menu

19.1 C
Czech
Neděle 16. června 2024

Evropa se posunula doprava a kancléř Scholz utrpěl debakl

Evropa se po eurovolbách posunula doprava, Francie zažívá politické zemětřesení a německý kancléř Olaf Scholz se svou sociální demokracií (SPD) utrpěl debakl. Tak v komentářích hodnotí výsledky voleb do Evropského parlamentu německá média. Radost vítězné německé konzervativní unie CDU/CSU podle nich kazí úspěch pravicově populistické Alternativy pro Německo (AfD), která se na východě země stala nejsilnější stranou a na celoněmecké úrovni druhou největší politickou silou.

Zelenskyj a Biden podepsali desetiletou bezpečnostní dohodu mezi Ukrajinou a USA

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho americký protějšek Joe Biden podepsali desetiletou americko-ukrajinskou dohodu zaměřenou na posílení bezpečnosti Ukrajiny. Stalo se tak během třídenního summitu skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7, který se koná na jihu Itálie.

190 zemí se zapojilo do Celosvětového Úklidového Dne, který se uskutečnil 17. září 2022

Sledujte nás na sítích

Praha 27. ledna 2023 (PROTEXT) – Do Celosvětového Úklidového Dne (World Cleanup Day), který se uskutečnil 17. září 2022 se zapojilo téměř 15 milionů dobrovolníků ze 190 zemí světa, včetně České republiky. I přes náročné okolnosti, jako jsou lokální konflikty, přírodní katastrofy či dokonce válka, se do akce podařilo zapojit mnoho dobrovolníků, jejichž cílem bylo zlepšit stav životního prostředí po celém světě. V průběhu jediného dne se totiž podařilo sesbírat více než 60.000 tun odpadu.

Reklama

Loňský úklidový maraton byl v případě mnoha zúčastněných zemích poznamenán obtížnými podmínkami. Válka na Ukrajině, záplavy v Pákistánu, Taliban v Afghánistánu, silné deště v Evropě a Asii se sice podepsaly na úklidech, ale nezastavily dobrovolníky se do Celosvětového úklidového dne zapojit. Navzdory různým výzvám přišli lidé znepokojení odpadovou krizí uklidit planetu. To svědčí nejen o závažnosti problému s odpady, ale také podtrhuje míru odhodlání a přispění, které jsou lidé ochotni do jeho řešení vložit,“ poznamenala Heidi Solba, prezidentka globální sítě Let’s Do It World a akce World Cleanup Day.

Na Ukrajině se úklidů, které probíhaly i ve válečných oblastech, zúčastnilo 120.000 lidí. V Pákistánu, který postihly rozsáhlé záplavy a sesuvy půdy, se do úklidu oblastí jižního Pákistánu zapojilo 15.000 lidí. Silné deště narušily úklidové práce také v mnoha zemích na Balkáně a ve střední Evropě, ale také v Kostarice a Kamerunu. Bulharsko a Čínu těsně před akcí zpustošily bouře a extrémně vysoké teploty v Surinamu a Tunisku zastavily sběr odpadků. „V důsledku změny klimatu pozorujeme častější výskyt extrémních povětrnostních jevů a přírodních katastrof. Tato znepokojivá realita negativně ovlivňuje životy stovek milionů lidí,“ uvedla Anneli Ohvril, výkonná ředitelka organizace Let’s Do It World.

Některé země také spolupracovaly na řešení svého společného problému s odpady. Na Kypru spojily své síly obě strany ostrova, aby jej vyčistily. V Nizozemsku se zaměřili na úzkou spolupráci s Indonésií při řešení problému vývozu odpadků. Společný tým se zde zaměřuje na propagaci toho, aby odpad nekončil v jiných zemích – s konečným cílem zakázat vývoz plastového odpadu mimo Evropskou unii, která již pracuje na modernizaci svých předpisů pro přepravu odpadu.

Poslední Celosvětový úklidový den také překonal národní rekordy v počtu účastníků v každé páté zúčastněné zemi. Ve 45 % zemí byl počet účastníků vyšší než v předchozím roce. V letech 2018-2022 se Celosvětových dnů úklidu zúčastnilo celkem 197 zemí, v nichž se zapojilo 71 milionů účastníků. Jedinými zeměmi, které se dosud nezúčastnily žádného ze Celosvětových dnů úklidu, jsou Belize, Lichtenštejnsko, Šalamounovy ostrovy, Eswatini, Turkmenistán a Tuvalu.

Reklama

V České republice se v rámci Celosvětového úklidového dne konalo 423 úklidů, do kterých se zapojilo 10 800 dobrovolníků. Celkem pak v roce 2022 v České republice proběhlo 4 687 úklidových akcí, během kterých téměř 200.000 dobrovolníků z přírody uklidili 2730 tun odpadů. „I když drtivá většina úklidů u nás probíhá na jaře, jsme rádi že se nám daří zaktivizovat širokou veřejnost i během podzimu. Díky tomu se tak i Česká republika pravidelně stává součástí Celosvětového úklidového dne a i my tak můžeme pomoci s šířením povědomí o celosvětovém problému s odpady,“ uvedl Miroslav Kubásek – národní koordinátor World Cleanup Day pro Českou republiku ze spolku Ukliďme Česko. „Už nyní chystáme letošní kolo úklidů, hlavní jarní úklidový den je naplánován na 1. dubna 2023 a již nyní je zaregistrováno přes 500 úklidových akcí. Organizátoři si své úklidy již mohou registrovat na www.UklidmeCesko.cz,“ doplnil Kubásek.

Tento týden, od 26. do 29. ledna, se delegáti ze zúčastněných zemí setkávají v estonském Tallinnu na výroční celosvětové konferenci Let’s Do It World, kterou podporuje Evropský fond pro regionální rozvoj a Enterprise Estonia. Příští Celosvětový úklidový den se uskuteční 16. září 2023.

Celosvětový den úklidu pořádá celosvětová organizace Let’s Do It World, která je akreditovaným partnerem Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) a Shromáždění OSN pro životní prostředí (UNEA). Národním organizátorem Celosvětového úklidového dne pro Českou republiku je spolek Ukliďme Česko. Celosvětový úklidový den jako největší občanské hnutí za ochranu životního prostředí v historii je na cestě stát se oficiálním dnem vyhlášeným Organizací spojených národů.

Hlavním partnerem akce Ukliďme Česko 2023 je: Nadace Komerční banky, a.s. – Jistota

Partnery akce jsou: Garnier, EKO-KOM, a.s., PENNY Market, ŠKODA AUTO a.s., Coca-Cola ČR a Coca-Cola HBC,

Kontakt pro další informace:

Radek Janoušek

e-mail: [email protected]

Ukliďme Česko z.s.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Televizory Hisense jsou v prvním čtvrtletí 2024 světovou dvojkou

Čching-tao (Čína) 15. června 2024 (PROTEXT/PRNewswire) - Společnost Hisense, přední světová značka domácích spotřebičů a spotřební elektroniky, potvrdila svou konkurenční sílu v globálním prodeji...

Jak technologický rozvoj ovlivňuje investice do online kasin

Online kasina v posledních letech zažívají obrovský boom. Stále více hráčů opouští klasické kamenné herny a přechází do online prostředí pohodlného hraní z domova....
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Německá policie postřelila muže, který v Hamburku ohrožoval policisty

Německá policie dnes po poledni poblíž hlavní hamburské třídy Reeperbahn postřelila muže ozbrojeného cepínem a zápalným zařízením. Na síti X to uvedla policie, podle níž muž policisty ohrožoval. Server bulvárního listu Bild tvrdil, že muž útočil i na fotbalové fanoušky, kterých jsou při příležitosti mistrovství Evropy ve fotbale v centru druhého nejlidnatějšího německého města desítky tisíc. Policie to ale nepotvrdila, útok podle ní neměl s fotbalem souvislost.

Rukojmí v ruské věznici byli osvobozeni, útočníci jsou po smrti, uvádí agentury

Skupina šesti mužů se dnes ve vazební věznici v Rostově na Donu na jihozápadě Ruska zmocnila dvou dozorců a několik hodin je držela jako rukojmí. Oba nakonec nezraněné osvobodily speciální jednotky. Při zásahu zabily všechny útočníky, uvedla agentura TASS, podle níž mezi nimi byli i stoupenci teroristické organizace Islámský stát (IS).

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy varuje před chaosem v souvislosti s Macronovými předčasným volbami

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy kritizoval rozhodnutí prezidenta Emmanuela Macrona rozpustit Národní shromáždění a označil ho za riskantní krok, který může potenciálně vést k chaosu. Varoval, že tento krok může spíše prohloubit hněv veřejnosti, než ho řešit, a odkázal na nedávný úspěch krajně pravicového Národního shromáždění.

Izrael v části jižní Gazy každý den na 11 hodin pozastaví vojenské operace

Izraelská armáda v části jižního Pásma Gazy každý den na 11 hodin pozastaví vojenské operace, aby usnadnila dodávky humanitární pomoci. Uvedla to agentura DPA s odvoláním na izraelské síly. "Taktické přestávky", jak pauzy izraelská armáda nazývá, budou platit do odvolání. Podle izraelských úřadů armáda začala pauzy dodržovat od soboty.

Královské děti zveřejnily první příspěvek na sociálních sítích k oslavě Dne otců s princem Williamem

Mladí členové královské rodiny - princ George, princezna Charlotte a princ Louis - vzdali poctu svému otci, princi Williamovi, a zveřejnili svůj vůbec první příspěvek na sociálních sítích. Příspěvek, který Kensingtonský palác zveřejnil k dnešnímu Dni otců, obsahoval milou rodinnou fotografii, kterou princezna z Walesu pořídila minulý měsíc během rodinného výletu do Norfolku.

Scholz: Všichni vědí, že Putin své návrhy na mír na Ukrajině nemyslí vážně

Všichni vědí, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí vážně své návrhy na to, jak dosáhnout míru na Ukrajině, řekl německý kancléř Olaf Scholz v rozhovoru s veřejnoprávní televizí ARD. Země skupiny G7 o nich proto na své aktuální schůzce nejednaly.
Reklama

DOPORUČUJEME

Televizory Hisense jsou v prvním čtvrtletí 2024 světovou dvojkou

Čching-tao (Čína) 15. června 2024 (PROTEXT/PRNewswire) - Společnost Hisense, přední světová značka domácích spotřebičů a spotřební elektroniky, potvrdila svou konkurenční sílu v globálním prodeji...

Jak technologický rozvoj ovlivňuje investice do online kasin

Online kasina v posledních letech zažívají obrovský boom. Stále více hráčů opouští klasické kamenné herny a přechází do online prostředí pohodlného hraní z domova....
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Německá policie postřelila muže, který v Hamburku ohrožoval policisty

Německá policie dnes po poledni poblíž hlavní hamburské třídy Reeperbahn postřelila muže ozbrojeného cepínem a zápalným zařízením. Na síti X to uvedla policie, podle níž muž policisty ohrožoval. Server bulvárního listu Bild tvrdil, že muž útočil i na fotbalové fanoušky, kterých jsou při příležitosti mistrovství Evropy ve fotbale v centru druhého nejlidnatějšího německého města desítky tisíc. Policie to ale nepotvrdila, útok podle ní neměl s fotbalem souvislost.

Rukojmí v ruské věznici byli osvobozeni, útočníci jsou po smrti, uvádí agentury

Skupina šesti mužů se dnes ve vazební věznici v Rostově na Donu na jihozápadě Ruska zmocnila dvou dozorců a několik hodin je držela jako rukojmí. Oba nakonec nezraněné osvobodily speciální jednotky. Při zásahu zabily všechny útočníky, uvedla agentura TASS, podle níž mezi nimi byli i stoupenci teroristické organizace Islámský stát (IS).

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy varuje před chaosem v souvislosti s Macronovými předčasným volbami

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy kritizoval rozhodnutí prezidenta Emmanuela Macrona rozpustit Národní shromáždění a označil ho za riskantní krok, který může potenciálně vést k chaosu. Varoval, že tento krok může spíše prohloubit hněv veřejnosti, než ho řešit, a odkázal na nedávný úspěch krajně pravicového Národního shromáždění.

Izrael v části jižní Gazy každý den na 11 hodin pozastaví vojenské operace

Izraelská armáda v části jižního Pásma Gazy každý den na 11 hodin pozastaví vojenské operace, aby usnadnila dodávky humanitární pomoci. Uvedla to agentura DPA s odvoláním na izraelské síly. "Taktické přestávky", jak pauzy izraelská armáda nazývá, budou platit do odvolání. Podle izraelských úřadů armáda začala pauzy dodržovat od soboty.

Královské děti zveřejnily první příspěvek na sociálních sítích k oslavě Dne otců s princem Williamem

Mladí členové královské rodiny - princ George, princezna Charlotte a princ Louis - vzdali poctu svému otci, princi Williamovi, a zveřejnili svůj vůbec první příspěvek na sociálních sítích. Příspěvek, který Kensingtonský palác zveřejnil k dnešnímu Dni otců, obsahoval milou rodinnou fotografii, kterou princezna z Walesu pořídila minulý měsíc během rodinného výletu do Norfolku.

Scholz: Všichni vědí, že Putin své návrhy na mír na Ukrajině nemyslí vážně

Všichni vědí, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí vážně své návrhy na to, jak dosáhnout míru na Ukrajině, řekl německý kancléř Olaf Scholz v rozhovoru s veřejnoprávní televizí ARD. Země skupiny G7 o nich proto na své aktuální schůzce nejednaly.

Gordon Ramsay přežil vážnou nehodu na kole: „Mám štěstí, že jsem naživu“

Slavný šéfkuchař Gordon Ramsay prozradil, že se stal účastníkem vážné nehody na kole, a prohlásil, že má "štěstí, že je naživu". Sedmapadesátiletý šéfkuchař, který je otcem šesti dětí, se o otřesný zážitek podělil se svými sledujícími na TikToku v rámci Dne otců.

Střelec zahájil palbu v michiganském vodním parku a zranil devět lidí

Nejméně devět lidí, včetně osmiletého dítěte, bylo zraněno při střelbě v parku v Michiganu. Incident se stal na dětském vodním hřišti ve Spencer Parku v Rochester Hills, podle místních orgánů činných v trestním řízení.

Švýcarští fotbalisté vstoupili do ME v Německu výhrou 3:1 nad Maďary

Švýcarská fotbalová reprezentace zahájila své účinkování na mistrovství Evropy v Německu vítězstvím 3:1 nad Maďarskem. První dva góly utkání vstřelili v prvním poločase Kwadwo Duah a Michel Aebischer. Ve druhém poločase snížil Barnabas Varga, ale v nastavení stanovil konečný výsledek střídající Breel Embolo.
Reklama
Reklama