Více
  -1.7 C
  Czech
  Sobota, 4 prosince, 2021

  Turecký prezident Erdogan nechal vyhodit deset velvyslanců včetně amerického

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan nařídil prohlásit deset velvyslanců, včetně ambasadorů USA a Francie, za nežádoucí osoby. Informuje o tom BBC.

  Prezidenta rozčílilo prohlášení vyslanců, kteří vyzvali k urychlenému propuštění aktivisty Osmana Kavaly. Ten je již více než čtyři roky ve vězení kvůli protestům a pokusu o státní převrat – ačkoli nebyl nikdy odsouzen. Tento týden vydala společnou výzvu k jeho propuštění velvyslanectví USA, Kanady, Francie, Finska, Dánska, Německa, Nizozemska, Nového Zélandu, Norska a Švédska. Sedm z nich jsou spojenci Turecka v NATO.

  Prohlášení za nežádoucí osobu může zbavit velvyslance diplomatického statusu a často vede k jeho vyhoštění či odejmutí uznání.

  V sobotním projevu v Eskisehiru prezident Erdogan řekl, že velvyslanci si „nemohou jen tak přijít na turecké ministerstvo zahraničí a vydávat rozkazy„. „Dal jsem našemu ministrovi zahraničí potřebný příkaz a řekl jsem, co je třeba udělat. Těchto deset velvyslanců musí být okamžitě prohlášeno za personu non grata. Řekl jsem, aby to okamžitě vyřešili,“ oznámila hlava státu dle BBC.

  Turecko proti Radě Evropy

  Za Kavalu se přitom postavila i Rada Evropy. Hlavní evropský orgán pro dohled nad lidskými právy dal Turecku poslední varování, aby dbalo rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva a osvobodilo aktivistu až do soudního procesu.

  Velvyslanci zatím příliš nereagovali, ačkoli německé ministerstvo zahraničí uvedlo, že zúčastněné země vedou „intenzivní konzultace“. Náš velvyslanec neudělal nic, co by opravňovalo k jeho vyhoštění,“ sdělilo norské ministerstvo zahraničí.

  Od tureckých úřadů doposud žádné oficiální oznámení nepřišlo.

  V prohlášení, které Erdogana tak rozezlilo, velvyslanectví kritizovala průtahy v procesu, které „vrhají stín na respektování demokracie, právního státu a transparentnosti tureckého soudního systému“. Ambasadoři naléhají na urychlené vyřešení případu a vyzývají Turecko, aby zajistilo jeho okamžité propuštění.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Střelec z Michiganu se před vražděním choval divně

  Střelec z Michiganu se před útokem choval podivně, shodli se učitelé. Na sítích se chlubil pistolí

  Chování Ethana Crumbleyho (15), který je obviněný z vraždy čtyř spolužáků na střední škole Oxford Community v Michiganu, řešily těsně před útokem školní orgány. Student vysílal znepokojivé signály i na sociálních sítích.
  Merkel a Scholz

  Německý parlament bude hlasovat o zavedení povinného očkování

  Německo, podobně jako některé další státy, čelí nejhorší vlně, jakou během pandemie zažilo. Dosluhující kancléřka společně se svým nástupcem Olafem Scholzem dnes uvedla, že německý parlament bude hlasovat o povinném očkování. Země také zavádí další omezení pro neočkované.
  chirurg amputoval špatnou nohu

  Lékařka v Rakousku omylem amputovala špatnou nohu. Musí zaplatit pokutu 2 700 eur

  Rakouský soud uložil pokutu 2 700 eur (zhruba 69 tisíc korun) chiruržce za to, že omylem amputovala pacientovi špatnou nohu.
  Ethan Crumbley: Střelba ve škole v Michiganu

  Střelec z Michiganu Ethan Crumbley (15) bude souzen za terorismus. Čtvrtý student zemřel

  Vyšetřovatelé odtajnili jméno teenagera, který střílel na střední škole v Michiganu. Jmenoval se Ethan Crumbley. Student Justin Shilling (17), jeho čtvrtá oběť, zemřel v nemocnici.
  Ursula von der Leyen vyzvala země k povinnému očkování

  Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen vyzvala země k povinnému očkování

  Je čas začít přemýšlet o povinném očkování, vyzvala členské státy EU předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. Některé státy už tuto povinnost vyhlásily.
  Litva chce u hranice s Polskem vyhlásit výjimečný stav

  Litva chce u hranice s Polskem vyhlásit výjimečný stav

  Litevská vláda ve středu oznámila, že ve snaze zabránit pašování migrantů požádá parlament, aby od 10. prosince na hranici s Polskem vyhlásil výjimečný stav.
  Reklama
  Reklama
  Reklama