menu

31.2 C
Czech
Neděle 6. července 2025

V Británii vyřešili téměř 60 let starý případ díky DNA. Z vraždy Louisy Dunne obvinili 92letého muže

Téměř šest desetiletí zůstávala vražda Louisy Dunne nevyřešená. Až nyní, po opětovném prošetření případu, byl Ryland Headley (92) shledán vinným ze znásilnění a vraždy 75leté ženy, ke které došlo v roce 1967 v Bristolu.

Rusko podniklo proti Ukrajině největší dronový útok, jeho cílem byl hlavně Kyjev

Rusko v noci na dnešek nasadilo k útoku na Ukrajinu 539 dronů, což je nejvíce od začátku jeho vojenské invaze. Proti sousední zemi odpálilo také 11 balistických raket a střel s plochou dráhou letu. Informovalo o tom ukrajinské letectvo, podle kterého byl hlavním cílem útoku Kyjev. Úřady v metropoli po útoku hlásí více než 20 zraněných. V důsledku ukrajinských dronových útoků přišla o život jedna žena v Rostovské oblasti na jihu Ruska a bez dodávek elektrického proudu zůstalo náboženské centrum Moskevské oblasti.

Válka na Ukrajině, Cottarelli: Evropská ekonomika drží, sankce proti Rusku jsou nutné

Paříž poprvé od roku 1923 otevřela koupání v Seině pro veřejnost

Po více než století se Pařížané konečně dočkali. V sobotu se mohli legálně vykoupat v řece Seině. Otevření tří koupacích míst v centru města završilo nákladný čisticí projekt, který proměnil kdysi špinavou vodní tepnu v letní osvěžení.

Analýza ekonoma: konflikt zatěžuje některá odvětví, došlo k velkému přerozdělení příjmů.

Rok války na Ukrajině měl dopad na ekonomiku. V Itálii, v Evropě a v Rusku. Do jaké míry? A jaké to bude mít důsledky do budoucna? Carlo Cottarelli je nyní senátorem Demokratické strany, ale celý život pracoval v Mezinárodním měnovém fondu a je ekonomem, který se vždy zaměřoval na ekonomické analýzy. Hovoří o vývoji HDP a inflace, ale také o hlubokém přerozdělování bohatství.

„Na začátku roku jsme se obávali, že rostoucí ceny plynu budou mít katastrofální dopad na naši ekonomiku. V prvním čtvrtletí byl růst velmi pomalý 0,1 %, ve druhém čtvrtletí jsme zaznamenali velkolepý růst 1,1 % v jednom čtvrtletí a poté 0,5 %, což je stále silné tempo růstu ve třetím čtvrtletí, a poté -0,1 % ve čtvrtém čtvrtletí. Někteří lidé si mysleli, že na podzim nastane pro Itálii a svět hrozná bouře. Nestalo se tak, protože centrální banky v první řadě reagovaly na růst inflace zvýšením úrokových sazeb, ale nejednalo se o velké zvýšení. Byli jsme zvyklí na nulové úrokové sazby, takže 2,5 % úrokové sazby Evropské centrální banky se nám zdají vysoké, ale ve skutečnosti jsou to stále velmi nízké úrokové sazby, a to i při zohlednění inflace. Fiskální politika byla méně expanzivní než v loňském roce, ale přesto nedošlo k žádnému obávanému zpřísnění; v USA došlo v prvních dvou čtvrtletích roku ke zpomalení a poté k oživení, takže nakonec mnoho povyku pro nic. Na druhou stranu některá odvětví utrpěla větší ztráty, samozřejmě ta, která vyvážela více do Ruska; v případě Itálie to není mnoho, ale pár jich bylo. Pokud jde o inflaci, ti, kteří měli fixní příjmy, hodně ztratili. V roce 2022 došlo k silnému přerozdělení příjmů, k jednomu z nejsilnějších přerozdělení příjmů za poslední desetiletí, a to i mezi dlužníky a věřiteli. Stát získal, protože nesplacené státní dluhopisy byly znehodnoceny inflací; věřitelé, kteří přímo či nepřímo investovali do státních dluhopisů, prodělali. Pokud se tedy podíváme na celkovou ekonomiku, dopad nebyl z hlediska růstu příliš silný. Došlo k přerozdělení související jednak s válkou na Ukrajině, která růst cen ještě prohloubila, ale také s věcmi, které se staly již v roce 2021, protože inflace je jev, který začal ve druhém čtvrtletí roku 2021, samozřejmě dávno před válkou na Ukrajině.“

Pokud jsou italská čísla vcelku potěšující, v Evropě si v roce 2022 Francie a Německo vedly hůře. Pokud však analýzu rozšíříme na eurozónu, perspektiva se příliš nezmění.

„Stejně jako v Itálii, lze analýzu použít i pro evropskou ekonomiku, i tam se obávali katastrofy. Nejvíce utrpělo Německo, pravděpodobně proto, že je citlivější na ceny plynu a vazby na plyn dovážený z Ruska. Španělsko pokračovalo v růstu, vždycky nás oklame a nedokážeme jej dohnat. Ve srovnání s Francií a Německem si vedlo lépe. Vezměme v úvahu ještě jednu skutečnost: na spodních příčkách Evropy nemůžeme být věčně. V určitém okamžiku se rozdíl zvětšil, a pokud nyní rosteme stejně jako evropský průměr, což se v současnosti děje, rozdíl udržujeme. Musíme růst více, než je evropský průměr. V současné době rosteme více než některé země, zejména Německo, a stále zaostáváme za Francií, která je nyní na naší úrovni, pokud jde o průměrný příjem, vlastně o trochu výše.“

Již několik měsíců se vede debata o skutečné účinnosti sankcí proti Rusku a především o skutečném stavu ruské ekonomiky, a to vzhledem k obtížnému vyhodnocování některých údajů a nutnosti očistit je od vlivu moskevské propagandy.

„Původní odhady, původní prognózy Světové banky a MMF týkající se ruské ekonomiky, a já jsem to tehdy řekl, pokles HDP v tomto roce o 8 %, byly přehnané. Někdy ekonomové vytvářejí prognózy tak, že místo toho, co je skutečně objektivní, uvádějí to, co by chtěli, aby se stalo. Dopad však byl patrný, a to v podobě záporného růstu. Co se stane ve střednědobém až dlouhodobém horizontu? Někteří tvrdí, že trvá nějakou dobu, než se sankce projeví, jiní říkají, že čím více času uplyne, tím více se ruská ekonomika přizpůsobí. Obojí je nejspíš pravda. Já myslím, že to mělo dopad a bylo to důležité. Růst v Rusku byl v letošním roce záporný, což se časem projeví. Nedojde ke zhroucení, nejsou to sankce, které mohou Putina donutit ukončit válku, ale jsou nástrojem k vyjednávání, ke kterému v určitém okamžiku dojde, což není nepodstatné“.

Růst je výsledkem mnoha faktorů. Pokud jde o hospodářskou politiku, lze volit cesty, které jej více a lépe podporují.

„Myslím, že klíčová není ani tak nedostatečná poptávka, takže v tuto chvíli není potřeba dělat zvlášť expanzivní politiku. Domnívám se, že je třeba pokračovat v reformách, aby se v Itálii zvýšil růstový potenciál, výrobní kapacita a tím i investice, které se v posledních letech zvýšily v případě veřejných, ale i soukromých investic. Jde o to udržet podmínky tak, aby podniky přicházely do Itálie investovat ochotněji, a ne proto, že je zde levná pracovní síla, ale proto, že zde lépe funguje vztah s veřejnou správou a daně jsou o něco jednodušší, ne-li nižší. Pro podniky je lepší, když jsou nižší, ale také jednodušší. Musíme mít byrokracii, se kterou mohou podniky lépe komunikovat. Veřejné investice musí být provedeny dobře a včas. Došlo k oživení veřejných investic, ale v porovnání s cíli národního programu reforem, což je plán, který máme pro střednědobý růst, jdeme v realizaci pomaleji, než se očekávalo.“

