Reklama
8.1 C
Czech
Pondělí 6. dubna 2026
Protext ČTK7x7: Nové české filmy ve Španělsku

7×7: Nové české filmy ve Španělsku

Praha 20. dubna 2023 (PROTEXT) – ČESKÉ CENTRUM MADRID VE SPOLUPRÁCI S VELVYSLANECTVÍM ČR V MADRIDU PŘEDSTAVUJE ČESKÝ FILM

18. 4. – 31. 12. 2023 / Malaga, Murcia, Zaragoza, La Coruňa, Madrid, Barcelona, Kanárské ostrovy

Druhý ročník přehlídky 7×7: Nový český film odstartoval v úterý ve španělské Murcii a Malaze. Odsud pak poputuje do dalších pěti vybraných měst. Do výběru bylo zařazeno celkem 7 filmů, tedy šest celovečerních a jeden animovaný. Zásluhou Českého centra Madrid a Velvyslanectví ČR v Madridu se Španělé seznamují se snímky z let 2020 – 2022, a to nejen na vybraných místech pevninského Španělska, ale také na Kanárských ostrovech. Filmový cyklus organizují Velvyslanectví České republiky v Madridu a České centrum Madrid za finanční podpory Magistrátu hlavního města Prahy a španělské společnosti OHLA.

7 filmů v sedmi vybraných španělských destinacích a 49 projekcí. To je bilance filmové přehlídky nikoli náhodou nazvané 7×7, kterou již podruhé organizuje České centrum Madrid a Velvyslanectví ČR v Madridu. První projekce zhlédli diváci filmotéky v Murcii a Centra současného umění v Malaze již v úterý, další se chystají. Samotný cyklus osobně zahájil Ivan Jančárek, velvyslanec České republiky ve Španělském království a Andorrském knížectví spolu s Janou Polívkovou, ředitelkou Českého centra Madrid.

„Současný český film se objevuje v programaci španělských kin velmi málo, přitom při prvním ročníku přehlídky 7×7 jsme se přesvědčili, že o český film je u místního publika velký zájem. Proto jsme se rozhodli ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Madridu uspořádat další ročník. Věříme, že také letos bude úspěšný. První vlaštovkou je včerejší plný sál v murcijské filmotéce,“ řekla Jana Polívková, ředitelka Českého centra Madrid.

Na pozvání Jany Polívkové pak v pátek 9. května přijíždějí do Malagy také tvůrci dramatu Jana Prušinovského Chyby, scénárista Roman Vojkůvka a představitelka hlavní role

Pavla Gajdošíková. S jejich účastí dále počítají organizátoři v La Coru?e, Madridu nebo Barceloně. České centrum Madrid ve spolupráci s místními filmotékami, artovými kiny a městskými kulturními centry plánují uspořádat v průběhu celého roku celkem 49 projekcí.

Do výběru byly zařazeny snímky ověnčené cenami z mezinárodních festivalů a českými filmovými cenami Český lev a Ceny české filmové kritiky. Ondříčkův Zátopek získal Českého lva hned v osmi kategoriích, další přehlídkový „lví snímek“ je třeba Poslední závod režiséra Tomáše Hodana.

Cenu české filmové kritiky získal Adam Sedlák za snímek Banger. Sérii doplňuje drama o mezilidských vztazích Chyby Jana Prušinovského, Prvok, Šampón, Tečka, Karel, komedie o „ryze chlapské partě“, kterou dle předlohy vlastního románu režíroval Patrik Hartl. V nabídce je dále psychologická sonda do života lidí s různými hodnotami Modelář režiséra Petra Zelenky či animovaný snímek s názvem Myši patří do nebe, který podle režisérů Jana Bubeníčka a Denisy Grimmové vypráví především o přátelství či naději a který bude 5. 5. 2023 uveden také na mezinárodním festivalu animace Animayo, jehož 18. ročník se odehrává na Kanárských ostrovech v prvním květnovém týdnu.

České centrum Madrid poprvé navázalo úzkou spolupráci se společností Artinii, která zprostředkovává nejbezpečnější systém doručování filmů založený na patentované technologii, poskytující revoluční řešení pro digitální distribuci audiovizuálního obsahu. Všechny filmy budou pro promítání doručeny online se španělskými titulky přímo do cinematék a kin. Česká centra se společností Artinii spolupracovala již několikrát, například na pořádání filmové přehlídky Czech That Film.

ZAŘAZENÉ FILMY:

Modelář (rež. Petr Zelenka, 2020)

Chyby (rež. Jan Prušinovský, 2021)

Myši patří do nebe (rež. Jan Bubeníček a Denisa Grimmová, 2021)

Prvok, Šampón, Tečka, Karel (rež. Patrik Hartl, 2021)

Zátopek (rež. David Ondříček, 2021)

Banger (rež. Adam Sedlák, 2022)

Poslední závod (rež. Tomáš Hodan, 2022)

ORGANIZÁTOŘI, PARTNEŘI PŘEHLÍDKY:

Hlavní organizátor: Velvyslanectví České republiky v Madridu, České centrum Madrid

Partneři: Magistrát hlavního města Prahy, společnost OHLA

SLEDUJTE NÁS DÁLE:

Informace pro média a novináře

Aktuálně ke stažení

Odebírejte newsletter

Facebook

Instagram

Twitter

YouTube

LinkedIn

Více o projektu naleznete zde.

Česká centra (ČC), příspěvková organizace Ministerstva zahraničních věcí ČR, jsou stěžejním nástrojem veřejné diplomacie zahraniční politiky Česka a rozvíjejí kulturní vztahy mezi zeměmi. Jakožto kulturní institut jsou členem sítě zahraničních evropských kulturních institutů EUNIC. Prezentují naši zemi v široké škále kulturních a společenských oblastí: od umění přes kreativní průmysly až po propagaci úspěchů české vědy a inovací. Věnují se výuce češtiny v zahraničí. Zapojují se do mezinárodních projektů a slouží jako platforma pro rozvoj mezinárodního kulturního dialogu. V současnosti působí v zahraničí celkem 26 poboček na 4 kontinentech. Kromě Českých center spravují také Český dům v Jeruzalémě a Bratislavě. Činnost Českého centra Moskva a Českého domu Moskva byla kvůli ruské agresi na Ukrajině pozastavena.

www.czechcentres.cz

Reklama

Doporučujeme

Trump neschválil Pákistánem předložený návrh příměří s Íránem

Americký prezident Donald Trump neschválil Pákistánem předložený návrh příměří s Íránem a hodlá ve válce pokračovat, píše agentura AFP s odvoláním na nejmenovaného činitele z Bílého domu. Teherán již dnes dříve bez dalších podrobností sdělil, že odpověď na předložený návrh připravil. Mluvčí íránské armády posléze podle AFP uvedl, že armáda bude v boji pokračovat tak dlouho, jak to političtí představitelé země budou považovat za vhodné.

Bangladéš čelí smrtící epidemii spalniček. Vláda sáhla k nouzovému očkování

Bangladéš zahájil mimořádnou očkovací kampaň poté, co se zemí začala rychle šířit epidemie spalniček. Ta si podle odhadů vyžádala už přibližně 130 obětí, převážně mezi dětmi, přičemž může jít o nejsmrtelnější vlnu této nemoci v novodobé historii země.

KOMENTÁŘ: Ropný šok není katastrofou pro každou aerolinku. Která na burze boduje?

Cena ropy se kvůli válce v Íránu stále drží nahoře a s tím podražují i letecká paliva. Aerolinky tak postupně přenášejí zdražení na zákazníka. Navzdory okolnostem ale některé letecké společnosti na burze bodují. O jaké firmy jde?

Íránská střela v izraelské Haifě zasáhla obytný dům, zemřeli čtyři lidé

Nedělní zásah obytného domu v izraelském městě Haifa íránskou střelou si vyžádal čtyři mrtvé. Dnes o tom informovaly izraelského úřady, které tak upřesnily původní noční bilanci se dvěma mrtvými a dvěma pohřešovanými. Při útoku také čtyři lidé utrpěli zranění. Vyšetřování izraelské armády podle listu The Times of Israel (ToI) ukázalo, že obrana nemohla střelu sestřelit, protože se ve vzduchu rozpadla, čímž změnila svou trajektorii.

Paříž vyměnila auta za kola a proměnila ulice

V posledních letech Paříž výrazně snížila počet automobilů a vytvořila více prostoru pro cyklisty, chodce a zeleň. Město vybudovalo stovky kilometrů cyklostezek, zavedlo opatření ke zklidnění dopravy v okolí škol a proměnilo veřejné prostory, které dříve zabíraly automobily.

