menu

6.7 C
Czech
Sobota 10. května 2025

Trump odvolal šéfku Kongresové knihovny Carlu Hayden

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa nečekaně ukončila působení Carly D. Hayden ve funkci ředitelky Kongresové knihovny. Hayden do funkce nastoupila v roce 2016 jako historicky první žena a první Afroameričanka ve vedení této prestižní instituce.

Ukrajina i Rusko hlásí sestřelení desítek dronů nepřítele

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na dnešek sestřelila 42 ruských útočných dronů, uvedlo ukrajinské letectvo. Zničení 26 ukrajinských bezpilotních prostředků současně oznámilo ruské ministerstvo obrany.

Moderní člověk zasáhl Zemi jako asteroid. Nebýt nás, příroda překypuje hojností

Zemi by bez přítomnosti Homo sapiens pokrývalo mnohem více zeleně, na které by se pásla velká druhová rozmanitost již vyhynulých živočichů. Mohli by stále žít mamuti, denisované i neandrtálci. Příchod Homo sapiens však vytlačil konkurenci, zapříčinil degradaci půdy a spustil vlnu vymírání, řekli experti pro Live Science.

Země se nachází v období antropocénu, tedy v době, v níž lidstvo svou činností ovlivňuje zemský ekosystém. Místo vysokých stromů mrakodrapy až k mrakům, silnice a dálnice propojující velká města, pole a zemědělství. Tohle všechno krajinu na Zemi transformuje.

Server Live Science se vědců zeptal, jak by příroda na Zemi vypadala, kdyby moderní člověk neexistoval. „Myslím si, že by to bylo místo s mnohem větším množstvím vegetace a zvířat rozprostřených na všech kontinentech kromě Antarktidy,“ myslí si paleontolog Trevor Worthy z Flindersovy univerzity.

Worthy se domnívá, že nebýt Homo sapiens, stále by existovali denisované a neandrtálci, které moderní člověk vytlačil. Ti by zde žili po boku již vyhynulých druhů, jako je pták dodo, též známý jako blboun nejapný či tasmánský tygr.

Paleoantropolog Chris Stringer z Muzea přírodní historie v Londýně nicméně podotkl, že i tito lidé by se mohli vydat cestou Homo sapiens a vytvořit zemědělskou a průmyslovou společnost. Ke globálnímu oteplování by tak docházelo i bez Homo sapiens.

Stringer ale dodal že neandrtálců bylo relativně málo. Navíc měli nízkou genetickou rozmanitost, což je známka příbuzenské plemenitby a špatného zdravotního stavu. Neandrtálci podle něj byli v nesnázích už před příchodem Homo sapiens.

Denisované měli naopak větší geografický rozsah i genetickou rozmanitost než neandrtálci, přičemž se vyznačovali větší přizpůsobivostí. „Možná byli ještě lepší sázkou na přežití než neandrtálci,“ řekl Stringer.

Homo sapiens podle vědce zasáhli Zemi jako asteroid a spustili stokrát vyšší míru masového vymírání než před příchodem člověka. Vyšší nebyla celých 66 milionů let od posledního masového vymírání koncem období křídy.

Mamuti a obří lenochodi

„Můj pradědeček byl schopen pozorovat tisíce papoušků ve volné přírodě, můj dědeček jich mohl vidět stovky, můj otec jen pár a já mám štěstí, když v lese uvidím dva,“ upozornil Worthy.

Bez přítomnosti Homo sapiens by se dnes půda otřásala pod chodidly mamutů. Vědci se přou, zda jejich vyhynutí způsobily klimatické změny či Homo sapiens. Podle posledních výzkumů však Homo sapiens tato zvířata decimoval.

Po Zemi by kráčel nespočet velkých, dnes již neviděných zvířat. Zoolog Sören Faurby z univerzity ve švédském městě Göteborg uvedl, že Země by bez moderního člověka připomínala přírodní rezervaci Serengeti v severní Tanzanii, africký ekosystém překypující životem.

Po Zemi by kráčela vyhynulá zvířata podobná těm žijícím v Serengeti, včetně slonů, lvů a nosorožců. Například místo lva afrického by stále existoval lev jeskynní, o něco větší druh žijící v Evropě asi před 12 000 lety.

Na Zemi by žili podle Faurbyho příbuzní slonů, obrovští medvědi a další jedinečné druhy, například Glyptodon, příbuzný dnešních pásovců s rozměry osobního vozu či obří lenochodi. „Ve světě bez lidí by byla mnohem větší rozmanitost velkých savců,“ tvrdí Faurby. „Stanoviště by byla mnohem otevřenější.“

Ekosystémový ekolog Christopher Doughty ze Severoarizonské univerzity připomněl důležitost velkých zvířat pro úrodnost půdy a krajiny. Když se velká zvířata jako sloni přemisťovala ve stádech, během stravování a vylučování přemisťovala semena a živiny.

Doughty uvedl, že vyhynutím velkých zvířat, včetně mamutů, poklesl o 90 procent přenos prvků klíčových pro život, jako je fosfor, vápník a hořčík. Bez lidí by byly tyto prvky v krajině rozmístěny rovnoměrněji, což by vedlo k větší úrodnosti půdy a její produktivitě.

„Pokud jsou tyto prvky v přírodě rozmíseny nerovnoměrně, je nerovnoměrná i úrodnost,“ vysvětlil Doughty. Zemědělská činnost a oplocené oblasti podle něj shlukují semena a živiny dohromady. Tyto lokality se stávají v porovnání s divokou přírodou neúrodnějšími.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Šílená teorie z 50. let se potvrdila. Vědcům se podařilo zkrotit extrémně reaktivní molekulu

Vědecký svět si z toho dělal legraci přes půl století. Teorie chemika Ronalda Breslowa z roku 1958, že vitamín B1 v těle vytváří mimořádně nestabilní molekulu zvanou karben, zněla bláznivě. Karbeny totiž ve vodě zanikají téměř okamžitě. A přitom právě vodou je naše tělo z velké části tvořeno. Teď se ale ukázalo, že Breslow měl pravdu.

Nechal se 200krát kousnout. Teď jeho krev může zachraňovat životy

Tim Friede z Wisconsinu se přes dvě dekády dobrovolně vystavoval jedům nejnebezpečnějších hadů na světě. Jeho tělo díky tomu vyvinulo široce účinné protilátky, které teď posloužily k vývoji nového typu protijedu.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Češi zvládli vstup do MS. Švýcary porazili po přestřelce v prodloužení

Hokejové mistrovství světa odstartovali Češi vítězně. Po napínavé bitvě porazili Švýcarsko 5:4 v prodloužení. Kapitán Roman Červenka zazářil třemi body a v nastavení rozhodl o výhře. Repríza loňského finále nabídla divoké zvraty i dramatický závěr.

Šmejc odchází z PPF, odměnou mu jsou více než tři miliardy a nová role v dozorčí radě

Tři roky vedl Jiří Šmejc jednu z nejvlivnějších finančních skupin ve střední Evropě. Měl za úkol přetvořit PPF po smrti zakladatele Petra Kellnera. Teď končí a odnáší si víc než tři miliardy korun – a taky místo v dozorčí radě. PPF mezitím vstupuje do nové éry s dvěma CEO.

Královna Markéta II. skončila v nemocnici kvůli nachlazení

Bývalá dánská panovnice královna Markéta II., která letos v dubnu oslavila 85. narozeniny, byla ve čtvrtek hospitalizována kvůli nachlazení. Královský dvůr potvrdil, že byla přijata na pozorování do kodaňské nemocnice Rigshospitalet. Její veřejná vystoupení naplánovaná na tento týden byla zrušena.

Ve Vatikánu se koná mše za nového papeže Lva XIV., který promluvil anglicky

V Sixtinské kapli se dnes dopoledne koná mše za nového papeže Lva XIV. Obřadu se účastní jak on sám coby hlava katolické církve, tak také kardinálové, kteří ho ve čtvrtek zvolili, ukazují záběry z Vatikánu. Modlit se budou za jednotu církve, nového papeže i za vymizení nenávisti a zášti z lidských srdcí. Papež poprvé na veřejnosti po svém zvolení promluvil anglicky.

Celé Rusko podle Putina podporuje ofenzivu na Ukrajině

Celé Rusko podle Vladimira Putina podporuje ofenzivu na Ukrajině. Ruský prezident to dnes řekl na vojenské přehlídce na Rudém náměstí v Moskvě, kde také vyjádřil vděk generaci, která před 80. lety zničila nacismus a zajistila svobodu. Ocenil i spojence, kteří tehdy pomohli k vítězství nad nacistickým Německem.

USA a Británie uzavřely obchodní dohodu. Obě strany si ji pochvalují, experti jsou skeptičtí

Spojené státy a Velká Británie ve čtvrtek dosáhly obchodní dohody, napsal na sociální síti Truth Social americký prezident Donald Trump. Ta zahrnuje snížení cel na dovoz automobilů a odstranění poplatků zatěžujících ocel a hliník. Britský trh se zase více otevře americkým zemědělským produktům. Obě strany prezentují dohodu jako významný krok, její dopad je ovšem sporný.

Moskva si vojenskou přehlídkou připomněla 80. výročí konce války

Na Rudém náměstí v Moskvě se dnes uskutečnila vojenská přehlídka u příležitosti 80. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem. Zúčastnil se jí ruský prezident Vladimir Putin či čínská hlava státu Si Ťin-pching, v Moskvě je také slovenský premiér Robert Fico. Naprostá většina evropských představitelů ale na protest proti ruské agresi na Ukrajině chybí.
Reklama

DOPORUČUJEME

Šílená teorie z 50. let se potvrdila. Vědcům se podařilo zkrotit extrémně reaktivní molekulu

Vědecký svět si z toho dělal legraci přes půl století. Teorie chemika Ronalda Breslowa z roku 1958, že vitamín B1 v těle vytváří mimořádně nestabilní molekulu zvanou karben, zněla bláznivě. Karbeny totiž ve vodě zanikají téměř okamžitě. A přitom právě vodou je naše tělo z velké části tvořeno. Teď se ale ukázalo, že Breslow měl pravdu.

Nechal se 200krát kousnout. Teď jeho krev může zachraňovat životy

Tim Friede z Wisconsinu se přes dvě dekády dobrovolně vystavoval jedům nejnebezpečnějších hadů na světě. Jeho tělo díky tomu vyvinulo široce účinné protilátky, které teď posloužily k vývoji nového typu protijedu.

Archeologové v Peru objevili 5000 let staré ostatky ženy z caralské civilizace

Archeologové na pobřeží Peru objevili 5000 let staré ostatky ženy, která možná patřila k nejvyšším vrstvám starověké caralské civilizace. Nález podle archeologů ukazuje na důležité postavení žen v tomto starověkém městě, uvedla agentura Reuters.

Webbův teleskop zachytil planetu při sebevražedném manévru

Když v roce 2020 astronomové pozorovali planetu mizící v útrobách své hvězdy, zdálo se vše jasné. Hvězda expandovala do červeného obra a svého společníka prostě pohltila. Jenže nová data z teleskopu Jamese Webba ukazují, že příběh byl mnohem dramatičtější.

Jak být chytřejší? Vědci to zjistili díky Minecraftu

Jak být v učení úspěšnější? Podle vědců stačí jedno: umět střídat vlastní instinkt a sledování ostatních. Ukazuje to nová studie, která využila populární hru Minecraft jako vědeckou laboratoř.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Češi zvládli vstup do MS. Švýcary porazili po přestřelce v prodloužení

Hokejové mistrovství světa odstartovali Češi vítězně. Po napínavé bitvě porazili Švýcarsko 5:4 v prodloužení. Kapitán Roman Červenka zazářil třemi body a v nastavení rozhodl o výhře. Repríza loňského finále nabídla divoké zvraty i dramatický závěr.

Šmejc odchází z PPF, odměnou mu jsou více než tři miliardy a nová role v dozorčí radě

Tři roky vedl Jiří Šmejc jednu z nejvlivnějších finančních skupin ve střední Evropě. Měl za úkol přetvořit PPF po smrti zakladatele Petra Kellnera. Teď končí a odnáší si víc než tři miliardy korun – a taky místo v dozorčí radě. PPF mezitím vstupuje do nové éry s dvěma CEO.

Královna Markéta II. skončila v nemocnici kvůli nachlazení

Bývalá dánská panovnice královna Markéta II., která letos v dubnu oslavila 85. narozeniny, byla ve čtvrtek hospitalizována kvůli nachlazení. Královský dvůr potvrdil, že byla přijata na pozorování do kodaňské nemocnice Rigshospitalet. Její veřejná vystoupení naplánovaná na tento týden byla zrušena.

Ve Vatikánu se koná mše za nového papeže Lva XIV., který promluvil anglicky

V Sixtinské kapli se dnes dopoledne koná mše za nového papeže Lva XIV. Obřadu se účastní jak on sám coby hlava katolické církve, tak také kardinálové, kteří ho ve čtvrtek zvolili, ukazují záběry z Vatikánu. Modlit se budou za jednotu církve, nového papeže i za vymizení nenávisti a zášti z lidských srdcí. Papež poprvé na veřejnosti po svém zvolení promluvil anglicky.

Celé Rusko podle Putina podporuje ofenzivu na Ukrajině

Celé Rusko podle Vladimira Putina podporuje ofenzivu na Ukrajině. Ruský prezident to dnes řekl na vojenské přehlídce na Rudém náměstí v Moskvě, kde také vyjádřil vděk generaci, která před 80. lety zničila nacismus a zajistila svobodu. Ocenil i spojence, kteří tehdy pomohli k vítězství nad nacistickým Německem.

USA a Británie uzavřely obchodní dohodu. Obě strany si ji pochvalují, experti jsou skeptičtí

Spojené státy a Velká Británie ve čtvrtek dosáhly obchodní dohody, napsal na sociální síti Truth Social americký prezident Donald Trump. Ta zahrnuje snížení cel na dovoz automobilů a odstranění poplatků zatěžujících ocel a hliník. Britský trh se zase více otevře americkým zemědělským produktům. Obě strany prezentují dohodu jako významný krok, její dopad je ovšem sporný.

Moskva si vojenskou přehlídkou připomněla 80. výročí konce války

Na Rudém náměstí v Moskvě se dnes uskutečnila vojenská přehlídka u příležitosti 80. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem. Zúčastnil se jí ruský prezident Vladimir Putin či čínská hlava státu Si Ťin-pching, v Moskvě je také slovenský premiér Robert Fico. Naprostá většina evropských představitelů ale na protest proti ruské agresi na Ukrajině chybí.

Katastrofa na obzoru? Indie zmařila odvetné pákistánské údery, je pozorována aktivita v Arabském moři

Indické síly ve čtvrtek večer zmařily útok pákistánské armády na severu a západě země. Podle ní reaguje na odvetné akce Pákistánu indické námořnictvo, které operuje v Arabském moři. Není jasné, zda provedlo nějaké údery. Jde o další eskalaci napětí mezi oběma znepřátelenými národy.

USA a Čína míří k jednacímu stolu. Trump připouští snížení cel

Americký prezident Donald Trump vyslal signál, že by vysoká cla na čínský dovoz mohla brzy klesnout. Týden před klíčovým setkáním zástupců USA a Číny označil současnou výši 145 procent za neudržitelnou.

Trump odvolal šéfku Kongresové knihovny Carlu Hayden

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa nečekaně ukončila působení Carly D. Hayden ve funkci ředitelky Kongresové knihovny. Hayden do funkce nastoupila v roce 2016 jako historicky první žena a první Afroameričanka ve vedení této prestižní instituce.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás