Japonský nejvyšší soud dnes rozhodl ve prospěch transgenderové ženy, která si stěžovala na omezení při používání toalet na pracovišti. Podle agentury AFP si zaměstnankyně ministerstva hospodářství a obchodu, která se narodila jako muž, ale cítí se být ženou, stěžovala, že musí chodit na toaletu vzdálenou dvě patra od její kanceláře. Jde o první verdikt japonského nejvyššího soudu, který se týká pracovních podmínek komunity LGBT+ a který může podle agentury Reuters přispět k uznání větších práv pro tyto osoby v Japonsku.
Podle nejvyššího soudu zaměstnavatel vycházel vstříc ostatním zaměstnancům na úkor stěžovatelky a „nespravedlivě ignoroval“ její znevýhodnění. Asi padesátiletá žena podle AFP trpí už dvacet let poruchou genderové identity a už v roce 2009 informovala zaměstnavatele, že by se chtěla oblékat a pracovat jako žena. Ministerstvo některým jejím žádostem vyhovělo, ale trvalo na tom, že dámské toalety blízko své kanceláře používat nesmí a musí chodit o dvě patra dál.
Japan's Supreme Court ruled that restricting a transgender woman's use of toilets at her workplace was 'unacceptable,' a decision that may help promote LGBT rights in the only G7 nation without legal protection for same-sex unions https://t.co/KUHUittXp6 1/5 pic.twitter.com/YZhNUN8wBI
— Reuters (@Reuters) July 11, 2023
Žena argumentovala tím, že zákaz vstupu na blízké ženské toalety „hluboce poškodil její důstojnost“ a porušil zákon, který chrání státní zaměstnance před újmou na pracovišti. V roce 2019 jí dal zapravdu tokijský oblastní soud, podle něhož ministerstvo omezilo její práva. Soud vyšší instance v roce 2021 se ale postavil na stranu státu s tím, že ostatní ženy na pracovišti pociťují „rozpaky a úzkost“, když jejich kolegyně narozená jako muž používá ženské toalety.
Obhájci stěžovatelky nicméně uvedli, že žádná zaměstnankyně na ministerstvu se nevyjádřila v tom smyslu, že by jí sdílení toalet způsobovalo nepohodlí.
Podle japonských zákonů musí transgenderové osoby podstoupit operaci a splnit další kritéria, aby jim mohla být uznána legálně jiná identita. Jedním z požadavků je podle AFP i de facto jejich sterilizace. Tento požadavek je rovněž předmětem právního sporu, který bude nejvyšší soud řešit v září.
Žena, která dnes vyhrála spor u nejvyššího soudu, nepodstoupila operaci změny pohlaví ze zdravotních důvodů, uvedla agentura Reuters.
Stejnopohlavní svazky v Japonsku povoleny nejsou, ač některé oblastní soudy už v minulosti rozhodly, že nedostatek ochrany takových párů porušuje lidská práva.