menu

12.3 C
Czech
Pátek 9. května 2025

Evropská komise jednala o dalším směřování evropské pomoci Ukrajině

Rusko je trvalou hrozbou pro celou Evropu, prohlásila dnes v Evropském parlamentu (EP) předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyen. Zároveň vyzvala k další podpoře Ukrajiny a k urychlení její integrace do Evropské unie v zájmu dosažení spravedlivého a trvalého míru. Tomu by podle šéfky EK napomohlo i ukončení dovozu ruských fosilních paliv do EU, jak EK navrhla o den dříve. V rozpravě převažovaly hlasy na podporu Ukrajiny, která čelí čtvrtým rokem ruské agresi. Zazněly návrhy na využití zmrazených ruských aktiv, ale i výčitky, že EU zavírá oči před válkou, kterou vede Izrael v Pásmu Gazy, či tvrzení, že dosažení spravedlivého míru na Ukrajině je iluzí.

Ukrajinské drony útočily na jih a a jihozápad Ruska

Ukrajinské drony během noci na dnešek napadly černomořské pobřeží na jihu evropského Ruska. Nejvážnější škody způsobily v Novorossijsku, uvedl na sociální síti Telegram gubernátor Krasnodarského kraje Veniamin Kondratěv. Při náletu byly podle něj poškozeny tři obytné domy a zranění utrpěli nejméně čtyři lidé, včetně dvou dětí. Drony také zasáhly tři sila v obilném terminálu, kde hasiči bojují s požárem.

Konec řeckého léta? Řekové objevují své zapomenuté hory

Je letní sezóna, což znamená, že Řekové se hrnou na ostrovy a pláže na zaslouženou dovolenou. Typické „řecké léto“. To se ovšem nyní začíná měnit.

Zatímco Řekové často vystupují do hor v zimě – země má kolem 18 lyžařských středisek – v létě se jim aktivně vyhýbají. „Kdyby mi nějaký Řek řekl, že jedou v létě místo na pláž do hor, nazval bych je blázny,“ cituje server Euronews jednoho z nich.

Do hor zamíří maximálně dobrodruzi, kteří milují chladné teploty a čistý vzduch, které vám umožňují snadno spát, aniž byste měli otevřené okno. Ti, kdo dokáží ocenit nedostatek světelného znečištění, jež odhaluje noční oblohu v celé její kráse. Zeleň borových lesů a malé vesničky přiléhající ke skalám. Cestovatelé, kteří si užívají koupání v řekách, jezerech a vodopádech.

Kromě místních vesničanů, kteří vás obvykle vítají zdvořilým pobavením, Řeka v horách nepotkáte. Zbytek vesnic zaplňují obvyklí návštěvníci: izraelští hippies, francouzští důchodci, němečtí trampové a obligátní nizozemští karavanisté, jejichž všudypřítomnost v jižní Evropě předčí jen holubi.

Očividně to tu milují. Tak proč ne Řekové?

„Je to otázka mentality,“ říká Spiros Apergis, který se svou cestovní kanceláří provozuje turistické a pěší dovolené. Spiros se léta snaží přimět Řeky, aby se k němu připojili na jeho časté letní výlety do Zagori nebo na procházky po horských stezkách jeho rodného Korfu. Ale jeho skupinky zůstávají tvrdohlavě složené pouze ze zahraničních návštěvníků.

„Řekové nemají kulturu pěší turistiky nebo horských aktivit,“ říká Spiros. „O dovolené mají různé zájmy. Řek si myslí: ‚Co mě zajímá na horách?‘ Je to pro ně jako Měsíc.“

Vynález řeckého léta

Řecké ostrovy a pláže jsou neuvěřitelné. Ale ti, kteří se kdysi vydali na ostrovy za autenticitou, klidem a pohodovým způsobem života, se dnes ocitají v jiném světě.

V posledních letech zničily lesní požáry, vlny veder, davy lidí, přemrštěné ceny, bující rozvoj a kolabující infrastruktura zážitek z řeckého léta.

Zahraniční návštěvníci začali proudit k řeckému moři v 60. letech minulého století, aby hledali něco, co nemohli najít doma. Země se stala synonymem krásných pláží a ostrovů a vytvořila nový průmysl, který přitáhl Řeky k pobřeží.

