Více
  19.9 C
  Czech
  Sobota, 21 května, 2022

  Miliony dětí kvůli pandemii vynechaly pravidelná očkování, zvyšuje se tak riziko ohnisek

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Množství dětí očkovaných proti spalničkám, záškrtu, tuberkulóze a černému kašli během pandemie dramaticky pokleslo. Zvyšuje se tak riziko ohnisek jiných infekčních nemocí, naznačuje nový výzkum. Informuje o tom server ScienceNews.

  Nová studie poukazuje na to, že díky pandemii covid-19 miliony dětí po celém světě vynechaly důležitá dětská očkování. K některým nemocem jsou tak náchylnější.

  Na narušení pravidelného očkování u dětí již v loňském roce upozornila Světová zdravotnická organizace (WHO) a další veřejné zdravotnické agentury.

  Pravidelná očkování čelila v roce 2020 velkým výzvám, přičemž pandemie covid-19 způsobila nejrozšířenější a největší globální narušení v nedávné historii,“ píše tým vědců z University of Washington, World Health Organization a Pan American Health Organization ve studii, která se objevila v The Lancet.

  Dle odhadů vynechalo pravidelná očkování o miliony více, než se očekávalo

  Vědci analyzovali údaje o očkování od roku 1980 do roku 2019. Na základě toho poté odhadli, kolik dětí by pravidelná očkování absolvovalo v roce 2020, kdyby k pandemii nikdy nedošlo.

  Dle modelu mělo být v roce 2020 naočkováno proti záškrtu, tetanu a černému kašli (vakcína DTP) odhadem 83,3 % dětí a 85,9 % proti spalničkám.

  třetí dávku vakcíny DTP dostalo pouze 76,7 % dětí, což je nejnižší míra od roku 2008.

  Odhadem ale dostalo třetí dávku vakcíny DTP pouze 76,7 % dětí, což je nejnižší míra od roku 2008. Dle týmu vědců tak 30 milionů dětí nebylo naočkováno proti těmto třem nemocem – o 8,5 milionu více, než se očekávalo. V případě spalniček bylo naočkováno 78,9 % dětí, 27,2 milionu dětí tedy dávku nedostalo. Tak nízká míra očkování proti spalničkám nebyla viděna od roku 2006.

  Ztratili jsme kvůli koronaviru více než 4 miliony lidí. Kolik dalších životů chceme ztratit tím, že nechráníme lidi před věcmi, o kterých víme, že je před nimi můžeme chránit?“ říká Suzette Oyeku, pediatrička z dětské nemocnice Hospital at Montefiore v New Yorku.

  Skutečné počty ovšem mohou být pro různé oblasti nižší nebo vyšší. Údaje o vakcinaci totiž nejsou k dispozici pro všechny země, říká Kate Causey z Institute for Health Metrics and Evaluation.

  WHO a UNICEF uvádějí nižší čísla

  Samostatná zpráva, která vyšla na základě analýzy WHO a UNICEF, uvádí počty nižší. Dle údajů o zdravotní péči v roce 2020 vynechalo podle WHO první dávku DTP nejméně o 3,5 milionu více dětí než v roce 2019. V případě spalniček je rozdíl 3 miliony.

  K největšímu nárůstu došlo dle WHO v jižní Asii, konkrétně v Indii. Tam nedostaly v roce 2020 první dávku DTP více než 3 miliony dětí ve srovnání s přibližně 1,4 milionu v roce 2019.

  Tento pokles je znepokojující, zejména vzhledem k pokračující pandemii. Je zde obava, že začneme pozorovat shluky ohnisek nemocí, kterým lze předcházet očkováním, říká Oyeku.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS