Americký podnikatel věnoval vídeňské univerzitě ke studiu fragmenty lebky věhlasného skladatele vážné hudby Ludwiga van Beethovena. Informuje o tom BBC, Yahoo News a další servery.
Paul Kaufmann uvedl, že se cítí „velmi poctěn, že může vrátit fragmenty Beethovenovy lebky, které zdědil, tam, kam patří“.
Ludwig van Beethoven’s skull fragments returned to Vienna https://t.co/fqXSL1ExMV
— BBC News (World) (@BBCWorld) July 20, 2023
Rakouský koroner uvedl, že fragmenty, které již zkoumali vědci v USA, mají „velkou hodnotu“. Dostupné důkazy naznačují, že fragmenty jsou autentické, píše Yahoo News.
Skladatel měl celý život podlomené zdraví a zemřel v roce 1827 ve Vídni.
Podnikatel podle BBC uvedl, že fragmenty našel v roce 1990 v malé krabičce s naškrábaným nápisem „Beethoven“ v rodinné bezpečnostní schránce francouzské banky. Předpokládá se, že úlomky obdržel Kaufmannův prastrýc Franz Romeo Seligmann, vídeňský lékař, v roce 1863 poté, co byly Beethovenovy kosti exhumovány ke studiu.
Celkem se jedná o deset úlomků, včetně dvou větších kusů, jednoho ze zadní části hlavy a jednoho z pravé strany čela.
Rektor vídeňské lékařské univerzity Markus Müller uvedl, že je nesmírně důležité, aby se s ostatky zacházelo eticky odpovědným způsobem. „Jde o nalezení správné rovnováhy mezi pochopitelným veřejným zájmem a úctou k zemřelému člověku,“ řekl.
Měl jaterní infekci
Rakouský koroner Christian Reiter uvedl, že fragmenty jsou „skutečně cenným materiálem“, který doufají v následujících letech dále zkoumat. „To bylo i Beethovenovo přání,“ dodal.
Beethoven se narodil v prosinci 1770 v Bonnu a zemřel 27. března 1827. Po většinu svého života trpěl špatným zdravotním stavem. Údajně výslovně požádal, aby jeho tělo bylo po jeho smrti prozkoumáno.
Začátkem letošního roku vědci pod vedením Cambridgeské univerzity analyzovali pět pramenů vlasů, aby sekvencovali skladatelův genom. Odhalili, že Beethoven měl pravděpodobně genetickou predispozici k onemocnění jater a několik měsíců před smrtí prodělal infekci hepatitidy typu B.
Vědci z Argonne National Laboratory amerického ministerstva energetiky v Illinois uvedli, že úlomky kostí, které byly testovány na nejvýkonnějším rentgenovém zařízení v zemi, měly vysokou koncentraci olova. To odpovídá dřívějším zjištěním olova v Beethovenových vlasech.
Zdroj olova není znám, ale podle vědců mohlo pocházet z poháru na víno vyrobeného z tohoto kovu. Případně se při některých lékařských zákrocích v 18. a 19. století používaly těžké kovy jako olovo a rtuť.
Poprvé začal trpět ztrátou sluchu kolem roku 1795, která se v průběhu jeho života zhoršovala. Měl silný tinnitus, což vedlo k tomu, že v roce 1818 byl funkčně hluchý.