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Na Slovensku v úterý začne líčení s mužem, který loni střílel na premiéra Fica

Téměř rok a dva měsíce od atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica je na úterý naplánován začátek hlavního líčení s obžalovaným útočníkem Jurajem Cintulou. Ten v polovině loňského května několikrát na Fica vystřelil z pistole a vážně ho zranil. Za to mu podle obžaloby hrozí doživotí. Atentátník dříve odmítl, že chtěl Fica zavraždit.

Josef Dostál a Anežka Paloudová mají syna

Olympijský vítěz Josef Dostál a reprezentantka Anežka Paloudová se stali rodiči. Na sociálních sítích oznámili narození prvního potomka. Dali mu jméno Jonatán.

Dalajláma slaví 90 let a odmítá čínský vliv na svého nástupce

Tisíce lidí se v neděli sešly v indické Dharamsale, aby oslavily 90. narozeniny tibetského duchovního vůdce. Dalajláma promluvil o svých dalších plánech i o tom, jak si představuje výběr svého nástupce. Vzkaz byl jasný: rozhodnutí zůstává výhradně v rukou tibetské tradice, nikoliv Pekingu.

Čína by při útoku na Tchaj-wan chtěla, aby Rusko zaútočilo na NATO, tvrdí Rutte

Pokud by se Čína rozhodla zaútočit na Tchaj-wan, chtěla by po Rusku, aby zaútočilo na území Severoatlantické aliance. V rozhovoru, který zveřejnil v sobotu deník The New York Times, to označil za nejpravděpodobnější scénář generální tajemník NATO Mark Rutte. Podle něj nelze oddělit bezpečnostní situaci v Evropě od té v Asii.

Počet obětí záplav v Texasu se zvýšil na 51 lidí, uvádí úřady

Při bleskových záplavách v Texasu zemřelo od pátku nejméně 51 lidí. Nejvíce z nich připadá na okres Kerr, kde podle nové dnešní bilance zahynulo 43 lidí včetně 15 dětí, píší agentury. Zástupce místních úřadů v tomto okrese Dalton Rice uvedl, že se stále pohřešuje 27 účastníků náboženského tábora pro dívky Camp Mystic. Podle něj je však možné, že počet pohřešovaných bude vyšší.

Ruská vojska dobyla další dvě vsi u Dněpropetrovské oblasti

Rusko dobylo další dvě vesnice poblíž administrativní hranice Dněpropetrovské oblasti, napsala dnes ukrajinská média s odvoláním na projekt DeepState, pokládaný za blízký ukrajinské armádě. Její hlavní velitel Oleksandr Syrskyj uvedl, že strávil dva dny na jiném úseku fronty ohroženém ruskými útoky, v Charkovské oblasti na severovýchodě země, kde ukrajinští vojáci každý den odrážejí okolo deseti ruských útoků. S místními veliteli jednal o posílení obrany.
Reklama

DOPORUČUJEME

Světový rekord: Aku vrtačka PARKSIDE utáhne dopravní letadlo A380

Praha 5. července 2025 (PROTEXT) - PARKSIDE způsobil senzaci velkolepým kouskem v hangáru společnosti Lufthansa Airlines (technické správy letadel) v německém Mnichově: Nový 12V...

Nová bílá kniha zkoumá budoucnost plateb a vzestup platebních sítí čtvrté generace

Singapur 4. července 2025 (PROTEXT/PRNewswire) - Právě vyšla průlomová bílá kniha s názvem The Future of Global Payments & Fourth Generation Payment Networks (4GPN)...
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Na Slovensku v úterý začne líčení s mužem, který loni střílel na premiéra Fica

Téměř rok a dva měsíce od atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica je na úterý naplánován začátek hlavního líčení s obžalovaným útočníkem Jurajem Cintulou. Ten v polovině loňského května několikrát na Fica vystřelil z pistole a vážně ho zranil. Za to mu podle obžaloby hrozí doživotí. Atentátník dříve odmítl, že chtěl Fica zavraždit.

Josef Dostál a Anežka Paloudová mají syna

Olympijský vítěz Josef Dostál a reprezentantka Anežka Paloudová se stali rodiči. Na sociálních sítích oznámili narození prvního potomka. Dali mu jméno Jonatán.

Dalajláma slaví 90 let a odmítá čínský vliv na svého nástupce

Tisíce lidí se v neděli sešly v indické Dharamsale, aby oslavily 90. narozeniny tibetského duchovního vůdce. Dalajláma promluvil o svých dalších plánech i o tom, jak si představuje výběr svého nástupce. Vzkaz byl jasný: rozhodnutí zůstává výhradně v rukou tibetské tradice, nikoliv Pekingu.

Čína by při útoku na Tchaj-wan chtěla, aby Rusko zaútočilo na NATO, tvrdí Rutte

Pokud by se Čína rozhodla zaútočit na Tchaj-wan, chtěla by po Rusku, aby zaútočilo na území Severoatlantické aliance. V rozhovoru, který zveřejnil v sobotu deník The New York Times, to označil za nejpravděpodobnější scénář generální tajemník NATO Mark Rutte. Podle něj nelze oddělit bezpečnostní situaci v Evropě od té v Asii.

Počet obětí záplav v Texasu se zvýšil na 51 lidí, uvádí úřady

Při bleskových záplavách v Texasu zemřelo od pátku nejméně 51 lidí. Nejvíce z nich připadá na okres Kerr, kde podle nové dnešní bilance zahynulo 43 lidí včetně 15 dětí, píší agentury. Zástupce místních úřadů v tomto okrese Dalton Rice uvedl, že se stále pohřešuje 27 účastníků náboženského tábora pro dívky Camp Mystic. Podle něj je však možné, že počet pohřešovaných bude vyšší.

Ruská vojska dobyla další dvě vsi u Dněpropetrovské oblasti

Rusko dobylo další dvě vesnice poblíž administrativní hranice Dněpropetrovské oblasti, napsala dnes ukrajinská média s odvoláním na projekt DeepState, pokládaný za blízký ukrajinské armádě. Její hlavní velitel Oleksandr Syrskyj uvedl, že strávil dva dny na jiném úseku fronty ohroženém ruskými útoky, v Charkovské oblasti na severovýchodě země, kde ukrajinští vojáci každý den odrážejí okolo deseti ruských útoků. S místními veliteli jednal o posílení obrany.

Bitcoin se drží pod tlakem. Klíčový odpor zůstává nepokořen

Cena bitcoinu se 5. července pohybovala v těsném rozmezí mezi 107 386 a 109 117 dolary. Po sérii poklesů přišlo mírné zotavení, ale objemy klesly a býci zatím nepřesvědčili. Bitcoin tak zůstává v zóně nejistoty pod rezistencí kolem 109 000 dolarů.

Trump řekl, že s Putinem jednal také o možných sankcích proti Rusku

Americký prezident Donald Trump vyjádřil nespokojenost s telefonátem se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem ohledně války, kterou Moskva vede proti Ukrajině. Novinářům řekl, že se šéfem Kremlu jednal o možných dalších sankcích a že ten se jich obává. Ohledně hovoru s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským řekl, že spolu mluvili o možnosti poskytnutí dalších střel protivzdušné obrany Patriot Kyjevu. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AFP.

Trump rozesílá celní ultimáta

Americký prezident Donald Trump oznámil, že v pondělí odešle dvanácti zemím dopisy s konkrétními sazbami cel na jejich vývoz do USA. O jaké země jde, zatím neřekl. Podle něj má jít o „ber nebo nech být“ nabídky. Půjde o další krok v tlaku na partnery, se kterými se dosud nepodařilo dojednat výhodné podmínky.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás