Cestování10 nejkrásnějších turistických destinací v Rusku – část 1

10 nejkrásnějších turistických destinací v Rusku – část 1

Rusko a bývalý Sovětský svaz nabízejí neuvěřitelné hory, pláže, pouště, etnické vesnice, velkolepé sopky i ledovce. To z této destinace dělá jednu z nejrozmanitějších a nejkrásnějších na světě.

Kvůli nedostatku investic do rozvoje a špatné pověsti jsou však mnohé přírodní krásy Ruska často přehlíženy i místními. Tento průvodce představuje deset úžasných turistických destinací pro nadšené cestovatele a milovníky aktivní dovolené.

Dargavs, město mrtvých

Dargavs se nachází v Dargavské dolině v Severní Osetii-Alánii. Dargavskaya Hollow je chráněna před mraky a větry horami, které vytvářejí zvláštní suché mikroklima. Dno kotliny je převážně ploché, což je mezi horskými soutěskami vzácnost.

Vesnice Dargavs byla osídlena již od doby bronzové a byla jedním z hlavních center formování tagaurské společnosti, která patří k vyšší vrstvě Východní Osetie. Stěhování obyvatel začalo po založení sousedního města Mozdok. V roce 1830, během povstání v Osetii, bylo zabito mnoho obyvatel vesnice a mnoho jejich domovů zničeno.

V současné době zde není žádné stálé obyvatelstvo, což vedlo k tomu, že je vesnice známá jako „město mrtvých“. Najdete tu tři typy staveb: ty, které se nacházejí nad zemí, kde střechu tvoří pyramida vyrobená z obdélníkových břidlicových desek. Dále takové, jež mají vrchní štítové stropy a třetí, nejnáročnější, jež jsou napůl pod zemí. Ty jsou vystavěny v obdélníkovém tvaru z hrubě opracovaných kamenných desek.

Petrohrad

Nejkrásnější město v Rusku je plné romantické atmosféry, mostů, muzejních uliček a císařského ducha. Ruské severní hlavní město má jedinečnou kulturní historii, která bude zajímat skutečné milovníky všeho klasického: divadla, baletu a opery. Ani týden strávený neobyčejně rychlým tempem nebude stačit k poznání špičky ledovce kulturního dědictví města.

Budovy a památky velkého historického významu, včetně katedrály svatého Izáka, pevnosti Pavla a Petra a Něvského prospektu, čekají na prozkoumání a objevení. Národní muzea představují největší díla ruských a evropských malířů, soustředěná ve Státním muzeu Ermitáž a galerii Erarta.

Petrohrad potěší fanoušky tradičních památek a historického kulturního dědictví. Prozkoumat jen ty nejznámější atrakce vám může trvat několik týdnů.

Přírodní rezervace Zapovednik „Stolby“

Přírodní rezervace Stolby se nachází v severozápadních výběžcích pohoří Východní Sajany, hraničící s centrální sibiřskou plošinou. Severovýchodě od rezervace leží město Krasnojarsk. Dostanete se do ní snadno autobusem z centra města.

Byla založena v roce 1925 z iniciativy obyvatel, kteří chtěli zachovat přírodu kolem malebných zbytkových výchozů (pilířů) syenitu. Přírodní rezervace Stolby je velmi oblíbenou destinací pro nadšence do lezení po skalách. Do civilizace je to odtud kousek, přístup je snadný a skály jsou tu prostě skvělé. Denní i noční pěší výlety po značených a dobře udržovaných stezkách vás odmění nádhernými výhledy, které na vás čekají na vrcholcích sopečných pilířů. Přírodní rezervace Stolby je zařazena na seznam světového dědictví UNESCO.

Doporučujeme

Ropa zdražuje. Írán odmítl klíčový požadavek USA

Ceny ropy se vrátily k růstu poté, co íránský nejvyšší vůdce ajatolláh Modžtabá Chámeneí vydal pokyn, aby vysoce obohacený uran nebyl posílán do zahraničí. Nařízení by mohlo dále frustrovat amerického prezidenta Donalda Trumpa, zkomplikovat rozhovory o ukončení americko-izraelské války proti Íránu a vést k obnovení útoků.

Rusko a Ukrajina informují o desítkách raněných po vzájemných útocích

Nejméně 35 lidí bylo zraněno při náletu ukrajinských dronů, který zasáhl internát ve Starobilsku v okupované části Luhanské oblasti na východě Ukrajiny, uvedly ruské úřady. Raněné po ruských útocích hlásí také Ukrajina.

Češi se znovu vracejí k hypotékám

Český hypoteční trh se po delším útlumu opět probouzí. Banky hlásí výrazný vyšší zájem o úvěry na bydlení a tuzemské domácnosti se po období opatrnosti vracejí k plánům na koupi vlastního bytu či domu. Naděje na levnější bydlení je však v nedohlednu, protože ceny nemovitostí začínají opět stoupat.

Rubio označil Kubu za hrozbu pro USA. Havana hovoří o lžích a agresi

Kuba představuje hrozbu pro národní bezpečnost USA, prohlásil americký ministr zahraničí Marco Rubio. Kubánský ministr zahraničí Bruno Rodríguez označil jeho výroky za lživé. Stalo se tak den poté, co americká administrativa obvinila bývalého kubánského prezidenta Raúla Castra ze sestřelení dvou civilních letadel v roce 1996, při němž zahynuli američtí občané.

Otevření nové americké ambasády v Grónsku provázely protesty

Ve grónském Nuuku ve čtvrtek protestovaly stovky lidí proti otevření nové americké diplomatické mise. Demonstranti reagovali hlavně na výroky prezidenta Donalda Trumpa a dalších amerických představitelů o větším vlivu USA v Grónsku.

OSN podpořila historické klimatické rozhodnutí

Valné shromáždění OSN podpořilo rezoluci navazující na stanovisko světového soudu, podle kterého mají státy právní povinnost řešit změnu klimatu. Proti se postavilo jen několik zemí včetně Spojených států.

Českou ekonomiku přibrzdí dražší energie

Česká ekonomika letos dál poroste, ale pomaleji, než se ještě nedávno čekalo. Domácnostem má pomáhat růst mezd, část zlepšení však mohou spolknout dražší energie a nejistota kolem dalšího vývoje v zahraničí.

Kanada vydřela výhru nad Norskem po prodloužení

Kanadští hokejisté poprvé na mistrovství světa ztratili bod. Ve Fribourgu dlouho tahali za kratší konec proti bojovnému Norsku, které ještě dvě minuty před koncem vedlo 5:4. Favorit nakonec zachránil Ryan O’Reilly a po 29 sekundách prodloužení rozhodl hattrickem Mark Scheifele. Kanada vyhrála 6:5, ale k senzaci chyběl Norům jen malý krok.

Při útocích v Hondurasu zemřelo nejméně 25 lidí

Honduras zažil jeden z nejkrvavějších dnů poslední doby. Ozbrojenci při dvou oddělených útocích na pobřeží zabili nejméně 25 lidí, mezi oběťmi je i šest policistů. Úřady do zasažených oblastí vyslaly vyšetřovatele, státní zástupce a specializované týmy.

Air France a Airbus prohrály spor kvůli pádu letu AF447

Pařížský odvolací soud uznal společnosti Air France a Airbus vinnými z neúmyslného zabití v souvislosti s pádem letu AF447 z roku 2009. Při jedné z nejhorších leteckých tragédií ve francouzské historii zemřelo všech 228 lidí na palubě.

Stephen Colbert se rozloučil s The Late Show

Stephen Colbert po jedenácti sezonách končí v čele The Late Show. Jeho odchod uzavírá výraznou kapitolu americké noční televizní zábavy a zároveň otevírá otázky o tom, jak silně dnes do televizního průmyslu zasahuje politika.

Syfilis a kapavka jsou v Evropě na rekordním vzestupu

Evropa čelí výraznému nárůstu pohlavně přenosných infekcí, prim hrají zejména syfilis a kapavka. Podle nejnovějších údajů Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) dosáhly případy kapavky a syfilisu v roce 2024 nejvyšších hodnot za více než deset let.

Muskova SpaceX v prvním čtvrtletí vykázala ztrátu 4,3 miliardy dolarů

Americká vesmírná společnost SpaceX miliardáře Elona Muska v prvním čtvrtletí letošního roku hospodařila s čistou ztrátou 4,28 miliardy dolarů (90 miliard Kč). Meziročně ztrátu výrazně prohloubila z 528 milionů dolarů. Uvedla to v dokumentu, který předložila americké Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) kvůli plánovanému vstupu na burzu. Obrat společnost navýšila meziročně z necelých 4,1 na téměř 4,7 miliardy dolarů.

Lotyšsko opět hlásí průnik dronu do svého vzdušného prostoru

Vzdušný prostor Lotyšska narušil nejméně jeden dron, uvedla dnes dopoledne lotyšská armáda. Jde o další z řady bezpilotních letounů, které v posledních dnech a týdnech vzbudily obavy v pobaltských státech, jež v některých případech přisuzují vinu za jejich přelety Ukrajině. Polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz vyzval Ukrajinu, aby byla přesnější při využívání dronů, jimiž v reakci na ruskou agresi útočí na ruské cíle.

Merz navrhl, aby se Ukrajina stala přidruženým členem Evropské unie

Německý kancléř Friedrich Merz navrhl, aby se Ukrajina stala přidruženým členem Evropské unie. Učinil to v dopise zaslaném do Bruselu, o kterém dnes informovala agentura DPA. Reagoval přitom na žádost Ukrajiny o rychlé přijetí do evropského bloku. Plné členství a hlasovací práva v unii by Kyjev zatím podle Merzova návrhu dostat neměl.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama