Více
  1.9 C
  Czech
  Čtvrtek, 27 ledna, 2022

  Tůma drží po nejtěžší etapě Dakaru top čtyřku. Jeden úsek vypadal jako cesta do pekla, říká

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Poslední krok zbývá českému závodníkovi Zdeňku Tůmovi k životnímu výsledku. V zítřejší závěrečné etapě Rallye Dakar bude hájit čtvrté místo. „Mám v plánu jet najisto. Snad už tam nebude moc složitých míst. Dneska jsme si jich totiž užili požehnaně. Byl to opravdu nejtěžší den letošního Dakaru a jsem rád, že ho mám za sebou,“ uvedl jezdec týmu BARTH Racing, který dojel v 11. etapě na pátém místě.

  Ve čtvrtečním dějství byla pro závodníky nachystána 345 kilometrů dlouhá rychlostní zkouška a Tůma před ní cítil neobvyklou nervozitu. „Bylo to zvláštní. Moc často to totiž nemívám. Těch dvacet minut před startem, když už je člověk připravený, mi přišlo nekonečných. Měl jsem moc času přemýšlet. Trochu mi to narušilo soustředěnost a hned na čtvrtém kilometru jsem drobet bloudil,“ přiznal Tůma.

  Trať byla plná obtížných úseků a vedla převážně po písku a dunách. „Byly tam obří duny, ale i malé, které dělaly možná ještě větší problémy. Písek v nich byl velmi jemný a hodně se bořil,“ nastínil českokrumlovský rodák.

  „Na jiném místě jsme museli překonat takové černé kameny, kde jsem jel raději skoro krokem. Zajímavý byl také úsek, v němž se projíždělo skrze les pahýlů. Tam to vypadalo jako cesta směrem do pekla,“ vyprávěl Tůma.

  S extrémně obtížnou tratí si Tůma nakonec poradil

  Předposlední etapa byla dle jeho slov náročná nejen navigačně, ale i fyzicky. „Jeden asi padesátikilometrový úsek byl plný drobných dun. Člověk si v nich vůbec neodpočine, pořád je v podřepu, pořad musí reagovat. To bylo fakt vysilující. Navíc bylo pořádné horko,“ popsal Tůma. „Zaváhal jsem jen asi jednou. Špatně jsem odhadl stometrovou dunu a musel jsem si na ni třikrát najíždět. Jinak jsem to docela zvládl.“

  Do závěrečných 163 měřených kilometrů se zítra vydá odhodlaný uhájit čtvrté místo. „Musím si to už pohlídat a dojet ve zdraví. Nesmím vůbec nic podcenit,“ upozornil člen týmu BARTH Racing.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  AFCON

  Africký pohár zná finálovou osmičku. Penalty nevyšly Mali, o postupu „Faraonů“ rozhodl Salah

  Africký kontinentální šampionát pomalu vjíždí do závěrečného kola. Včera večer se svět dozvěděl o posledních dvou postupujících do čtvrtfinále turnaje, který se letos hraje v Kamerunu. Do noci mohli slavit zejména fotbalisté Rovníkové Guiney a Egypta, kteří se shodně prostříleli do další fáze po bezbrankové remíze a následných pokutových kopech.
  Falcao vs. Végh

  Někdejší soupeř Attily Végha byl ubodán. Bijci se stala osudnou potyčka před barem

  Ještě v listopadu roku 2018 zápasil Maiquel Falcao v rámci galavečeru Oktagonu se slovenským bijcem Attilou Véghem. Teď, necelé čtyři roky poté, byl Brazilec ubodán k smrti před barem ve své domovině. Svět MMA truchlí nad zbytečnou ztrátou borce, který ze 60 zápasů vyhrál hned čtyřicetkrát.
  Oliver König

  Senzace. König přestupuje do superbiků mezi motocyklovou elitu, bude jezdit za Španěly

  Významná událost pro domácí motorsport! Od letošního roku bude mít Česko zastoupení v prestižním šampionátu superbiků. Oliver König podepsal smlouvu se španělským týmem Orelac Kawasaki a stane se šestým českým pravidelným účastníkem elitní motocyklové série. Tam bude nejmladším závodníkem. Navíc se stává prvním motocyklovým jezdcem v historii, který se z nejslabší třídy Supersport 300 přesunul rovnou do superbiků.
  Jan Blachowicz

  Budu znovu šampionem, hlásí polský ranař. Blachowicz má před dalším fightem vítěznou náladu

  Psal se říjen loňského roku, když polský velikán Jan Blachowicz přišel o mistrovský pás polotěžké váhy UFC. Sám však doufá, že se k němu vrátí. Cestu započne Polák už v březnu na dalším galavečeru slavné bojové organizace. Nečeká ho ale nic lehkého, proti němu totiž bude stát Aleksandar Rakič.
  Cristiano Ronaldo

  Cristiano Ronaldo otevřeně o situaci United. Musíme se sjednotit, říká Portugalec

  Cristiano Ronaldo řekl mladým hvězdám Manchesteru United, že pokud nechtějí poslouchat jeho rady, ať si vše vyřeší sami. Šestatřicetiletá superstar je z výkonů United po svém návratu do klubu frustrovaná. Ve vzduchu dokonce visí také odchod.
  Zdeněk Tůma

  Tůma musel na trati rozebrat čtyřkolku, přesto je po deváté etapě Dakaru stále pátý

  Další perný den. Zdeněk Tůma řešil v 9. etapě Rallye Dakar dvě nepříjemné komplikace. Nejprve mu zničehonic přestala jet čtyřkolka, pak zapadl v duně. Přesto skončil v úterý sedmý a v průběžném pořadí mu stále patří pátá příčka. „Sice to byla docela krátká etapa, ale jsem po ní úplně vyřízený. Na ten defekt jsem poměrně rychle přišel a povedlo se mi to opravit, ale v té duně jsem se pěkně vytrápil,“ uvedl jezdec týmu BARTH Racing.
  Reklama

  Napište svůj komentář

  Napište komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno

  Reklama
  Reklama