Vědci zkoumají myšlenku využití betonu k uchovávání elektrické energie, chtějí v podstatě přeměnit budovy na velké baterie. Poznatky švédských expertů tak v budoucnu mohou přinést proměnu energetického sektoru i stavebnictví.
Budovy patří k největším spotřebitelům energie na světě. Podle Mezinárodní energetické agentury spotřebují celosvětově více než třetinu veškeré energie a jsou zodpovědné za 40 % emisí uhlíku. Nová baterie představuje způsob, jak zajistit soběstačnost a udržitelnost budov.
Experimentální betonové baterie dokázaly do teď ale přenést jen zlomek toho, co běžné baterie. Jeden tým však nyní vyvinul dobíjecí prototyp, který předešlé pokusy porazil na plné čáře. Nový prototyp dokáže uložit až 10krát více energie než dřívější pokusy.
Tým se částečně inspiroval Edisonovou baterií
„Tohle je přidání dalších funkcí k současným stavebním materiálům, což je podle mého názoru docela slibné.“ uvedla spoluautorka výzkumu Emma Zhang, která pracovala na zcela novém designu baterií na Chalmersově technologické univerzitě ve Švédsku. Spolu se svými kolegy napodobila konstrukci jednoduchých, avšak dlouhotrvajících Edisonových baterií. V tomto případě vědci přimíchali vodivá uhlíková vlákna do cementu (hlavní složky betonu). Navíc vložili vrstvy mřížky z uhlíkových vláken potažené niklem nebo železem, které se chovají jako desky.
Ukázalo se, že toto uspořádání je schopné lehce vybíjet energii a následně ji dobíjet. „To, že se jim podařilo ji do určité míry dobíjet, považuji za velmi důležitý krok k tomu, abychom se dostali tam, kde potřebujeme být.“ uvedla Aimee Byrneová, lektorka stavebního inženýrství na Technologické univerzitě v Dublinu. Stejně jako jeho inspirace má prototyp dlouhou životnost (Edisonovy baterie mohou fungovat mnoho let). Baterie je také velmi odolná.
Baterie ještě ale není použitelná v reálném světě
Betonová baterie nestačí konkurovat klasickým bateriím. Z baterií na bázi betonu bylo možné získat zatím jen miliampéry a ne ampéry. Betonové baterie jsou ale ve srovnání s jinými konstrukcemi baterií zcela v „plenkách“. První baterie, stejně jako baterie Thomase Edisona, byly jednoduché a těžkopádné.
Vědci experimentovali s novými zdroji a konstrukcemi více než sto let, aby vyvinuli současné malé, ekologické přístroje. Skladování energie na bázi betonu může projít obdobným vývojem a v budoucnosti by mohla být betonová baterie reálným konkurentem klasických bateriích.