická omezení, ale také na fyzické limity příslušníků služby.

Na hranici nasazení

Armáda přitom není sama, kdo se potýká s výzvami spojenými se systémem IVAS. Mark Zuckerberg investuje zhruba 100 miliard dolarů do svého „metaversa“ virtuální reality. Nicméně jeho drahé VR headsety jsou tak nepohodlné a vyvolávají nevolnost, že je údajně sami zaměstnanci Meta nenosí rádi. Vývoj technologií zřejmě časem umožní vytvořit náhlavní soupravy pro smíšenou realitu, které budou lehké a nenápadné jako sluneční brýle. Prozatím však zůstávají překážkou běžného používání tvary, hmotnost a výše popsané softwarové problémy.

Co z toho vyplývá pro systém IVAS? Americká armáda tvrdí, že nejnovější vylepšení vedla ke spolehlivějšímu použití, a to navzdory hmotnosti systému a problémům s rozšířenou realitou. Pokud se jí tedy podaří nasadit použitelnou a pohodlnou verzi systému, stane se lídrem pro ostatní služby součástí amerických ozbrojených sil v integraci projekce rozšířené reality do výcviku a bojových operací. V opačném případě lze IVAS z dlouhodobého hlediska považovat za ambiciózní nápad, který byl realizován předčasně.

„Žádný systém v armádním inventáři není schopen poskytnout našim vojákům takovou škálu možností jako IVAS. Jeho transformační a převratná technologie neexistuje nikde na světě,“ uvedl v březnovém prohlášení plukovník Troy Denomy, projektový manažer armádního úřadu Soldier Warrior. „Jsme plně oddaní systému IVAS. Nasloucháme zpětné vazbě, kterou dostáváme, a poskytneme našim vojákům nejlepší verze systému IVAS, které jim umožní uspět v jejich misích.“

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Nová studie může pomoci objasnit, kdy se z dinosaurů stali teplokrevní tvorové

Vědci kdysi považovali dinosaury za těžkopádné, studenokrevné tvory. Následný výzkum ukázal, že někteří z nich dokázali regulovat svou tělesnou teplotu, dosud ale bylo záhadou, kdy a za jakých okolností tato změna nastala. Jednu ze základních a nejstarších otázek paleontologie nyní pomáhá objasnit nová studie, podle které teplokrevní dinosauři mohli na Zemi žít už asi před 180 miliony lety, píše agentura AP.
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

USA instalovaly molo u Gazy, první pomoc přes něj má jít během několika dnů

Americká armáda dnes ráno dokončila instalaci provizorního mola u pobřeží Pásma Gazy, díky němuž se má do této oblasti sužované už sedm měsíců válkou dostat další humanitární pomoc. Oznámilo to na sociální síti X regionální velitelství americké armády. Podle něj by se dodávky pomoci do Gazy měly dostat touto cestou "v příštích dnech". Humanitární pomoc do Gazy se téměř zastavila od minulého týdne, kdy izraelská armáda obsadila přechod Rafáh na hranici s Egyptem, jímž se na toto palestinské území dostával největší objem pomoci, ač dodávky byly stále nedostatečné.

Doufám, že se do Evropy vrátí mír a Čína sehraje konstruktivní roli, řekl Si

Čínský prezident Si Ťin-pching po jednání s ruským protějškem Vladimirem Putinem vyjádřil naději, že se do Evropy vrátí mír a Čína v tom sehraje konstruktivní roli, píše agentura Reuters. Lídři dnes hovořili na tiskové konferenci při Putinově dvoudenní návštěvě Číny. Ruská invaze na Ukrajinu byla podle očekávání jedním z probíraných témat. Si a Putin se shodli, že řešení konfliktu by mělo být politické. Rusko v posledních týdnech nicméně zahájilo na Ukrajině ofenzivu v novém směru, a to na Charkov na severovýchodě země.

Čínský TikTok chce odkoupit další americký miliardář

Americký miliardář Frank McCourt, bývalý majitel baseballového klubu Los Angeles Dodgers, podle svých slov organizuje nabídku na odprodej TikToku. Čínská společnost ByteDance však nemá zájem prodat svou sociální síť a žaluje kvůli tomu vládu, jež rozhodla o devítiměsíční lhůtě na prodej platformy.

Německá média si kladou otázku, co stálo ze útokem na premiéra Fica

Německá média si kladou otázku, co stálo za středečním střeleckým útokem na slovenského premiéra Roberta Fica. Zpravodajská relace Tagesschau veřejnoprávní televize ARD uvedla, že slovenská společnost je extrémně polarizovaná. Deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) napsal, že představitelé Ficovy strana Směr-sociální demokracie odpovědnost připsali opozici a liberálním médiím.

Zástupci členských států EU se shodli na uvalení sankcí proti Voice of Europe

Zástupci členských zemi EU se dnes v Bruselu shodli na uvalení sankcí proti čtyřem mediálním subjektům, které podle unie šíří ruskou propagandu. Jde o platformu Voice of Europe, kterou zařadila na národní sankční seznam už koncem března i česká vláda, potvrdily ČTK diplomatické zdroje. Sankce se mají dotknout také ruské mediální platformy RIA Novosti, a ruských listů Izvestija a Rossijskaja Gazeta, v případě těchto tří médií se ale ještě vyjasňují některé podrobnosti.

Ředitelka nemocnice: Po pětihodinové operaci je premiér Fico ve stabilizovaném, ale velmi vážném stavu

Slovenský premiér Robert Fico zůstává po středečním atentátu ve vážném, ale stabilizovaném stavu. Ředitelka nemocnice v Banské Bystrici ve čtvrtek ráno na tiskové konferenci rovněž informovala, že slovenský předseda vlády podstoupil pětihodinovou operaci a má mnohočetná střelná poranění. Ministr obrany Robert Kaliňák vyzval k respektování lékařského týmu a soukromí premiéra.

Na Slovensku po postřelení premiéra zasedne bezpečnostní rada státu i vláda

Po středečním pokusu o atentát na slovenského premiéra Roberta Fica dnes dopoledne zasedne bezpečnostní rada státu a bude jednat i vláda. ČTK o tom informoval tiskový odbor úřadu vlády.
Reklama

DOPORUČUJEME

Nová studie může pomoci objasnit, kdy se z dinosaurů stali teplokrevní tvorové

Vědci kdysi považovali dinosaury za těžkopádné, studenokrevné tvory. Následný výzkum ukázal, že někteří z nich dokázali regulovat svou tělesnou teplotu, dosud ale bylo záhadou, kdy a za jakých okolností tato změna nastala. Jednu ze základních a nejstarších otázek paleontologie nyní pomáhá objasnit nová studie, podle které teplokrevní dinosauři mohli na Zemi žít už asi před 180 miliony lety, píše agentura AP.

Druhé elektrické vozidlo společnosti Xiaomi Automobile míří na Teslu Model Y

Xiaomi Automobile, dceřiná společnost čínského elektronického gigantu Xiaomi, se prosadila na trhu elektromobilů se svým prvním modelem, sedanem SU7. Nyní je společnost údajně daleko ve vývoji svého druhého elektromobilu, kompaktního SUV, jehož cílem je konkurovat vozu Tesla Model Y.

Čína zahájila historickou misi s cílem odebrat vzorky ze vzdálené strany Měsíce

Čína zahájila přelomovou misi, jejímž cílem je odebrat vzorky ze vzdálené strany Měsíce. Sonda Chang'e-6, pojmenovaná podle bohyně Měsíce v čínské mytologii, má za cíl dopravit přibližně dva kilogramy měsíčních vzorků k analýze na Zemi. Tato mise představuje první sběr vzorků z temné strany Měsíce, oblasti se silnější kůrou a větším počtem kráterů než na straně blízké.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

USA instalovaly molo u Gazy, první pomoc přes něj má jít během několika dnů

Americká armáda dnes ráno dokončila instalaci provizorního mola u pobřeží Pásma Gazy, díky němuž se má do této oblasti sužované už sedm měsíců válkou dostat další humanitární pomoc. Oznámilo to na sociální síti X regionální velitelství americké armády. Podle něj by se dodávky pomoci do Gazy měly dostat touto cestou "v příštích dnech". Humanitární pomoc do Gazy se téměř zastavila od minulého týdne, kdy izraelská armáda obsadila přechod Rafáh na hranici s Egyptem, jímž se na toto palestinské území dostával největší objem pomoci, ač dodávky byly stále nedostatečné.

