Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) zahájil správní řízení s televizí Nova kvůli odvysílání osobních údajů v kauze Dominika Feriho. Televize minulý týden na svých stránkách odvysílala přímý přenos rozsudku nad bývalým poslancem, který byl obžalovaný ze dvou znásilnění a jednoho pokusu o něj. V přenosu zazněly osobní údaje poškozených žen, což je v rozporu se zákonem o zpracování osobních údajů. Za tento přestupek hrozí Nově pokuta až do výše pěti milionů korun.
Podle mluvčího ÚOOÚ Milana Řepky se úřad rozhodl zahájit správní řízení na základě podezření ze spáchání přestupku. „Úřad pro ochranu osobních údajů ve věci zahájil s TV Nova správní řízení, a to pro podezření ze spáchání přestupku podle zákona o zpracování osobních údajů,“ potvrdil Řepka.
„Úřad pro ochranu osobních údajů ve věci zahájil s TV Nova správní řízení, a to pro podezření ze spáchání přestupku podle zákona o zpracování osobních údajů,“ uvedl mluvčí Milan Řepka. https://t.co/Ih3uGWXArh⤵️
— iROZHLAS.cz (@iROZHLAScz) November 7, 2023
Předseda obvodního soudu Radek Mařík uvedl, že soudkyně nikdy nedala souhlas s pořizováním obrazových či zvukových přenosů. Soudkyně také po celou dobu trvání procesu činila opatření k ochraně identity a dalších údajů poškozených.
Televize Nova se hájí tím, že po celou dobu trvání procesu chránila soukromí obětí a respektovala pokyny předsedkyně senátu. „V případě, že nebylo umožněno přenášení či nahrávání, nic z toho jsme neprováděli. Rozsudek je ze zákona vždy vyhlašován veřejně. Předsedkyně senátu povolila i přítomnost kamer. Nemůžeme předjímat, co bude obsahem rozsudku,“ uvedla televize v reakci na zahájené řízení.
Zmocněnkyně poškozených dívek Adéla Hořejší označila přímý přenos se všemi údaji za vrchol nevkusu a nehorázně sprostý krok. Televize Nova však zdůraznila, že přenos z TN Live se nikde nearchivuje a není možné se k němu zpětně dostat.