V 80. letech 20. století stát vymyslel slogan: „ta bania tou laou“, doslova „lázně lidí“. Poskytl finanční dotace, aby povzbudil Řeky v cestách na pláž z důvodů zdraví i národní hrdosti.

„V devadesátých letech bylo divoké období, kdy lékaři na každou nemoc předepisovali jen pláž,“ říká Spiros. „Jako byste šel s nějakým problémem k doktorovi a on by řekl ‚Zkoušel jste vlézt do moře?‘“

Média sehrála svou roli a prosadila narativ, že pokud jste nebyli na pláži, nejste ‚cool‘. Pláž byla v tu dobu neodmyslitelně spojena se zábavou, bohatstvím a úspěchem. Hory s chudobou, nudou a neúspěchem.

Jak cestovní ruch explodoval, Řekové opustili vysočiny, aby si postavili své domovy a prázdninové domy u moře. Postupně se spojení s horami ztratilo.

Alternativní řecké léto

Někteří Řekové ale začínají jít proti proudu. „Pro mě to bylo vedro. Prostě jsem to nemohl vydržet,“ říká Kostas Giannakidis, novinář působící v Aténách.

Řecko letos v létě zasáhla jedna z nejhorších vln veder v jeho historii a Kostas se poprvé rozhodl zamířit do hor, do provincie Arcadia v centru Peloponésu.

„Bylo to kouzelné. Zůstal jsem pět dní v malé vesničce Vytina a podnikl jsem pár pěších túr a výletů,“ říká. „Bylo tam tak chladno, nikdy víc než 23 stupňů Celsia!“ rozplývá se Kostas.

Jeho příspěvek na Facebooku vychvalující přednosti horského léta byl riskantní v zemi, kde takové názory se rovnají kacířství. Ale k jeho překvapení byly odpovědi převážně pozitivní. Stal se nepravděpodobným konvertitou a káže zázraky vysokohorského řeckého léta každému, kdo bude naslouchat.

„Neříkám, ať trávíte celý srpen v horách a nikdy se nevykoupete v moři,“ říká, „ale odpočívat na ostrovech je pro mě nemožné. Jsou tak horké, drahé a přeplněné a kvalita a služby se tolik zhoršily. Na horách je všechno mnohem hezčí.“

Vidí tedy přicházející změnu?

„Vyžadovalo by to obrovský mentální posun,“ uvažuje Kostas. „Věřím však, že změna klimatu způsobí, že letní dovolená na pláži bude stále více neudržitelná, a tak budou Řekové nuceni dívat se směrem k horám.“

Spiros je však optimistický. „Řekové jsou stále zvědavější na své hory,“ říká. „Když jsem v 90. letech chodil na túru na Olymp, nikdy jsem jiného Řeka neviděl. Nyní vidím stále více mladých Řeků.“

„Po celé zemi vznikají turistické kluby. Hodně pomohl i internet. Takže věci se dějí. Ale bude to chtít čas.“

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Jak si užít víkend v Thunu, švýcarském klenotu u jezera

Thun sice není na turistické mapě tak výrazný jako Interlaken, ale právě to z něj dělá ideální místo pro klidný víkend. Malebné uličky, tyrkysová řeka Aare a výhledy na zasněžené vrcholky Alp. Thun nabízí přesně ten druh švýcarského kouzla, které se nezapomíná.

Turisté ničí klenot Tenerife. Teide pod náporem trpí

Návštěvnost Národního parku Teide na populárním ostrově Tenerife roste. Spolu s ní však přibývá i případů poškozování chráněné přírody, na které upozorňují místní ochránci životního prostředí.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Královna Markéta II. skončila v nemocnici kvůli nachlazení

Bývalá dánská panovnice královna Markéta II., která letos v dubnu oslavila 85. narozeniny, byla ve čtvrtek hospitalizována kvůli nachlazení. Královský dvůr potvrdil, že byla přijata na pozorování do kodaňské nemocnice Rigshospitalet. Její veřejná vystoupení naplánovaná na tento týden byla zrušena.

Ve Vatikánu se koná mše za nového papeže Lva XIV., který promluvil anglicky

V Sixtinské kapli se dnes dopoledne koná mše za nového papeže Lva XIV. Obřadu se účastní jak on sám coby hlava katolické církve, tak také kardinálové, kteří ho ve čtvrtek zvolili, ukazují záběry z Vatikánu. Modlit se budou za jednotu církve, nového papeže i za vymizení nenávisti a zášti z lidských srdcí. Papež poprvé na veřejnosti po svém zvolení promluvil anglicky.

Celé Rusko podle Putina podporuje ofenzivu na Ukrajině

Celé Rusko podle Vladimira Putina podporuje ofenzivu na Ukrajině. Ruský prezident to dnes řekl na vojenské přehlídce na Rudém náměstí v Moskvě, kde také vyjádřil vděk generaci, která před 80. lety zničila nacismus a zajistila svobodu. Ocenil i spojence, kteří tehdy pomohli k vítězství nad nacistickým Německem.

USA a Británie uzavřely obchodní dohodu. Obě strany si ji pochvalují, experti jsou skeptičtí

Spojené státy a Velká Británie ve čtvrtek dosáhly obchodní dohody, napsal na sociální síti Truth Social americký prezident Donald Trump. Ta zahrnuje snížení cel na dovoz automobilů a odstranění poplatků zatěžujících ocel a hliník. Britský trh se zase více otevře americkým zemědělským produktům. Obě strany prezentují dohodu jako významný krok, její dopad je ovšem sporný.

Moskva si vojenskou přehlídkou připomněla 80. výročí konce války

Na Rudém náměstí v Moskvě se dnes uskutečnila vojenská přehlídka u příležitosti 80. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem. Zúčastnil se jí ruský prezident Vladimir Putin či čínská hlava státu Si Ťin-pching, v Moskvě je také slovenský premiér Robert Fico. Naprostá většina evropských představitelů ale na protest proti ruské agresi na Ukrajině chybí.

Katastrofa na obzoru? Indie zmařila odvetné pákistánské údery, je pozorována aktivita v Arabském moři

Indické síly ve čtvrtek večer zmařily útok pákistánské armády na severu a západě země. Podle ní reaguje na odvetné akce Pákistánu indické námořnictvo, které operuje v Arabském moři. Není jasné, zda provedlo nějaké údery. Jde o další eskalaci napětí mezi oběma znepřátelenými národy.

USA a Čína míří k jednacímu stolu. Trump připouští snížení cel

Americký prezident Donald Trump vyslal signál, že by vysoká cla na čínský dovoz mohla brzy klesnout. Týden před klíčovým setkáním zástupců USA a Číny označil současnou výši 145 procent za neudržitelnou.
Reklama

DOPORUČUJEME

Jak si užít víkend v Thunu, švýcarském klenotu u jezera

Thun sice není na turistické mapě tak výrazný jako Interlaken, ale právě to z něj dělá ideální místo pro klidný víkend. Malebné uličky, tyrkysová řeka Aare a výhledy na zasněžené vrcholky Alp. Thun nabízí přesně ten druh švýcarského kouzla, které se nezapomíná.

Turisté ničí klenot Tenerife. Teide pod náporem trpí

Návštěvnost Národního parku Teide na populárním ostrově Tenerife roste. Spolu s ní však přibývá i případů poškozování chráněné přírody, na které upozorňují místní ochránci životního prostředí.

Skotské Glasgow myslí na budoucnost. Nudit se tu rozhodně nebudete

Skotské Glasgow se v posledních letech zbavuje nálepky šedého průmyslového města. Přetéká galeriemi, hudbou, komunitní energií – a navíc je čím dál zelenější. Ať sem jedete poprvé, nebo už potřetí, nudit se rozhodně nebudete. Která místa nevynechat?

Nezapomeňte na nový online formulář, bez něj vás do Thajska nevpustí

Od začátku května 2025 platí pro vstup do Thajska nová povinnost – každý cizinec musí mít před příjezdem vyplněný digitální formulář. Bez něj se do země nedostane. Ať už míříte do Bangkoku, na ostrovy, nebo třeba přejíždíte hranice po souši, registrace je teď podmínkou.

Japonské letiště se dočasně proměnilo ve svět Hello Kitty

Cestující mířící na jihozápadní ostrov Kjúšú se možná zarazí při pohledu na letenku – cílová destinace nese název „Hello Kitty“. Nemusí se však bát, let si nespletli. Letiště v prefektuře Óita se totiž dočasně přejmenovalo na Oita Hello Kitty Airport.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Královna Markéta II. skončila v nemocnici kvůli nachlazení

Bývalá dánská panovnice královna Markéta II., která letos v dubnu oslavila 85. narozeniny, byla ve čtvrtek hospitalizována kvůli nachlazení. Královský dvůr potvrdil, že byla přijata na pozorování do kodaňské nemocnice Rigshospitalet. Její veřejná vystoupení naplánovaná na tento týden byla zrušena.

Ve Vatikánu se koná mše za nového papeže Lva XIV., který promluvil anglicky

V Sixtinské kapli se dnes dopoledne koná mše za nového papeže Lva XIV. Obřadu se účastní jak on sám coby hlava katolické církve, tak také kardinálové, kteří ho ve čtvrtek zvolili, ukazují záběry z Vatikánu. Modlit se budou za jednotu církve, nového papeže i za vymizení nenávisti a zášti z lidských srdcí. Papež poprvé na veřejnosti po svém zvolení promluvil anglicky.

Celé Rusko podle Putina podporuje ofenzivu na Ukrajině

Celé Rusko podle Vladimira Putina podporuje ofenzivu na Ukrajině. Ruský prezident to dnes řekl na vojenské přehlídce na Rudém náměstí v Moskvě, kde také vyjádřil vděk generaci, která před 80. lety zničila nacismus a zajistila svobodu. Ocenil i spojence, kteří tehdy pomohli k vítězství nad nacistickým Německem.

USA a Británie uzavřely obchodní dohodu. Obě strany si ji pochvalují, experti jsou skeptičtí

Spojené státy a Velká Británie ve čtvrtek dosáhly obchodní dohody, napsal na sociální síti Truth Social americký prezident Donald Trump. Ta zahrnuje snížení cel na dovoz automobilů a odstranění poplatků zatěžujících ocel a hliník. Britský trh se zase více otevře americkým zemědělským produktům. Obě strany prezentují dohodu jako významný krok, její dopad je ovšem sporný.

Moskva si vojenskou přehlídkou připomněla 80. výročí konce války

Na Rudém náměstí v Moskvě se dnes uskutečnila vojenská přehlídka u příležitosti 80. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem. Zúčastnil se jí ruský prezident Vladimir Putin či čínská hlava státu Si Ťin-pching, v Moskvě je také slovenský premiér Robert Fico. Naprostá většina evropských představitelů ale na protest proti ruské agresi na Ukrajině chybí.

Katastrofa na obzoru? Indie zmařila odvetné pákistánské údery, je pozorována aktivita v Arabském moři

Indické síly ve čtvrtek večer zmařily útok pákistánské armády na severu a západě země. Podle ní reaguje na odvetné akce Pákistánu indické námořnictvo, které operuje v Arabském moři. Není jasné, zda provedlo nějaké údery. Jde o další eskalaci napětí mezi oběma znepřátelenými národy.

USA a Čína míří k jednacímu stolu. Trump připouští snížení cel

Americký prezident Donald Trump vyslal signál, že by vysoká cla na čínský dovoz mohla brzy klesnout. Týden před klíčovým setkáním zástupců USA a Číny označil současnou výši 145 procent za neudržitelnou.

Trump odvolal šéfku Kongresové knihovny Carlu Hayden

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa nečekaně ukončila působení Carly D. Hayden ve funkci ředitelky Kongresové knihovny. Hayden do funkce nastoupila v roce 2016 jako historicky první žena a první Afroameričanka ve vedení této prestižní instituce.

Novým papežem se stal kardinál Prevost z USA, přijal jméno Lev XIV.

Novým papežem se dnes stal kardinál Robert Prevost ze Spojených států, oznámil ve Vatikánu z baziliky svatého Petra francouzský kardinál Dominique Mamberti. Nový papež, kterým je poprvé Američan, přijal jméno Lev XIV. V prvním projevu zdůraznil potřebu míru a poděkoval svému předchůdci papežovi Františkovi.

Kardinálové dnes zvolili papeže, nad Sixtinskou kaplí stoupal bílý kouř

Kardinálové dnes zvolili nového papeže - ohlásil to bílý kouř, který krátce po 18:00 začal stoupat z komína nad Sixtinskou kaplí. Na Svatopetrském náměstí se rozezněly zvony a davy lidí začaly jásat a mávat vlajkami, mezi kterými se objevily i české, polské či argentinské prapory. Konkláve začalo ve středu a jméno nového papeže by kardinál Dominique Mamberti mohl oznámit do hodiny.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás