menu

9.2 C
Czech
Neděle 11. května 2025

Fed se nebojí Trumpa, ale stagflace. Ponechal sazby neměnné

Americká centrální banka (Fed) ponechala ve středu úrokové sazby neměnné, jak investoři očekávali. Podle jejího šéfa Jerome Powella není potřeba s revizí měnové politiky pospíchat. Americký prezident Donald Trump po něm požaduje snižování sazeb, ale sám svou celní politikou způsobuje značnou nejistotu na trzích. Fed nyní zkoumá dopady jeho ekonomické agendy, přičemž Powell varoval před stagflací.

Konec nákupu kryptoměn na dluh? Británie reaguje na prudký nárůst rizikových investic

Spojené království připravuje regulaci kryptoměnového trhu, která by mohla zásadním způsobem změnit přístup retailových investorů k digitálním aktivům. Britský Úřad pro finanční dohled (FCA) plánuje omezit možnost nakupovat kryptoměny na úvěr, například prostřednictvím kreditních karet. Reaguje tak na rychle rostoucí počet investorů využívajících vypůjčené prostředky.

Nebývalá vedra ohrožují i miliony lidí v uprchlických táborech

Rekordní vlny veder, s nimiž se letos potýká řada zemí a které přinesly nejteplejší měsíc v historii měření, ještě více zhoršují životní podmínky milionů lidí, kteří utekli před ozbrojenými konflikty a žijí v uprchlických táborech na Blízkém východě. V teplotách šplhajících někde až k 50 stupňům jsou matky často nuceny se rozhodovat, zda pro ně tolik vzácnou vodu použijí na pití, vaření či mytí svých dětí. Nedostatek vody a používání vody kontaminované způsobuje těmto lidem zdravotní problémy a v táborech se kvůli tomu šíří infekční nemoci, včetně cholery, napsal server televize Al-Arabíja.

„Celosvětově se z 25 států považovaných za nejzranitelnější vůči změnám klimatu 14 potýká s konflikty. A důsledky změn klimatu, zejména vlny veder, zesilují humanitární potřeby v těchto oblastech,“ řekla Ímán Trabalsíová z blízkovýchodní pobočky Mezinárodnímu výboru Červeného kříže (MVČK). Konflikty zároveň ničí infrastrukturu a omezují přístup obyvatel k základním službám, včetně zdravotní péče, dodala.

Vedra mají dopad zejména na země, jako je například Írán. S populací přesahující 85 milionů se Írán potýká s důsledky změn klimatu a nárůstu globálních teplot. Tamní vláda letos v létě kvůli spalujícímu vedru vyhlásila dvoudenní dovolenou pro vládní úředníky a banky, protože teploty v mnoha městech přesáhly 40 stupňů Celsia a v některých regionech se vyšplhaly na téměř 50 stupňů.

Trabalsíová uvedla, že podle MVČK byly letos naměřeny bezprecedentní teploty například v jemenském Adenu či irácké Basře a v Sýrii přispěla vedra k nárůstu počtu a intenzity lesních požárů. Extrémní povětrnostní podmínky zhoršily zranitelnost už tak ohrožených komunit, které se potýkají s ničivými konflikty.

Akutně pociťují souběh důsledků konfliktů a veder v syrských uprchlických táborech. Ponurý obrázek popsal pracovník Červeného kříže Džamál abú Hamad z tábora syrských uprchlíků u města Arsál na severovýchodě Libanonu. „Když jsme přijeli do jednoho z táborů u Arsálu, byly dvě hodiny odpoledne a teploty přesahovaly 40 stupňů, uličky v táboře byly téměř prázdné, protože bylo příliš horko na to, aby se dalo vystoupit ze stanu,“ popsal Hamad.

Jediným zaplněným místem venku bylo stanoviště, kde se rozdávala voda. Čekali tam muži, ženy a děti, aby naplnili lahve a kanystry tím malým množstvím vody, které v nádobách zbylo. Jedním z čekajících byl Muhammad, který řekl, že pro svou rodinu potřebuje v létě minimálně 15 litrů vody denně. „Tohle je nejhorší léto od našeho příjezdu do tábora v roce 2014. Takové vedro jsme ještě nezažili,“ uvedl.

Obzvlášť těžké je léto pro obyvatele tábora, kteří mají speciální potřeby. Například Ahmad Muhammad Abdal Fattáh utrpěl před deseti let v Sýrii vážné zranění a je ochrnutý na dolní část těla. Je sice zařazen do rehabilitačního programu, ale zatím udělal jen malý pokrok, potřeboval by totiž i chirurgický zákrok, který pracovníci Červeného kříže v tamních podmínkách zařídit nemohou. „Pro Ahmada je život v táboře v létě peklo: Nemůže se hýbat, celý den trčí v přehřátém stanu, kde má jen několik hodin denně elektřinu na zapnutí ventilátoru,“ popsal humanitární pracovník abú Hamad.

Libanon je zemí, která v současnosti hostí největší počet uprchlíků ze Sýrie. Podle vládních odhadů jich tam je na 1,5 milionu. Devět z deseti rodin syrských uprchlíků v Libanonu přitom žije v extrémní chudobě.

S nedostatkem vody se potýkají také v jižním Iráku, kde rovněž dlouhodobé konflikty oslabily schopnost státu udržovat infrastrukturu nebo podporovat zemědělství. Velmi vysoké teploty, sucho a intenzivní prašné bouře změnily mnohým způsob života. Lidé, kteří se dříve živili zemědělstvím, nyní bojují o přežití. Desertifikace se týká 39 procent iráckého území.

Špatný přístup k vodě a nedostatečné sanitární systémy jsou ve většině uprchlických táborů v regionu. „Kvůli nedostatku vody a používání vody kontaminované se mohou v táborech šířit infekční nemoci,“ připomněla Trabalsíová.

V uprchlickém táboře v Jemenu dosáhly v pouštní oblasti Maríb během léta teploty téměř 50 stupňů Celsia. V jednom ze stanů žije i dvanáctiletá Fátima se svou matkou, která má rakovinu v konečném stadiu. „Když dívka odhrnula starou deku, která slouží jako dveře, viděli jsme uvnitř ženu tak hubenou, že vypadala jako dítě,“ popsal humanitární pracovník. „Ve stanu bylo tak nesnesitelné vedro, že žena si pak musela lehnout na matraci ven, aby měla trochu čerstvého vzduchu,“ dodal.

„Potřebuji jen klimatizaci, dokud si mě Bůh nevezme. Přidělili mě do onkologického centra v Mukalle, ale je to stovky kilometrů daleko. Takovou cestu si nemůžu dovolit, navíc v tomto horku. Tak jen sedím ve stanu a čekám na smrt, která mě vysvobodí z této agónie,“ řekla žena v táboře Jemenu.

Z asi 4,2 milionu lidí vysídlených v Jemenu od začátku války v roce 2014 tvoří 73 procent ženy a děti, které mají omezený přístup ke všem základním službám, včetně zdravotní péče. Téměř polovina zdravotnických zařízení v Jemenu a Sýrii buď není v provozu, nebo funguje jen částečně.

Špatné klimatické podmínky snižují výnos sklizně plodin i produktivitu hospodářských zvířat. To způsobuje migraci do jiných oblastí, nejčastěji do měst, a žádá si to také větší humanitární pomoc. Rovněž logistika je za veder jiná a nákladnější, mimo jiné kvůli udržování chladicích řetězců například u zdravotnického materiálu.

Nyní je na Blízkém východě a v severní Africe podle údajů OSN na 15,7 milionu uprchlíků a jejich počet se pravděpodobně bude zvyšovat, mimo jiné kvůli ozbrojenému konfliktu v Súdánu. Počty vnitřně vysídlených lidí v některých zemích raketově rostou. Na 6,9 milionu lidí zůstává vnitřně vysídleno v Sýrii a 4,5 milionu v Jemenu. Vlny veder dále zhorší jejich sociální a ekonomickou zranitelnosti a možnosti obživy.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Sovětská sonda z roku 1972 dopadla po více než 50 letech zpět na Zemi

Po více než půlstoletí na oběžné dráze dopadla v sobotu do Indického oceánu sovětská sonda Kosmos 482. Původně měla mířit k Venuši, ale kvůli poruše raketového stupně zůstala uvězněná na oběžné dráze Země.

V Albánii začaly parlamentní volby, premiér Rama usiluje o čtvrtý mandát

V Albánii dnes ráno začaly parlamentní volby. O svůj čtvrtý mandát usiluje premiér Edi Rama, ukončit jeho vládu se snaží další veterán albánské politiky, exprezident a expremiér Sali Berisha. Hlavním tématem předvolební kampaně byla podle tiskových agentur integrace malé balkánské země do Evropské unie.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Trump chce spolupracovat s Kyjevem i Moskvou na konci války na Ukrajině

Donald Trump chce na ukončení války na Ukrajině spolupracovat s Kyjevem i s Moskvou. Americký prezident to dnes uvedl na své sociální sítí Truth Social. V sobotu nabídla Ukrajina a velké evropské země třicetidenní bezpodmínečné příměří, které by na bojišti platilo od pondělí. Ruský prezident Vladimir Putin poté navrhl, aby se 15. května uskutečnila v Istanbulu přímá jednání Ruska s Ukrajinou.

Sovětská sonda z roku 1972 dopadla po více než 50 letech zpět na Zemi

Po více než půlstoletí na oběžné dráze dopadla v sobotu do Indického oceánu sovětská sonda Kosmos 482. Původně měla mířit k Venuši, ale kvůli poruše raketového stupně zůstala uvězněná na oběžné dráze Země.

V Albánii začaly parlamentní volby, premiér Rama usiluje o čtvrtý mandát

V Albánii dnes ráno začaly parlamentní volby. O svůj čtvrtý mandát usiluje premiér Edi Rama, ukončit jeho vládu se snaží další veterán albánské politiky, exprezident a expremiér Sali Berisha. Hlavním tématem předvolební kampaně byla podle tiskových agentur integrace malé balkánské země do Evropské unie.

Kyjev je připraven jednat s Moskvou a očekává, že Rusko příjme příměří

Kyjev je připraven jednat s Moskvou a očekává, že Rusko potvrdí třicetidenní příměří, napsal na síti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Klid zbraní, který by měl začít platit od pondělí, navrhl v sobotu Kyjev společně s velkými evropskými zeměmi. Moskva vzápětí navrhla přímá jednání mezi ruskými a ukrajinskými představiteli v Istanbulu. Obě země spolu válčí od února 2022, kdy ruská armáda zaútočila na Ukrajinu.

Napětí mezi Indií a Pákistánem se po dohodě o klidu zbraní zmírňuje

Napětí mezi Indií a Pákistánem se po sobotní dohodě o klidu zbraní zmírňuje, uvedla dnes agentura DPA. Žádná ze stran podle ní v noci na dnešek nehlásí závažné incidenty. Příměří uvítal americký prezident Donald Trump, který zároveň ohlásil zvýšení obchodu s oběma zeměmi i snahu vyřešit konflikt v Kašmíru.

Četa střelců zpackala popravu, tvrdí právníci. Odsouzence netrefili, trpěl v bolestech

Popravčí četa zpackala popravu vězně Mikala Mahdiho, který byl minulý měsíc usmrcen ve vězení v Jižní Karolíně, tvrdí jeho právníci. Opírají se o posudek forenzního patologa, podle nějž střelci odsouzence netrefili do srdce, a ten dlouho umíral v bolestech.

Putin navrhl, aby se 15. května konala v Istanbulu přímá jednání s Ukrajinou

Ruský prezident Vladimir Putin dnes navrhl, aby se 15. května uskutečnily v Istanbulu bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou. Informovaly o tom světové agentury. Hlava ruského státu tak učinila poté, co Moskvu v sobotu k bezpodmínečnému 30dennímu příměří vyzval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj spolu s lídry Francie, Německa, Británie a Polska. Ukrajina se již více než tři roky brání plošné ruské vojenské agresi.
Reklama

DOPORUČUJEME

Sovětská sonda z roku 1972 dopadla po více než 50 letech zpět na Zemi

Po více než půlstoletí na oběžné dráze dopadla v sobotu do Indického oceánu sovětská sonda Kosmos 482. Původně měla mířit k Venuši, ale kvůli poruše raketového stupně zůstala uvězněná na oběžné dráze Země.

V Albánii začaly parlamentní volby, premiér Rama usiluje o čtvrtý mandát

V Albánii dnes ráno začaly parlamentní volby. O svůj čtvrtý mandát usiluje premiér Edi Rama, ukončit jeho vládu se snaží další veterán albánské politiky, exprezident a expremiér Sali Berisha. Hlavním tématem předvolební kampaně byla podle tiskových agentur integrace malé balkánské země do Evropské unie.

Napětí mezi Indií a Pákistánem se po dohodě o klidu zbraní zmírňuje

Napětí mezi Indií a Pákistánem se po sobotní dohodě o klidu zbraní zmírňuje, uvedla dnes agentura DPA. Žádná ze stran podle ní v noci na dnešek nehlásí závažné incidenty. Příměří uvítal americký prezident Donald Trump, který zároveň ohlásil zvýšení obchodu s oběma zeměmi i snahu vyřešit konflikt v Kašmíru.

Četa střelců zpackala popravu, tvrdí právníci. Odsouzence netrefili, trpěl v bolestech

Popravčí četa zpackala popravu vězně Mikala Mahdiho, který byl minulý měsíc usmrcen ve vězení v Jižní Karolíně, tvrdí jeho právníci. Opírají se o posudek forenzního patologa, podle nějž střelci odsouzence netrefili do srdce, a ten dlouho umíral v bolestech.

