Turecká společnost Baykar plánuje do dvou let dokončit výstavbu svého výrobního závodu na Ukrajině. Uvedl to ve čtvrtek její generální ředitel Haluk Bayraktar. Informovala o tom agentura Reuters či server Ukrinform.
Letecké bezpilotní letouny, které na Ukrajinu dodal Baykar, byly v prvních týdnech ruské invaze zásadní v obraně Ukrajiny proti ruským obrněncům a protiletadlovým systémům.
Dron Bayraktar TB2 se u veřejnosti dostal tak do popředí zájmu, že o něm Ukrajinci složili píseň. Někteří spojenci zahájili bezprecedentní crowdfundingové kampaně na nákup dalších.
Jako součást dohody mezi Tureckem a Ukrajinou, podepsané těsně před ruskou invazí 24. února, Baykar souhlasil s výstavbou svého druhého výrobního závodu na Ukrajině.
Turkish defense company #Baykar is planning to complete the construction of its manufacturing plant in #Ukraine in two years, its chief executive says, after the company became highly renowned for their #drones’ success in thwarting Russian forces.https://t.co/rM0uXJkGI1
— Al Arabiya English (@AlArabiya_Eng) October 28, 2022
Generální ředitel Haluk Bayraktar ve čtvrtek agentuře Reuters řekl, že plány pokračují navzdory některým překážkám, které vytvořila ruská invaze. „Náš plán postupuje vpřed,“ řekl generální ředitel na okraj obranného veletrhu SAHA v Istanbulu.
„Právě teď máme architektonický návrh. Fáze detailního návrhu je hotová. A vlastně budeme pokračovat ve výstavbě… do dvou let bychom to chtěli dokončit.“
Ukrajina figuruje prominentně v dodavatelském řetězci Baykaru. Zejména s novým těžkotonážním bezpilotním letounem Akinci a bezpilotním stíhacím letounem Kizilelma neboli Zlaté jablko, které jsou v současné době ve vývoji. Oba používají ukrajinské motory od Motor Sich a od Ivchenko-Progress.
Rozšíření objednávek
Nasazení bezpilotního letounu Bayraktar TB2 bylo hlavním faktorem ovlivňujícím konflikty od Sýrie po Ázerbájdžán a Ukrajinu, posunulo Baykar do centra pozornosti a proměnilo jej ve významného výrobce a vývozce.
Prověřený dron TB2 se prodává do 24 zemí včetně Polska, které je členem NATO. Společnost podepsala smlouvy s pěti zeměmi na vývoz jeho mnohem většího sourozence Akinci.
Zatímco TB2 může odnést až 150 kg raket nebo vybavení, Akinci, poprvé dodaný tureckým ozbrojeným silám v loňském roce, může létat mnohem výše a vzlétnout s 10násobnou hmotností.
Očekává se, že rozšiřující se seznam objednávek v letošním roce dosáhne čistých výnosů z exportu kolem 1 miliardy dolarů, řekl Bayraktar. To je o 50 % více než v loňském roce, uvádí server Ukrinform. Přičemž v roce 2023 se očekává další růst o 50 %.
Ačkoli Baykar není jediným vývojářem vojenských dronů v Turecku, TB2 figuroval v konfliktech tak prominentně, že nyní stojí v čele globálního obranného exportu Turecka. Podle údajů tureckého shromáždění vývozců loni společnost tvořila pětinu tureckého obranného exportu ve výši 3,2 miliardy dolarů.
Společnost bude investovat výnosy do rozšíření výrobních linek, řekl Bayraktar. „Naše výrobní kapacita s TB2 činí 20 jednotek za měsíc. Pro rok 2023 je naším cílem vyrobit minimálně 30 (jednotek) měsíčně,“ řekl.