Doufám, že se do Evropy vrátí mír a Čína sehraje konstruktivní roli, řekl Si

Čínský prezident Si Ťin-pching po jednání s ruským protějškem Vladimirem Putinem vyjádřil naději, že se do Evropy vrátí mír a Čína v tom sehraje konstruktivní roli, píše agentura Reuters. Lídři dnes hovořili na tiskové konferenci při Putinově dvoudenní návštěvě Číny. Ruská invaze na Ukrajinu byla podle očekávání jedním z probíraných témat. Si a Putin se shodli, že řešení konfliktu by mělo být politické. Rusko v posledních týdnech nicméně zahájilo na Ukrajině ofenzivu v novém směru, a to na Charkov na severovýchodě země.

Čínský TikTok chce odkoupit další americký miliardář

Americký miliardář Frank McCourt, bývalý majitel baseballového klubu Los Angeles Dodgers, podle svých slov organizuje nabídku na odprodej TikToku. Čínská společnost ByteDance však nemá zájem prodat svou sociální síť a žaluje kvůli tomu vládu, jež rozhodla o devítiměsíční lhůtě na prodej platformy.

Německá média si kladou otázku, co stálo ze útokem na premiéra Fica

Německá média si kladou otázku, co stálo za středečním střeleckým útokem na slovenského premiéra Roberta Fica. Zpravodajská relace Tagesschau veřejnoprávní televize ARD uvedla, že slovenská společnost je extrémně polarizovaná. Deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) napsal, že představitelé Ficovy strana Směr-sociální demokracie odpovědnost připsali opozici a liberálním médiím.

Zástupci členských států EU se shodli na uvalení sankcí proti Voice of Europe

Zástupci členských zemi EU se dnes v Bruselu shodli na uvalení sankcí proti čtyřem mediálním subjektům, které podle unie šíří ruskou propagandu. Jde o platformu Voice of Europe, kterou zařadila na národní sankční seznam už koncem března i česká vláda, potvrdily ČTK diplomatické zdroje. Sankce se mají dotknout také ruské mediální platformy RIA Novosti, a ruských listů Izvestija a Rossijskaja Gazeta, v případě těchto tří médií se ale ještě vyjasňují některé podrobnosti.

Ředitelka nemocnice: Po pětihodinové operaci je premiér Fico ve stabilizovaném, ale velmi vážném stavu

Slovenský premiér Robert Fico zůstává po středečním atentátu ve vážném, ale stabilizovaném stavu. Ředitelka nemocnice v Banské Bystrici ve čtvrtek ráno na tiskové konferenci rovněž informovala, že slovenský předseda vlády podstoupil pětihodinovou operaci a má mnohočetná střelná poranění. Ministr obrany Robert Kaliňák vyzval k respektování lékařského týmu a soukromí premiéra.

Na Slovensku po postřelení premiéra zasedne bezpečnostní rada státu i vláda

Po středečním pokusu o atentát na slovenského premiéra Roberta Fica dnes dopoledne zasedne bezpečnostní rada státu a bude jednat i vláda. ČTK o tom informoval tiskový odbor úřadu vlády.

Ukrajina stabilizuje situaci v Charkovské oblasti, uvedl prezident Zelenskyj

V pokračujícím konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem oznámil 15. května prezident Volodymyr Zelenskyj, že ukrajinské síly úspěšně stabilizovaly situaci v Charkovské oblasti uprostřed nové ofenzívy zahájené ruskými jednotkami. V rámci ofenzívy, která je zaměřena na severovýchodní oblast v blízkosti společné hranice, došlo k intenzivním bojům a útokům v několika klíčových oblastech.

Netanjahu odmítá řešit budoucnost Gazy, dokud Hamás nepadne

Izraelský ministr obrany Jo'av Galant ve středu zpražil premiéra Benjamina Netanjahua za jeho nedostatečnou předvídavost, pokud jde o budoucnost Pásma Gazy. Vyzval ho, aby se zavázal, že v enklávě nebude vládnout izraelská vojenská ani civilní správa.

Švýcarská mírová konference o Ukrajině bez Ruska bude zbytečná, uvedl Kreml

Mírová konference o Ukrajině, kterou v červnu chystá Švýcarsko, bude bez účasti Ruska zbytečná, uvedl dnes podle agentury Reuters Kreml. Podle Moskvy taková konference není seriózní snahou najít mírové řešení. Konflikt v podobě plnohodnotné války propukl v únoru 2022, kdy Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu.
Reklama
Reklama