V luhanském dole po útoku uvízli horníci, Novorossijsk hlásí deset zraněných

V podzemí uhelného dolu v Ruskem okupované Luhanské oblasti uvízlo po ukrajinském útoku 41 horníků. Dnes to oznámil Moskvou dosazený šéf okupační správy tohoto ukrajinského regionu Leonid Pasečnik. Nejméně osm zraněných si podle ruské státní agentury TASS vyžádal útok ukrajinských dronů na přístav Novorossijsk, kterým Rusko vyváží svou ropu.

Artemis II večer překoná rekord Apolla 13

Mise Artemis II má v pondělí večer posunout hranice pilotované kosmonautiky. Loď Orion s čtyřčlennou posádkou má překonat 56 let starý rekord mise Apollo 13 a stát se nejvzdálenějším pilotovaným objektem v historii.

Syn Audrey Hepburn popsal její život mimo filmové plátno

Audrey Hepburn je dodnes spojovaná hlavně s filmem, módou a hollywoodskou elegancí. Její syn Sean Hepburn Ferrer ale v nové biografii ukazuje i méně známou stránku jejího života. Místo lesku premiér se soustředí na rodinu, válku, vztahy i práci pro Unicef.

Revoluční gardy oznámily smrt šéfa své tajné služby, k útoku se přihlásil Izrael

Íránské revoluční gardy oznámily, že dnes po úderu nepřítele zemřel velitel jejich zpravodajské služby Madžíd Chádemí. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na prohlášení gard. K útoku se podle agentury AP přihlásil Izrael. Jeho ministr obrany Jisrael Kac uvedl, že Izrael dopadne íránské vůdce "jednoho po druhém".

Kvantové počítače by mohly prolomit ochranu bitcoinu

Představa, že by kvantový počítač dokázal prolomit bitcoin během několika minut, vyvolala na trhu pozornost i obavy. Nejde ale o okamžitou hrozbu, spíš o scénář, který ukazuje, jak by se bezpečnost kryptoměn mohla změnit v budoucnu.

Pákistán údajně předložil Íránu a USA návrh na okamžité příměří

Pákistán předložil Spojeným státům a Íránu návrh na okamžité příměří včetně otevření Hormuzského průlivu klíčového pro dopravu ropy, poté by následovala jednání o trvalé dohodě. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters, podle které by plán na ukončení bojů mohl vstoupit v platnost ještě dnes. Reuters dále uvedl, že náčelník pákistánských ozbrojených sil Asim Munír byl po celou noc ve spojení s americkým viceprezidentem J.D. Vancem, zmocněnce amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem a íránským ministrem zahraničí Abbásem Arakčím.

Zlato oslabilo pod tlakem silného dolaru a napětí kolem Íránu

Napětí kolem Íránu dál drží finanční trhy v pohybu. Zatímco ropa zůstává vysoko kvůli obavám o dodávky, zlato na začátku týdne spíš zlevnilo. Investoři totiž vedle války sledují i silná data z amerického trhu práce, která posílila dolar a snížila naděje na brzké snižování úrokových sazeb v USA.

Jako na houpačce. Ceny ropy jsou extrémně volatilní

Ceny ropy jsou extrémně nestabilní. Po vulgárních výhrůžkách amerického prezidenta Donalda Trumpa směrem k Íránu prudce vzrostly a následně klesly. Jak je stabilizovat? Na to odpověděl Marko Papic, hlavní stratég investiční výzkumné společnosti BCA Research. Členské země OPEC+ zvýší v rámci stabilizace produkci ropy.

Írán ho hledal marně. Záchrana amerického letce je pro Teherán tvrdou lekcí, říká generál

Írán nedokázal včas najít pohřešovaného amerického letce. Úspěšná americká záchranná mise pro něj byla tvrdou ranou. V pořadu Face the Nation to řekl generál ve výslužbě Frank McKenzie, bývalý velitel amerického centrálního velitelství CENTCOM. Sestřelený Američan přežil ukrytý v horské štěrbině.

Paříž omezila auta a vsadila na kola a zeleň

Paříž během poslední dekády výrazně změnila svou podobu. Ulice, kde dřív dominovala auta, dnes patří chodcům a cyklistům. Město omezilo dopravu, rozšířilo zeleň a snížilo znečištění. Proměna se stala symbolem ekologického přístupu k životu ve velkoměstě.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama