Protext ČTK3. květen 2022 - Světový den svobody tisku

3. květen 2022 – Světový den svobody tisku

Praha 3. května 2023 (PROTEXT) – Každoročně si 3. května připomínáme již od roku 1993 Světový den svobody tisku. Při této příležitosti chceme upozornit na význam svobody tisku v demokratické společnosti.

V globálních dimenzích dochází jednoznačně ke zhoršení svobody tisku a růstu nebezpečnosti novinářské práce. V roce 2022 bylo ve světě zabito nejméně 66 novinářů. Níže uvedený graf Committee to Protect Journalists CPJ ukazující dlouhodobý vývoj počtu zabitých novinářů za posledních 30 let, ukazuje zhoršení trendu. Celosvětově přitom zůstává nevyšetřeno asi 80 % fyzických útoků na novináře. V současné době je také vězněn rekordní počet novinářů, kterých je 363, to znamená nárůst o 20 % proti roku 2021.

Ve vyspělých zemích je pro svobodu tisku výzvou, že vydavatelé a novináři musí čelit zneužívání různých právních instrumentů, aby zájmové skupiny a jednotlivci zabránili šíření pro ně negativních informací. Proto přistoupila Evropská komise k formulování tzv. antiSLAPP směrnice. Je ale třeba, aby směrnice zahrnula do skupiny chráněných subjektů jednoznačně a jasně definovaně tisk a ostatní média.

S rozvojem digitálních médií se téma svobody tisku stává ještě komplikovanějším, neboť digitální média rozšiřují prostor pro svobodné šíření žurnalistického obsahu. Na druhé straně přináší možnosti pro masové šíření fake news a dezinformací, které jsou nebezpečné pro existenci demokratických politických a společenských modelů. Je třeba, aby politici a zákonodárci nesmírně citlivě stanovili hranice a nacházeli adekvátní způsoby, jak čelit těmto dezinformacím a zároveň neomezovali svobodu tisku.

Jako profesní asociace vydavatelů zdůrazňujeme, že svobodný, pluralitní, rozmanitý, kvalitní tiskový obsah vytvářený s profesionální odpovědností je nezbytným předpokladem demokratického politického a společenského vývoje. Toto spojení svobodného tisku a demokracie musí být pro všechny politiky výzvou, aby svými činy podporovali udržitelný rozvoj tiskových médií distribuovaných na papíře i online a jejich vydavatelů na poli ekonomickém i legislativním. V ČR to mj. znamená, aby byly odmítnuty záměry na zvyšování sazby DPH při prodeji tisku, které by ještě zhoršilo financování tvorby kvalitního obsahu a otevíralo tak další prostor pro pronikání neprofesního obsahu a dezinformací. Je třeba podpořit odmítnutí snah trestat novináře a za publikování informací z přípravných soudních spisů.

Unie vydavatelů se po celou dobu své více než třicetileté existence intenzivně zasazuje za prosazování principů svobody tisku v ČR. Vyzýváme proto vydavatele, kterým otázka svobody tisku není cizí, aby se stali členy naší organizace.

Unie vydavatelů je profesní asociace vydavatelů tiskových publikací v České republice. Aktuálně máme celkem 43 členů vydávajících více než 420 tištěných titulů, provozují dalších téměř 200 webových titulů a zaměstnávajících na 5000 pracovníků. Tištěné tituly našich členů mají zásah 83 % populace České republiky ve věku 12 až 79 let a představují více než 89 % celkového objemu hrubých inzertních příjmů vydavatelů. Většinová je také pozice našich členů v oblasti online publikování. Jsme členem evropských vydavatelských asociací EMMA a ENPA a světových vydavatelských asociací WAN IFRA a FIPP.

Kontakt: Unie vydavatelů, Pobřežní 370/4, 186 00 Praha 8

e-mail: unie@unievydavatelu.cz

www.unievydavatelu.cz

ČTK ke zprávě vydává přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Doporučujeme

Akcie SpaceX jsou na burze, předběžně naznačují růst alespoň o 28 procent

Na trhu Nasdaq ve Spojených státech jsou ode dneška veřejnosti k dispozici akcie americké společnosti SpaceX, kterou založil a vede podnikatel Elon Musk. V primární veřejné nabídce akcií (IPO) podnik získal 75 miliard dolarů (1,57 bilionu Kč), jde tak o největší IPO všech dob. Předběžné propočty ukazují, že akcie by mohly v úvodu obchodování zpevnit alespoň o 28 procent na 174 dolarů za kus, uvedla agentura Reuters.

Thajská princezna zemřela po letech v komatu

Thajská princezna Bajrakitiyabha Narendira Debyavati, nejstarší dcera krále Mahy Vajiralongkorna, zemřela ve věku 47 let. Oznámil to v pátek thajský královský palác. Princezna byla podle oficiálního prohlášení dlouhodobě vážně nemocná a téměř čtyři roky strávila v bezvědomí.

Evropa mizí pod betonem. Přírodu ztrácí rychleji, než se myslelo

Evropa přichází o krajinu výrazně rychleji, než ukazují oficiální statistiky. Nová studie odhalila, že skutečný rozsah úbytku půdy je téměř dvojnásobný oproti dosavadním odhadům. Vědci upozorňují, že pod betonem, asfaltem a novou zástavbou každoročně mizí mnohem více přírody i zemědělské půdy, než si evropské státy dosud uvědomovaly.

Ukrajinské a ruské úřady hlásí mrtvé a zraněné po dronových útocích nepřítele

Ruské útoky v ukrajinské Sumské oblasti v noci na dnešek zabily železničářku a další zranily. Dva mrtvé hlásí úřady v ruské Brjanské oblasti. Ukrajinské drony útočily také v Tatarstánu a zranily tři lidi, informoval šéf regionu Rustam Minnichanov. Ukrajinská armáda ohlásila zásah dvou ruských rafinérií a chemičky.

Nigerijská armáda za rok zabila přes 13.000 teroristů, tvrdí prezident Tinubu

Nigerijská armáda v uplynulém roce zabila více než 13.000 teroristů, prohlásil dnes prezident země Bola Tinubu. Zároveň podle něj od jeho nástupu do funkce v roce 2023 klesl počet obětí islamistického povstání o 81 procent. Informovala o tom agentura AFP.

Velké solné jezero skrývá podzemní zásoby sladké vody

Pod vysychajícím Velkým solným jezerem v americkém Utahu se nachází mnohem větší zásoba sladké vody, než se dosud předpokládalo. Vědci nově zmapovali podzemní systém, který sahá několik kilometrů pod dno jezera a může významně ovlivnit pohled na fungování této unikátní krajiny i možnosti boje s prachovým znečištěním.

Dohoda USA a Íránu otevře Hormuzský průliv a umožní prodej íránské ropy

Americko-íránské memorandum o porozumění, které by podle prezidenta Donalda Trumpa mohlo být podepsáno již o víkendu, zahrnuje prodloužení příměří o 60 dnů, okamžité znovuotevření Hormuzského průlivu, dočasnou výjimku umožňující prodej sankcionované íránské ropy či základní rámec pro řešení otázky íránských zásob vysoce obohaceného uranu. Dnes to uvedl server Axios s odvoláním na diplomata ze zprostředkovatelské země a amerického činitele. Text dohody podle zdrojů serveru schválilo íránské vedení, nicméně pravděpodobně ne přímo sám nejvyšší vůdce Modžtaba Chameneí.

Hormuzský průliv se může brzy otevřít. Lodě se vrátí rychle, tvrdí šéf dopravního giganta

Provoz v Hormuzském průlivu by se měl rychle do jisté míry obnovit, pokud USA s Íránem dosáhnou důvěryhodné mírové dohody, která zlepší bezpečnost na této klíčové vodní trase, míní Lars Barstad, generální ředitel přepravní společnosti Frontline. Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa může k podpisu dohody dojít už tento víkend.

Dohodu s Íránem podepíšeme o víkendu v Evropě, prohlásil Trump. Teherán to popírá

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek večer prohlásil, že ke slavnostnímu podepsání mírové dohody s Íránem by mohlo dojít o víkendu někde v Evropě. Mluvčí íránské diplomacie Esmáíl Baghájí však uvedl, že Teherán zatím žádnou dohodu neschválil. Vysoce postavený íránský představitel zase varoval před podvodem. Zdroj obeznámený se situací nicméně ubezpečil, že v rozhovorech došlo ke skutečným průlomům.

Muskovo jmění může po vstupu SpaceX na burzu přesáhnout bilion dolarů

Elon Musk se po vstupu SpaceX na burzu stal na papíře prvním člověkem s majetkem přesahujícím jeden bilion dolarů. Rekordní nabídka akcií ukázala, jak silně investoři věří jeho firmám, i když část hodnoty stojí na plánech, které se mohou naplnit až za mnoho let.

Policie vyšetřuje záhadný nápis „8647“ na trávníku v centru Washingtonu

Americké úřady vyšetřují velký nápis "8647", který se objevil v trávě na National Mall ve Washingtonu. Čísla bývají spojována s odpůrci prezidenta Donalda Trumpa, jeho spojenci je ale považují za možnou výzvu k násilí.

Jihokorejský exprezident dostal dalších 30 let vězení

Bývalý jihokorejský prezident Jun Sok-jol dostal dalších 30 let vězení za vyslání vojenských dronů nad Severní Koreu. Soud dospěl k závěru, že akce měla vyvolat napětí na Korejském poloostrově a pomoci vytvořit záminku pro pozdější vyhlášení stanného práva.

Taylor Swift se stala nejmladší ženou uvedenou do Songwriters Hall of Fame

Taylor Swift zažila v New Yorku další výrazný milník své kariéry. Během slavnostního večera Songwriters Hall of Fame poděkovala rodině, která se kvůli jejímu hudebnímu snu kdysi přestěhovala z Pensylvánie do Nashvillu. Při projevu neudržela emoce a připomněla, že bez podpory nejbližších by na pódiu nestála.

Po 26 letech identifikovali muže nalezeného ve spacáku v národním parku

Američtí vyšetřovatelé po více než čtvrtstoletí zjistili totožnost muže, jehož ostatky byly nalezeny v odlehlé části národního parku Olympic ve státě Washington. Pomohly moderní forenzní testy a genetická genealogie, díky nimž se podařilo najít příbuzné zemřelého.

Helen Mirren se vyjádřila k Izraeli i budoucnosti MobLandu

Helen Mirren na filmovém festivalu v Taormině promluvila o svém vztahu k Izraeli i o současném dění na Blízkém východě. Herečka, která má s Izraelem dlouhodobé osobní vazby, zároveň zdůraznila, že neschvaluje postup země vůči Palestincům. Vedle toho se vyjádřila také k seriálu MobLand a k možnému návratu Toma Hardyho.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama