ZprávyMuž podezřelý z vraždy šestiletého muslima v Illinois vinu odmítá

Muž podezřelý z vraždy šestiletého muslima v Illinois vinu odmítá

Majitel domu v Plainfieldu Joseph Czuba obviněný ze zabití šestiletého palestinského chlapce a těžkého zranění jeho matky tvrdí, že se necítí vinen. Informuje o tom CBS News, BBC a další servery.

Czuba (71), byl minulý týden formálně obviněn ze tří vražd prvního stupně, jednoho pokusu o vraždu, dvou ublížení na zdraví s přitěžujícími okolnostmi a dvou trestných činů z nenávisti. Při pondělním ranním stání před soudem v okrese Will County prohlásil, že se cítí nevinen.

Podle prokuratury Czuba bodl šestiletého Wadea Al-Fayouma šestadvacetkrát vojenským nožem, Více než tucet bodných ran zasadil jeho matce, dvaatřicetileté Hanaan Shahin, a to kvůli jejich náboženství a národnosti. Wadea měl minulý týden pohřeb a jeho matka se stále zotavuje v nemocnici, podle CBS News je mimo nebezpečí života.

Czuba podle všeho na oběti zaútočil kvůli jejich muslimské víře a kvůli probíhající válce mezi Izraelem a Hamásem. Czubův advokát již naznačil, že se obává o nalezení nestranné poroty. Poukázal na to, že se k případu vyjádřil i prezident Joe Biden.

Ministerstvo spravedlnosti rovněž zahájilo vyšetřování případu. Obvinění z federálního zločinu z nenávisti nyní prověřuje také FBI.  

Prokurátoři okresu Will uvedli, že Czuba chtěl, aby se žena se synem odstěhovali z domu, který si od něj pronajali v Plainfield Township. Domníval se, že on a jeho žena „jsou v nebezpečí“. Obával se totiž, že Shahin „zavolá své palestinské přátele nebo příbuzné, aby jim ublížili“.

Synovi neublíží, myslela si

Zraněná žena detektivům řekla, že 14. října Czuba zaklepal na její dveře a začal se s ní hádat kvůli válce mezi Izraelem a Hamásem. Czuba nájemnici řekl, že „se na ni zlobí kvůli tomu, co se děje v Jeruzalémě“, napsali žalobci v soudním spisu. Podle BBC mu řekla „musíme se modlit za mír“, a v tom okamžiku majitel domu vytáhl nůž a začal ji bodat. Údajně při tom křičel, že „muslimové musí zemřít“ a „Palestinci si nezaslouží žít“.

Žena utekla do koupelny zavolat záchranku, ale nepodařilo se jí dostat syna do koupelny s sebou. Zatímco byla v koupelně, Czuba zaútočil na chlapce, který byl v dětském pokoji, a zabil ho.

Podle úřadu šerifa okresu Will Czuba bodl ženu více než desetkrát a Wadeu dokonce šestadvacetkrát. Rada pro americké islámské vztahy uvedla, že Wadea jen několik týdnů před smrtí slavil narozeniny. Přivolaní policisté jej našli ležet na posteli, armádní nůž mu trčel z břicha. Poslední slova umírajícího chlapce byla „jsem v pořádku, mami“.

Jeho matka ještě před odvozem do nemocnice napsala bývalému manželovi, otci dítěte, několik SMS. V jedné údajně stálo, že si byla i ve chvíli útoku stoprocentně jistá, že malému by Czuba neublížil. Před incidentem se k chlapci prý choval jako ke svému vnukovi, nosil mu hračky a postavil mu na zahradě bunkr. Když do jejich bytu Czuba vtrhl s nožem v ruce, Wadea k němu podle jejích slov „běžel, aby ho obejmul“.

Prokuratura uvedla, že Hanaan Shahin má ještě dvě děti. Obě byly se svým otcem v Chicagu a v době útoku nebyly doma.

Válkou byl posedlý

Detektivové vyslechli také Czubovu manželku. Ta vypověděla, že Joseph často poslouchal konzervativní rádio a „silně se zajímal“ o konflikt na Blízkém východě. Několikrát mluvil o tom, že dokud budou v domě Palestinci, je on i manželka v nebezpečí. Tím tématem byl podle ní doslova posledlý.

Jednasedmdesátiletý Czuba čeká na soudní proces ve vězení v okrese Will. Jeho veřejný obhájce uvedl, že je veteránem letectva, který byl čestně propuštěn z armády. Je samostatně výdělečně činný, vlastní několik nemovitostí v Plainfieldu a byl dlouholetým členem katolického kostela svaté Marie v Plainfieldu. V současné době trpí rakovinou prostaty.

Doporučujeme

Novým německým ministrem dopravy bude poslanec Bilger

Novým německým ministrem dopravy bude poslanec Křesťanskodemokratické unie (CDU) Steffen Bilger. Oznámil to mluvčí německé vlády Stefan Kornelius. Kancléř Friedrich Merz minulý týden představil změny na některých ministerských postech, očekávané odvolání dosavadního ministra dopravy Patricka Schniedera ale neoznámil. Schnieder nakonec v neděli Merze sám požádal, aby jej z funkce odvolal. Dnes by měl kancléř představit změny i ve vedení své konzervativní strany.

Trump nečekaně pozastavil útoky na Írán. Dal šanci diplomacii

Americký prezident Donald Trump pozastavil americké útoky na Írán, aby vytvořil prostor pro diplomacii. Podle amerického velvyslance při OSN Mikea Waltze chce Bílý dům zjistit, zda mohou intenzivní jednání přinést průlom, aniž by bylo nutné konflikt znovu vyostřit. Teherán mezitím oznámil, že přerušil odvetné útoky v regionu.

Při střelbě v americkém městě Seattle zemřeli tři lidé

Při střelbě v americkém městě Seattle zemřeli tři lidé. Další čtyři osoby, včetně dvouletého dítěte, utrpěly zranění. Policie zadržela možného střelce a pátrá po dalším, ale motiv zatím nezná, informovala americká média. Zástupce šéfa místní policie uvedl, že šlo zřejmě o přestřelku mezi dvěma lidmi a veřejnosti již žádné nebezpečí nehrozí.

Policie zastřelila podezřelého z útoku na pochod hrdosti v Berlíně

Německá policie zastřelila jednadvacetiletého muže podezřelého z útoku poblíž berlínských oslav pochodu hrdosti. Útočník podle vyšetřovatelů najel dodávkou do lidí v parku Tiergarten, jednu ženu zabil a desítky dalších zranil. Úřady případ vyšetřují jako pravděpodobný teroristický čin.

Izraelští osadníci zapálili dvě mešity na Západním břehu

Izraelští osadníci zaútočili na několik palestinských obcí na okupovaném Západním břehu. Zapálili dvě mešity, poškodili auta a zemědělskou půdu a na budovách zanechali nenávistné nápisy. Násilí přišlo dva dny po střetu u vesnice Tal, při kterém zemřeli čtyři Palestinci a dva Izraelci.

Otočka Trumpovy influencerky o 180 stupňů. Laura Loomer přiznala, že byla „oklamaná“ ruskou propagandou

Jedna z nejvýraznějších představitelek americké krajní pravice Laura Loomer překvapila zásadní změnou postoje k válce na Ukrajině. Dlouholetá podporovatelka prezidenta Donalda Trumpa po návštěvě Kyjeva veřejně přiznala, že v minulosti uvěřila ruské propagandě a šířila nepravdivé informace o Ukrajině.

Firemních bankrotů v Česku přibylo. Je jich nejvíce od roku 2017

České soudy během prvního pololetí letošního roku vyhlásily 418 bankrotů obchodních společností. Jejich počet meziročně vzrostl o devět procent a dostal se nejvýše od roku 2017. Ještě rychleji přibývaly insolvenční návrhy.

Rusko zaútočilo na Charkov, Kyjev i Kryvyj Rih. Zemřela jedna žena

Při ruském útoku na východoukrajinský Charkov zahynula 40letá žena a nejméně deset dalších lidí utrpělo zranění. Mezi zraněnými jsou také desetiletý chlapec a sedmnáctiletá dívka. Informoval o tom náčelník správy Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. Ruské ministerstvo obrany mezitím oznámilo dobytí další vesnice na východě Ukrajiny.

Oteplování a pesticidy společně mění fungování sladkovodních ekosystémů

Sladkovodní ekosystémy čelí současně rostoucím teplotám i chemickému znečištění. Nový experiment ukazuje, že právě kombinace těchto dvou vlivů může výrazně proměnit potravní vztahy mezi vodními organismy, zpomalit rozklad organické hmoty a narušit koloběh živin. Zároveň se ukázalo, že dopady nejsou stejné po celý rok, ale výrazně se liší mezi zimou a létem.

Nejsilnější letošní tajfun zasáhl Čínu, zrušeny byly stovky letů

Tajfun Noul přinesl na jih Číny vydatné deště a silný vítr, zasáhl také Hongkong. V provincii Kuang-tung úřady evakuovaly více než 801 000 lidí a zrušeny byly stovky letů. Noul mezitím zeslábl na tropickou bouři, informovala dnes agentura AP. Podle čínské státní agentury Nová Čína jde o nejsilnější tajfun, který letos zasáhl čínskou pevninu.

Po útoku na pochod hrdosti v Berlíně policie pátrá po 21letém podezřelém

Německá policie pátrá po 21letém muži, kterého podezřívá ze sobotního útoku na akci na podporu práv komunity LGBT+ v Berlíně. Podle mluvčího hasičů při útoku zahynula jedna žena, 16 dalších lidí utrpělo zranění, z toho tři jsou v ohrožení života. Podezřelý Abdul B. má podle policie vazby na islamistickou scénu, motiv činu je ale nejasný. Policisté incident vyšetřují jako úmyslný útok. Nevylučují, že měl Abdul B. komplice.

Při ruských útocích na Ukrajinu zemřelo nejméně patnáct lidí. Rusové útočili i na výstavu dronů

Nejméně 15 lidí zahynulo při pátečních ruských útocích na Ukrajinu. Nejtragičtější bilanci měl úder balistickými raketami na výstavu dronových technologií nedaleko Kyjeva, při němž zemřelo deset lidí a přibližně stovka dalších utrpěla zranění. O útocích informoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Šéf OSN navštívil poprvé po 17 letech Sýrii

Generální tajemník OSN António Guterres přijel do Damašku na první návštěvu úřadujícího šéfa světové organizace od roku 2009. Se syrským vedením jedná hlavně o obnově země, návratu vysídlených lidí a posílení mezinárodní podpory. Návštěva zároveň potvrzuje postupný návrat Sýrie na diplomatickou scénu.

Francie nařídila evakuaci dalších sedmi obcí u Bordeaux kvůli požárům

Francouzské úřady v noci na dnešek nařídily preventivní evakuaci sedmi obcí v okolí Bordeaux kvůli rozsáhlým lesním požárům, které se k oblasti blíží. V těchto obcích žije přes 170.000 lidí, ale dvou z nich se evakuace týká jen částečně. Již k pátečnímu večeru se přitom podle úřadů v jihozápadní Francii muselo evakuovat 141.000 lidí. Dalších 60.000 lidí muselo kvůli požárům opustit domovy ve středním Španělsku.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama