Více
  1.9 C
  Czech
  Čtvrtek, 27 ledna, 2022

  Badmintonista Mendrek mění singl za debl. Je zábavnější a atraktivnější, chválí si

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Letošní rok byl pro něj přelomový. Badmintonista Adam Mendrek v něm totiž ukončil kariéru na poli singlu a začal se naplno věnovat deblu. Ukázalo se, že nový český pár má velký potenciál. Společně s Ondřejem Králem získal dvě turnajové medaile a připsali si také zajímavý skalp. Jejich cíl je jasný: „Klíčovým turnajem jsou však pro nás Evropské hry v roce 2023 v Polsku. Tam chceme urvat pěkný výsledek,“ vyhlásil Mendrek, elitní český hráč a několikanásobný domácí mistr.

  Jeho otec se stal prvním českým olympionikem v badmintonu. Stalo se tak v roce 1992. Od té doby Mendreka tato událost ovlivňuje, tátovi se chce vyrovnat. Do Tokia se však nedostal, v náročném kvalifikačním systému neuspěl. A tak se rozhodl něco zásadního změnit. „Po kvalifikaci na olympijské hry jsem potřeboval nějaký nový impuls do dalšího fungování, také toho tréninkového. Celý život jsem se připravoval na singla, kde jsem už nejspíše narazil na svůj strop. Naskytla se možnost zahrát si s Ondrou. Po rozhodování jsem do toho šel,“ popsal Mendrek, který se rozloučil se singlovou kariérou v Brně na LI-NING Czech Open.

  V singlu vystoupal nejvýše v roce 2018 na 91. místo. Vyhrál několik turnajů a třeba v roce 2012 získal 9. místo na juniorském mistrovství světa. Jenže celou dobu slýchal také od trenérů, proč se na čtyřhru více nezaměří. „Prý mám na to výborné predispozice tím, jak jsem menší a svalnatější. Jenže já jsem neměl moc možnost hrát v Česku s někým,“ dodal Mendrek, který se tak letos naplno spojil s Králem a po prvních pár měsících hodnotí spolupráci pozitivně. „Podařilo se nám dostat na 120. místo žebříčku před rozmražením a po něm pak budeme v první světové stovce. Pro mě je to velký krok dopředu. Ukázali jsme, že cesta z republiky do badmintonového světa nemusí vést pouze přes singl. Výsledky, které jsme nahráli, za to jasně mluví.“

  Přitom rozdílů oproti singlu je prý dost. Adaptace není jednoduchá. „Singl je více běhavý, debl je zase silovější a dynamičtější. Sleduji, jak tělo na nové pojetí badmintonu reaguje. Musím uznat, že jsem více unavenější po deblových trénincích a turnajích,“potvrdil elitní český hráč. „Zvlášť ve hře s asijskými páry musí člověk reagovat rychleji a bystřeji. Je tam prostě více faktorů, které člověka stresují.“Nejen o rychlosti je však debl, páry musí být na soupeře důkladně připravené, taktika zde hraje velkou roli. „Je to akčnější, zároveň se zde hodně uplatní strategie. Proto mě debl mnohem více baví,“ dodal Mendrek.

  Společně s Králem letos na turnaji v Litvě skončili třetí, v Řecku pak vybojovali druhé místo. To se však jednalo o akce nižší kategorie. Koncem roku na okruhu Challenge dvakrát vybojovali účast ve čtvrtfinále, a to v Irsku a ve Skotsku. „Hlavně se mi líbil styl, jakým jsme hráli a také jaké páry jsme poráželi. Jednalo se třeba o anglický pár Callum Hemming, Steven Stallwood, kteří jsou ve světové padesátce. Dále jsme těsně prohráli s párem z top 30 z Indie,“ upřesnil Mendrek, který se připravuje v letos nově vzniklém Národním badmintonovém centru v Plzni, kde se potkává třeba s Janem Loudou.

  I ten v tomto roce prokázal skvělý progres, například vyhrál mezinárodní turnaj v Brně. „My si s Honzou podporujeme a přejeme si navzájem. Je skvělé, že v Plzni můžeme takto spolu trénovat a připravovat se a výsledky přicházejí. Honzovi se daří, tak nás to hodně motivuje. Co se týče herní stránky a fungování, tak je to v českých podmínkách určitě pokrok. Ale dvacet let tady nic podobného nebylo, takže se dají ještě některé věci posouvat,“dodal Mendrek o Národním badmintonovém centru v Plzni, který je pod vedení trenéra Josefa Rubáše.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  AFCON

  Africký pohár zná finálovou osmičku. Penalty nevyšly Mali, o postupu „Faraonů“ rozhodl Salah

  Africký kontinentální šampionát pomalu vjíždí do závěrečného kola. Včera večer se svět dozvěděl o posledních dvou postupujících do čtvrtfinále turnaje, který se letos hraje v Kamerunu. Do noci mohli slavit zejména fotbalisté Rovníkové Guiney a Egypta, kteří se shodně prostříleli do další fáze po bezbrankové remíze a následných pokutových kopech.
  Falcao vs. Végh

  Někdejší soupeř Attily Végha byl ubodán. Bijci se stala osudnou potyčka před barem

  Ještě v listopadu roku 2018 zápasil Maiquel Falcao v rámci galavečeru Oktagonu se slovenským bijcem Attilou Véghem. Teď, necelé čtyři roky poté, byl Brazilec ubodán k smrti před barem ve své domovině. Svět MMA truchlí nad zbytečnou ztrátou borce, který ze 60 zápasů vyhrál hned čtyřicetkrát.
  Oliver König

  Senzace. König přestupuje do superbiků mezi motocyklovou elitu, bude jezdit za Španěly

  Významná událost pro domácí motorsport! Od letošního roku bude mít Česko zastoupení v prestižním šampionátu superbiků. Oliver König podepsal smlouvu se španělským týmem Orelac Kawasaki a stane se šestým českým pravidelným účastníkem elitní motocyklové série. Tam bude nejmladším závodníkem. Navíc se stává prvním motocyklovým jezdcem v historii, který se z nejslabší třídy Supersport 300 přesunul rovnou do superbiků.
  Jan Blachowicz

  Budu znovu šampionem, hlásí polský ranař. Blachowicz má před dalším fightem vítěznou náladu

  Psal se říjen loňského roku, když polský velikán Jan Blachowicz přišel o mistrovský pás polotěžké váhy UFC. Sám však doufá, že se k němu vrátí. Cestu započne Polák už v březnu na dalším galavečeru slavné bojové organizace. Nečeká ho ale nic lehkého, proti němu totiž bude stát Aleksandar Rakič.
  Cristiano Ronaldo

  Cristiano Ronaldo otevřeně o situaci United. Musíme se sjednotit, říká Portugalec

  Cristiano Ronaldo řekl mladým hvězdám Manchesteru United, že pokud nechtějí poslouchat jeho rady, ať si vše vyřeší sami. Šestatřicetiletá superstar je z výkonů United po svém návratu do klubu frustrovaná. Ve vzduchu dokonce visí také odchod.
  Zdeněk Tůma

  Tůma drží po nejtěžší etapě Dakaru top čtyřku. Jeden úsek vypadal jako cesta do pekla, říká

  Poslední krok zbývá českému závodníkovi Zdeňku Tůmovi k životnímu výsledku. V zítřejší závěrečné etapě Rallye Dakar bude hájit čtvrté místo. „Mám v plánu jet najisto. Snad už tam nebude moc složitých míst. Dneska jsme si jich totiž užili požehnaně. Byl to opravdu nejtěžší den letošního Dakaru a jsem rád, že ho mám za sebou,“ uvedl jezdec týmu BARTH Racing, který dojel v 11. etapě na pátém místě.
  Reklama
  Reklama
  Reklama