menu

20.8 C
Czech
Pátek 17. května 2024

Izrael shromáždil na okraji Rafáhu dostatečné síly k podniknutí invaze

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena vyhodnotila, že Izrael poblíž Rafáhu nashromáždil dostatek vojáků k plnohodnotné invazi. Není si však jista tím, zda padlo konečné rozhodnutí o jejím zahájení. Z Rafáhu uprchlo už 500 tisíc lidí.

Společnost Binance bude po následující tři roky pod dohledem poradenské společnosti FRA

Ministerstvo spravedlnosti Spojených států amerických (DOJ) údajně jmenovalo mezinárodní poradenskou společnost Forensic Risk Alliance (FRA), aby podle zdrojů obeznámených s touto záležitostí zajistila, že kryptoměnová burza Binance bude v příštích třech letech splňovat regulační požadavky.

Rusové v Lotyšsku podstupují zkoušky z lotyštiny, aby nebyli vyhoštěni

Sledujte nás na sítích

Ve výškovém domě z období stalinismu, který dominuje panoramatu Rigy, desítky postarších Rusů čekají na test ze základních znalostí lotyštiny, aby prokázali věrnost zemi, v níž žijí celá desetiletí. V rukou drží červené ruské pasy a na poslední chvíli si ještě procházejí poznámky s obavami, že pokud u zkoušky neuspějí, lotyšské úřady je ze země vyhostí, píše agentura Reuters.

Reklama

To, že někdo mluvil rusky a ne lotyšsky, dlouho nebyl problém, ale ruská invaze na Ukrajinu to změnila. Kampani před loňskými parlamentními volbami dominovala debata o otázkách národní identity a bezpečnostních otázkách.

Vláda nyní po 20.000 držitelích ruských pasů chce, aby podstoupili test z lotyštiny, protože si dělá starosti ohledně loajality ruských občanů vůči lotyšskému státu, říká náměstek ministra vnitra Dimitrijs Trofimovs. Ve většině případů jde o starší ženy.

„Pokud bych byla (z Lotyšska) deportována, neměla bych kam jít, žiju tu 40 let,“ říká 70letá Valentina Sevasťjanovová, která pracovala jako učitelka angličtiny a průvodkyně po Rize. V soukromé škole v centru lotyšského hlavního města zrovna absolvovala závěrečnou lekci kurzu lotyštiny. „Ruský pas jsem přijala v roce 2011, abych mohla snadno navštěvovat nemocné rodiče v Bělorusku. Už zemřeli,“ říká.

Na intenzivní tříměsíční kurz s ní chodilo dalších deset žen ve věku od 62 do 74 let. Všechny požádaly o ruský pas po roce 1991, kdy se rozpadl Sovětský svaz a vzniklo nezávislé Lotyšsko. Díky tomu měly v 55 letech nárok na ruský důchod a pro cesty do Ruska a Běloruska si nemusely vyřizovat vízum.

Reklama

Ale když Rusko loni v únoru napadlo Ukrajinu, Lotyšsko vypnulo ruské televizní kanály, zničilo sovětský válečný pomník a nyní pracuje na omezení vzdělávání v ruštině. Mnoho z etnických Rusů, kteří tvoří asi čtvrtinu z 1,9 milionu obyvatel země, kvůli tomu má pocit, že pro ně ve společnosti, kde mluvit pouze rusky bylo po desítky let přijatelné, už není místo.

Ruští občané mladší 75 let, kteří test do konce roku neudělají, dostanou dostatečný čas na to, aby odešli, říká Trofimovs. Pokud neodejdou, může je čekat „nucené vyhoštění“. Připomíná také, že Moskva loni invazi na Ukrajina odůvodnila ochranou rusky mluvících obyvatel sousední země.

„Dobrovolně se rozhodli, že nepřijmou občanství Lotyšska, ale jiného státu,“ říká náměstek.

Sevasťjanovová říká, že učit se lotyšsky je v pořádku, ale že tlak ze strany úřadu je špatný. „Lidé žijí v ruském prostředí. Mluví jen rusky. Proč ne? Je to velká diaspora,“ argumentuje tato žena. „Někde v práci se mluví rusky. Jsou tu ruské noviny, televize, rozhlas. V obchodech a na trhu můžete mluvit rusky, protože Lotyši snadno přeskočí do ruštiny,“ uvádí.

Aby Rusové u zkoušky uspěli, musejí rozumět základním frázím v lotyštině a musejí se naučit jednoduché věty jako „Chtěl bych si dát jídlo a dal bych si rybu, ne maso,“ přibližuje Liene Voronenková, šéfka lotyšského Národního vzdělávacího centra, které má zkoušky na starosti.

„Ráda se učím jazyky a myslela jsem, že se v důchodu budu učit francouzsky, ale dopadlo to tak, že se učím lotyšsky. Ale jo, proč ne?“ říká Sevasťjanovová.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Odsouzenci ve věznici údajně otrávili dozorce syntetickou drogou, když pro ně vařili „speciální kari“

Ve věznici s vysokou ostrahou v britském Kentu došlo k „hromadné otravě“, při níž bylo dotčeno až 25 zaměstnanců. Vězni údajně přidali do jídla pro zaměstnance syntetickou drogu. K incidentu došlo ve věznici HM Swaleside na ostrově Sheppey, kde jsou vězni pracující v kantýně pro zaměstnance podezřelí z toho, že „speciální kari pro personál“ ochutili drogou známou jako spice, syntetickým kanabinoidem a novou psychoaktivní látkou (NPS).

Revoluční způsob, jak zahnat černé myšlenky a usnout za pár vteřin. Hravě!

Žádné složité dýchací techniky ani usilovné představy „klidné vodní hladiny v záři slunce“. Princip nové metody je jednoduchý, pohodlný a zároveň neuvěřitelně účinný. Díky němu se na lůžko mohou těšit i ti největší nespavci!
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Po americkém provizorním mole se do Gazy dostaly první kamiony s pomocí

Do Pásma Gazy se dnes ráno dostaly první kamiony s humanitární pomocí přes provizorní molo, které tam ve čtvrtek dokončila americká armáda. Informovala o tom agentura AP. V oblasti se v posledním týdnu dále zhoršila humanitární krize poté, co izraelská armáda minulý týden obsadila přechod Rafáh na jihu Pásma Gazy, jímž se na toto palestinské území dostával největší objem pomoci. Palestinské ministerstvo zdravotnictví ovládané hnutím Hamás dnes oznámilo, že izraelská ofenziva od října stála život nejméně 35.303 Palestinců, téměř 80.000 dalších utrpělo zranění.

Martin Nečas se může připojit k českému hokejovému týmu na mistrovství světa

Martin Nečas, útočník Caroliny Hurricanes, projevil zájem reprezentovat Českou republiku na mistrovství světa v hokeji. Jako nejproduktivnější Čech v play off NHL by mohl významně posílit národní tým. Generální manažer české hokejové reprezentace, Petr Nedvěd, potvrdil probíhající jednání s Nečasem a očekává se, že rozhodnutí o jeho účasti bude brzy oznámeno.

Nejméně čtyři oběti si vyžádala prudká bouře v Houstonu

Nejméně čtyři lidé přišli o život při silných bouřkách, které se ve čtvrtek přehnaly přes město Houston v americkém státě Texas, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na úřad starosty. Čtyři úmrtí potvrdila starostova poradkyně Mary Bentonová. Silné bouřky vyrážely okna ve výškových budovách, kácely stromy a připravily o elektrický proud téměř 900.000 domácností a podniků ve městě a v okolí. Jihovýchod Texasu živly zasáhly již podruhé v tomto měsíci, napsala AP.

Radičová: Radikalizace na Slovensku probíhá dlouhodobě, politiku respektu nahradila politika agrese

Po atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica se země ocitla ve vypjaté situaci, kterou politologové spojují s polarizací a radikalizací společnosti. „Nevzniklo to ani za pár týdnu, ani za pár měsíců, ale je to dlouhodobý proces,“ prohlásila bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová. Jednou z příčin je podle ní nekulturnost a vulgarizace politiky, která rozbíjí společnost na znepřátelené tábory.

Francouzská policie zabila muže, který se snažil vypálit synagogu v Rouenu

Francouzská policie zastřelila ozbrojeného muže po žhářském útoku na synagogu ve městě Rouen na severozápadě Francie. Muž, který měl údajně v ruce nůž a železnou tyč, byl zastřelen, když postupoval směrem k policii.

O další léčbě a převozu Fica má podle médií rozhodnout konzilium v pondělí

Lékařské konzilium by v pondělí mělo rozhodnout o další léčbě postřeleného slovenského premiéra Roberta Fica, který po středečním atentátu podstoupil ve fakultní nemocnici v Banské Bystrici pětihodinovou operaci, a o jeho možném převozu do Bratislavy. Uvedla to slovenská média. O termínu konzilia a o případném převozu ministerského předsedy se zmínil také zvolený prezident Peter Pellegrini, který ve čtvrtek navštívil Fica v nemocnici. Podle čtvrtečních informací byl Fico ve stabilizovaném stavu, který je ale nadále označován jako vážný.

Násilí v Nové Kaledonii se nedaří dostat pod kontrolu, Francie tam posílá stovky policistů

Francouzské zámořské území v Tichém oceánu Nová Kaledonie vstoupilo do čtvrtého dne intenzivních nepokojů. Paříž tam vyslala posily. Násilnosti vedly ke smrti pěti lidí včetně dvou policistů. Nepokoje tam vyvolala nová reforma, jež podle místních oslabuje vliv volebních hlasů domorodců.
Reklama

DOPORUČUJEME

Odsouzenci ve věznici údajně otrávili dozorce syntetickou drogou, když pro ně vařili „speciální kari“

Ve věznici s vysokou ostrahou v britském Kentu došlo k „hromadné otravě“, při níž bylo dotčeno až 25 zaměstnanců. Vězni údajně přidali do jídla pro zaměstnance syntetickou drogu. K incidentu došlo ve věznici HM Swaleside na ostrově Sheppey, kde jsou vězni pracující v kantýně pro zaměstnance podezřelí z toho, že „speciální kari pro personál“ ochutili drogou známou jako spice, syntetickým kanabinoidem a novou psychoaktivní látkou (NPS).

Revoluční způsob, jak zahnat černé myšlenky a usnout za pár vteřin. Hravě!

Žádné složité dýchací techniky ani usilovné představy „klidné vodní hladiny v záři slunce“. Princip nové metody je jednoduchý, pohodlný a zároveň neuvěřitelně účinný. Díky němu se na lůžko mohou těšit i ti největší nespavci!

Britští turisté v Turecku vyvolali paniku, do moře rozprášili popel zesnulého

Nevhodné chování britských turistů v zahraničí nezná mezí. Skupinka Britů na pláži v Turecku rozptýlila do moře popel svého zesnulého kamaráda bez ohledu na místní obyvatele, kteří se chodí do vody koupat. Incident vyústil v uzavření pláže a vyšetřování.

Co se stalo s posádkou nákladní lodi Dali, která uvízla pod zříceným baltimorským mostem?

Ve snaze osvobodit uvízlou posádku kontejnerové lodi Dali zahájily úřady v Baltimoru řízenou explozi, aby z přídě lodi odstranily zbytky mostu Francis Scott Key Bridge. Most se před sedmi týdny zřítil, při čemž zahynulo šest lidí a loď Dali zůstala uvězněna v řece Patapsco.

V zamrzlém moři na Antarktidě se otevřela obrovská díra. Vědci konečně vědí proč

Vědci objasnili vznik ohromné díry v mořském ledu na Antarktidě. Takzvaná Weddellova polynie byla záhadou po celých 50 let. Výzkumníky zaujala dosti sporadickým formováním a měnícími se rozměry na tom samém místě.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Po americkém provizorním mole se do Gazy dostaly první kamiony s pomocí

Do Pásma Gazy se dnes ráno dostaly první kamiony s humanitární pomocí přes provizorní molo, které tam ve čtvrtek dokončila americká armáda. Informovala o tom agentura AP. V oblasti se v posledním týdnu dále zhoršila humanitární krize poté, co izraelská armáda minulý týden obsadila přechod Rafáh na jihu Pásma Gazy, jímž se na toto palestinské území dostával největší objem pomoci. Palestinské ministerstvo zdravotnictví ovládané hnutím Hamás dnes oznámilo, že izraelská ofenziva od října stála život nejméně 35.303 Palestinců, téměř 80.000 dalších utrpělo zranění.

Martin Nečas se může připojit k českému hokejovému týmu na mistrovství světa

Martin Nečas, útočník Caroliny Hurricanes, projevil zájem reprezentovat Českou republiku na mistrovství světa v hokeji. Jako nejproduktivnější Čech v play off NHL by mohl významně posílit národní tým. Generální manažer české hokejové reprezentace, Petr Nedvěd, potvrdil probíhající jednání s Nečasem a očekává se, že rozhodnutí o jeho účasti bude brzy oznámeno.

Nejméně čtyři oběti si vyžádala prudká bouře v Houstonu

Nejméně čtyři lidé přišli o život při silných bouřkách, které se ve čtvrtek přehnaly přes město Houston v americkém státě Texas, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na úřad starosty. Čtyři úmrtí potvrdila starostova poradkyně Mary Bentonová. Silné bouřky vyrážely okna ve výškových budovách, kácely stromy a připravily o elektrický proud téměř 900.000 domácností a podniků ve městě a v okolí. Jihovýchod Texasu živly zasáhly již podruhé v tomto měsíci, napsala AP.

Radičová: Radikalizace na Slovensku probíhá dlouhodobě, politiku respektu nahradila politika agrese

Po atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica se země ocitla ve vypjaté situaci, kterou politologové spojují s polarizací a radikalizací společnosti. „Nevzniklo to ani za pár týdnu, ani za pár měsíců, ale je to dlouhodobý proces,“ prohlásila bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová. Jednou z příčin je podle ní nekulturnost a vulgarizace politiky, která rozbíjí společnost na znepřátelené tábory.

Francouzská policie zabila muže, který se snažil vypálit synagogu v Rouenu

Francouzská policie zastřelila ozbrojeného muže po žhářském útoku na synagogu ve městě Rouen na severozápadě Francie. Muž, který měl údajně v ruce nůž a železnou tyč, byl zastřelen, když postupoval směrem k policii.

O další léčbě a převozu Fica má podle médií rozhodnout konzilium v pondělí

Lékařské konzilium by v pondělí mělo rozhodnout o další léčbě postřeleného slovenského premiéra Roberta Fica, který po středečním atentátu podstoupil ve fakultní nemocnici v Banské Bystrici pětihodinovou operaci, a o jeho možném převozu do Bratislavy. Uvedla to slovenská média. O termínu konzilia a o případném převozu ministerského předsedy se zmínil také zvolený prezident Peter Pellegrini, který ve čtvrtek navštívil Fica v nemocnici. Podle čtvrtečních informací byl Fico ve stabilizovaném stavu, který je ale nadále označován jako vážný.

Násilí v Nové Kaledonii se nedaří dostat pod kontrolu, Francie tam posílá stovky policistů

Francouzské zámořské území v Tichém oceánu Nová Kaledonie vstoupilo do čtvrtého dne intenzivních nepokojů. Paříž tam vyslala posily. Násilnosti vedly ke smrti pěti lidí včetně dvou policistů. Nepokoje tam vyvolala nová reforma, jež podle místních oslabuje vliv volebních hlasů domorodců.

Ukrajinské drony napadly ruské černomořské základny, hlásí ruské úřady

Ruská obrana Sevastopolu na anektovaném Krymu čelila rozsáhlému útok vzdušných a námořních dronů, tedy bezpilotních letadel a bezposádkových plavidel. Oznámil to podle tiskových agentur ruský gubernátor Sevastopolu Michail Razvožajev. Náletu dronů podle agentury Interfax čelilo i ruské přístavní město Novorossijsk, které je další základnou ruské Černomořské flotily decimované ukrajinskými útoky. Terčem dronového náletu se stala i rafinérie v Tuapse na jihu Ruska, kde vypukl požár. Ruská protivzdušná obrana celkem zničila více než stovku ukrajinských dronů, tvrdí ruské ministerstvo obrany.

Trumpovi právníci se u soudu opět snaží zlomit Michaela Cohena

Michael Cohen, bývalý právník a zprostředkovatel Donalda Trumpa, dnes čelil třetímu dni intenzivního křížového výslechu v probíhajícím soudním procesu s exprezidentem kvůli penězům za mlčení. Trumpův právní tým se snažil podkopat Cohenovu důvěryhodnost a zdůrazňoval jeho minulé odsouzení za křivé svědectví.
Reklama
Reklama