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, oznámil Trump

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, oznámil dnes americký prezident Donald Trump na své sociální sítí Truth Social. Dodal, že jednání mezi oběma jadernými mocnostmi zprostředkovaly Spojené státy.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Trump chce spolupracovat s Kyjevem i Moskvou na konci války na Ukrajině

Donald Trump chce na ukončení války na Ukrajině spolupracovat s Kyjevem i s Moskvou. Americký prezident to dnes uvedl na své sociální sítí Truth Social. V sobotu nabídla Ukrajina a velké evropské země třicetidenní bezpodmínečné příměří, které by na bojišti platilo od pondělí. Ruský prezident Vladimir Putin poté navrhl, aby se 15. května uskutečnila v Istanbulu přímá jednání Ruska s Ukrajinou.

Sovětská sonda z roku 1972 dopadla po více než 50 letech zpět na Zemi

Po více než půlstoletí na oběžné dráze dopadla v sobotu do Indického oceánu sovětská sonda Kosmos 482. Původně měla mířit k Venuši, ale kvůli poruše raketového stupně zůstala uvězněná na oběžné dráze Země.

V Albánii začaly parlamentní volby, premiér Rama usiluje o čtvrtý mandát

V Albánii dnes ráno začaly parlamentní volby. O svůj čtvrtý mandát usiluje premiér Edi Rama, ukončit jeho vládu se snaží další veterán albánské politiky, exprezident a expremiér Sali Berisha. Hlavním tématem předvolební kampaně byla podle tiskových agentur integrace malé balkánské země do Evropské unie.

Kyjev je připraven jednat s Moskvou a očekává, že Rusko příjme příměří

Kyjev je připraven jednat s Moskvou a očekává, že Rusko potvrdí třicetidenní příměří, napsal na síti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Klid zbraní, který by měl začít platit od pondělí, navrhl v sobotu Kyjev společně s velkými evropskými zeměmi. Moskva vzápětí navrhla přímá jednání mezi ruskými a ukrajinskými představiteli v Istanbulu. Obě země spolu válčí od února 2022, kdy ruská armáda zaútočila na Ukrajinu.

Napětí mezi Indií a Pákistánem se po dohodě o klidu zbraní zmírňuje

Napětí mezi Indií a Pákistánem se po sobotní dohodě o klidu zbraní zmírňuje, uvedla dnes agentura DPA. Žádná ze stran podle ní v noci na dnešek nehlásí závažné incidenty. Příměří uvítal americký prezident Donald Trump, který zároveň ohlásil zvýšení obchodu s oběma zeměmi i snahu vyřešit konflikt v Kašmíru.

Četa střelců zpackala popravu, tvrdí právníci. Odsouzence netrefili, trpěl v bolestech

Popravčí četa zpackala popravu vězně Mikala Mahdiho, který byl minulý měsíc usmrcen ve vězení v Jižní Karolíně, tvrdí jeho právníci. Opírají se o posudek forenzního patologa, podle nějž střelci odsouzence netrefili do srdce, a ten dlouho umíral v bolestech.

Putin navrhl, aby se 15. května konala v Istanbulu přímá jednání s Ukrajinou

Ruský prezident Vladimir Putin dnes navrhl, aby se 15. května uskutečnily v Istanbulu bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou. Informovaly o tom světové agentury. Hlava ruského státu tak učinila poté, co Moskvu v sobotu k bezpodmínečnému 30dennímu příměří vyzval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj spolu s lídry Francie, Německa, Británie a Polska. Ukrajina se již více než tři roky brání plošné ruské vojenské agresi.

V Kyjevě začalo jednání koalice ochotných

V Kyjevě začalo jednání vrcholných představitelů zemí, které tvoří takzvanou koalici ochotných. Uvedla to francouzská média, která jsou na místě společně s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Jednání se osobně zúčastní ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, polský premiér Donald Tusk, britský premiér Keir Starmer či německý kancléř Friedrich Merz. Další lídři včetně českého premiéra Petra Fialy mají být připojeni na dálku. Jednat se má o dalším postupu vůči Rusku, které podle evropských zemí zdržuje vyhlášení příměří.

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, oznámil Trump

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, oznámil dnes americký prezident Donald Trump na své sociální sítí Truth Social. Dodal, že jednání mezi oběma jadernými mocnostmi zprostředkovaly Spojené státy.

Mexiko žaluje Google kvůli přejmenování Mexického zálivu

Mexiko podalo žalobu na Google kvůli změně názvu Mexického zálivu na „Gulf of America“ v mapové aplikaci. Technologický gigant tak reagoval na lednový výnos prezidenta Donalda Trumpa, který nařídil americkým úřadům používat nový název pro severní část zálivu.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás