-4.8 C
Czech
Neděle 25. ledna 2026
ZprávyNovým britským premiérem bude Rishi Sunak

Novým britským premiérem bude Rishi Sunak

Bývalý ministr financí Rishi Sunak se stane novým britským premiérem poté, co se z klání o vedení Konzervativní strany ostatní kandidáti stáhli. Před sebou má složitý úkol vést rozdělenou zemi, která se potýká s ekonomickými otřesy. V pondělí o tom informovala agentura Reuters a stanice CNN.

Sunak, jeden z nejbohatších politiků ve Westminsteru, se tento týden stane nejnovějším britským ministerským předsedou. Nahradit má dosavadní premiérku Liz Truss, která funkci zastávala pouhých 44 dní. Stane se tak třetím člověkem, který povede zemi během sedmi týdnů, a pátým předsedou vlády od roku 2016, připomněl server CNN.

Dvaačtyřicetiletý Sunak porazil centristickou političku Penny Mordaunt, které se nepodařilo získat dostatečnou podporu od zákonodárců. Bývalý premiér Boris Johnson z boje o post předsedy strany odstoupil s tím, že už nemůže stranu sjednotit.

„Toto rozhodnutí je historické a znovu ukazuje rozmanitost a talent naší strany. Rishi má moji plnou podporu,“ prohlásila Mordaunt, když odstoupila z klání jen pár minut před oznámením vítěze.

Sunak má před sebou nelehký úkol

Bývalý ministr financí se za necelé dva měsíce stává třetím britským premiérem, jehož úkolem bude obnovit stabilitu státu, který je roky zmítán politickými a ekonomickými turbulencemi.

Od bývalého šéfa hedgeových fondů se podle Reuters očekává, že přistoupí k razantním škrtům ve výdajích, aby se pokusil obnovit fiskální reputaci Británie, a to ve chvíli, kdy země sklouzává do recese, zatímco výrazně rostou ceny energií a potravin.

Británie se ocitla ve stavu „permakrize“ od chvíle, kdy v roce 2016 hlasovala pro vystoupení z Evropské unie. Ve Westminsteru se rozpoutala bitva o budoucnost země, která stále zůstává nevyřešená, píše agentura Reuters.

Sunak se dostal do celostátní pozornosti, když se ve věku 39 let stal ministrem financí v Johnsonově vládě. Popularitu si získal hned během prvních týdnů pandemie covidu-19, kdy představil rozsáhlý plán podpory pro ty, kteří nemohli během lockdownů pracovat.

Bývalý analytik Goldman Sachs bude prvním premiérem Spojeného království s indickými kořeny. Ve svých 42 letech bude zároveň nejmladším člověkem na postu předsedy britské vlády za více než 200 let.

Jeho rodina emigrovala do Británie v 60. letech 20. století. Po absolvování Oxfordské univerzity odešel na Stanfordskou univerzitu, kde potkal svou nynější choť Akshatu Murthy. Její otec je indický miliardář N. R. Narayana Murthy, zakladatel outsourcingového gigantu Infosys.

Reklama

Doporučujeme

Propuštění z vazby majitele baru v Crans-Montaně vyvolalo protest Itálie

Propuštění z vazby majitele baru v Crans-Montaně, kde zemřelo při požáru na přelomu roku 40 lidí, vyvolalo protest Itálie i údiv některých advokátů pozůstalých a obětí. Píší to dnes agentury. Jacques Moretti se dostal z věznice v pátek po složení kauce ve výši 200.000 franků (přibližně 5,2 milionu korun). Soud však nařídil opatření, která mají zabránit muži, který je francouzským občanem, uprchnout ze země.

Bílý dům zveřejnil AI snímek Trumpa s tučňákem a grónskou vlajkou

Bílý dům v pátek večer na X zveřejnil patrně umělou inteligencí (AI) vygenerovaný snímek prezidenta Donalda Trumpa s tučňákem, jak prochází zasněženou horskou krajinou. Obrázek, na němž je grónská vlajka, okamžitě vzbudil na sociálních sítích posměšné reakce.

Babiš má spor kolem L-159 za umělý, prezident Pavel už podle něho vede kampaň

Premiér Andrej Babiš (ANO) pokládá rozmíšky kolem možnosti poskytnout čtveřici bojových letounů L-159 Ukrajině za umělý problém. Na dnešním sněmu hnutí ANO v Praze ministerský předseda řekl, že nechce dávat energii na spory. Prezident Petr Pavel, který tento týden ohlásil ambici prezidentský mandát obhajovat, už podle Babiše vede volební kampaň. Reakci Pavla ČTK zjišťuje.

Ruské drony zaútočily na Kyjev a Charkov, jeden mrtvý a nejméně 15 zraněných

Ruské drony dnes brzy ráno zasáhly několik částí ukrajinské metropole Kyjev. V pohotovosti byla protivzdušná obrana. Dronový útok hlásilo i druhé největší ukrajinské město Charkov. Při obou útocích bylo zraněno nejméně 15 lidí a v Kyjevě jeden člověk zahynul. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na představitele obou měst.

Záplavy v Mosambiku přivedly krokodýly blíž k lidem, varují úřady

Poté, co vydatné deště a povodně postihly Mosambik a další státy jižní Afriky, varují úřady v zaplavených městech a obcích před výskytem krokodýlů. Při záplavách v zemi zahynulo nejméně 13 lidí, tři z nich podle agentury AP usmrtili právě tito plazi.

Soud propustil na kauci majitele baru, v němž ve Švýcarsku na Nový rok hořelo

Soud ve švýcarském kantonu Valais dnes po složení kauce nařídil propuštění Jacquesa Morettiho, který spoluvlastní bar v lyžařském středisku Crans-Montana, v němž v noci na Nový rok vypukl požár a připravil o život 40 lidí. Informují o tom agentury. Moretti spolu s manželkou Jessicou Moretti, která je zároveň spolumajitelkou baru, čelí podezření ze zabití z nedbalosti.

Google a Epic Games mají tajnou dohodu za 800 milionů dolarů

Google a Epic Games uzavřely novou dohodu kolem Androidu, Fortnite a Unreal Engine, přičemž značná část podmínek má zůstat neveřejná. Partnerství se objevilo při soudním jednání v San Francisku, kde se řešilo urovnání dlouhého antimonopolního sporu mezi oběma firmami. Federální soudce James Donato během slyšení naznačil, že spolupráce může zahrnovat společný vývoj a marketingové závazky a že Epic má pomáhat s propagací Androidu, zatímco Google má nově využívat klíčovou technologii Epicu.

Jednání s USA o Grónsku brzy začnou, oznámil dánský ministr zahraničí Rasmussen

Jednání o Grónsku se Spojenými státy brzy začnou. Dnes to podle agentury AFP oznámil dánský ministr zahraničí Lars Løkke Rasmussen. Americký prezident Donald Trump v posledních dnech opakovaně hovořil o nezbytnosti získat Grónsko pro bezpečnost USA, ve středu se ale s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Markem Ruttem dohodl na rámci dohody o budoucnosti tohoto arktického ostrova a posílení bezpečnosti v celé arktické oblasti.

Španělsko se nepřipojí k Radě míru Donalda Trumpa, uvedl premiér Sánchez

Španělsko se nepřipojí k Radě míru amerického prezidenta Donalda Trumpa, informovala agentura Reuters. Podle španělského premiéra Pedra Sáncheze iniciativa není v souladu se závazkem Španělska k mezinárodnímu právu, OSN a multilateralismu. Rada míru má být podle Trumpových představ mezinárodní organizací, která pomůže zprostředkovat a monitorovat příměří, organizovat bezpečnostní opatření a koordinovat obnovu v místech zpustošených válkou.

Cena zlata trhá rekordy, překonala hranici 4900 dolarů za unci

Cena zlata ve čtvrtek poprvé překonala hranici 4900 dolarů za unci (101 200 korun), napsal server Mint. K zájmu investorů o zlato přispívá geopolitické napětí, oslabení amerického dolaru a letošní očekávané snížení úrokových sazeb Federálním rezervním systémem (Fed). Americká ekonomika zůstává na trajektorii silného růstu.

Na jednání s Ruskem a USA v Abú Zabí se bude mluvit o území, řekl Zelenskyj

Na jednání se zástupci Spojených států a Ruska v Abú Zabí se bude mluvit o územních otázkách. Dnes to podle agentur řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Hotová je podle něj také dohoda se Spojenými státy o bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama