Více
  11.6 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  10 důvodů, proč navštívit raději Göteborg než Stockholm

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Mezi těmito dvěma městy existuje klasická rivalita, která trvá odnepaměti. Je lepší Stockholm nebo Göteborg? My hlasujeme pro druhé město. Proč?

  Je levnější

  Stockholm je samozvané hlavní město Skandinávie a cenovky to odrážejí. Celkově je Göteborg o 11 % levnější než Stockholm. Poznáte to na cenách hotelů, při stolování i nakupování. Göteborg je navíc menší, takže se po něm snadno dostanete pěšky a nebudete tak často platit za veřejnou dopravu nebo taxíky.

  Je méně přeplněný

  Stockholm má téměř milion obyvatel, zatímco Göteborg má 500 tisíc. Což je dost na to, aby si zachoval atmosféru města, aniž byste se 90 % času cítili jako uprostřed davu. V Göteborgu v podstatě můžete najít nějaký osobní prostor a přitom si užívat všech výhod, které město nabízí.

  Je blíž ke kontinentu

  Je to jen skok do Dánska nebo Norska, ať už autem, vlakem nebo lodí. Letiště Landvetter nabízí lety téměř do všech zemí světa a snadno stihnete také let v Dánsku nebo Norsku.

  Mořské plody

  Jistě, Stockholm se hemží lososy, ale kvalita mořských plodů ulovených na západním pobřeží Švédska udělala z Göteborgu gurmánskou destinaci. Navíc je tu Fish Church, který prodává mořské plody nejvyšší kvality přímo z lodí, takže ceny jsou více než rozumné.

  Lepší zábavní park

  Jistě, Stockholm má Gröna Lund a jistě, ten zábavní park je přímo uprostřed města. Ale Göteborgský zábavní park Liseberg je největší a nejlepší ve Skandinávii. Má horské dráhy, na kterých budete strachy volat maminku a také fantastické restaurace přímo v parku.

  Stále vládnou nezávislé kavárny

  Zapomeňte na Starbucks (v Göteborgu je jen jeden a je na vlakovém nádraží). Göteborg je stále město zasvěcené svým nezávislým kavárnám. A těch je na každém rohu spousta.

  Lepší fotbal

  Jiná švédská města se mohou chlubit svými nejlepšími týmy, ale pouze Göteborg může tvrdit, že má nejúspěšnější klub na mezinárodní úrovni. IFK Göteborg vyhrál dva poháry UEFA v 80. letech, a přestože věci v dnešní době nevypadají tak jasně, není žádný důvod, proč na této slávě nelpět.

  Hudební scéna

  Švédsko je třetím největším světovým exportérem hudby a zdravé množství pochází z Göteborgu. Budeme předstírat, že se Ace of Base nikdy nestaly a zaměříme se na skutečnost, že José González a Soundtrack of our Lives pocházejí z klenotu západního pobřeží.

  Way Out West

  Když už mluvíme o hudbě, Göteborg je právem hrdý na svůj hudební festival Way Out West, který pořádá již více než deset let. Pohodový festival nabízí to nejlepší z domácích i mezinárodních talentů a afterparty Stay Out West jsou události, na nichž vznikají legendy.

  Lidé jsou milejší

  Dokonce i obyvatelé Stockholmu připouštějí, že lidé z Göteborgu jsou milejší. Ale chápou to jako charakterovou vadu. Naprostá pravda je, že pokud do vás narazí Stockholman, bude se na vás mračit a možná vás i počastuje nějakým slovíčkem. V Göteborgu se vám místní zdvořile omluví a ujistí se, že jste v pořádku.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS