Více
  10.5 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Austrálie konečně otevřela hranice. Zavřené byly skoro dva roky

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Austrálie poprvé po téměř dvou letech znovu otevřela své hranice okolnímu světu, což přineslo radostná setkání rodin a oživení cestovního ruchu. Píše o tom BBC.

  Země zavedla jedny z nejpřísnějších zákazů cestování na světě poté, co se v březnu 2020 uzavřela kvůli covidu. Australané a někteří další se mohli vrátit od konce loňského roku, ale většina cizinců si musela počkat.

  Je to velmi vzrušující den, na který jsem se těšil už dlouho. Už ode dne, kdy jsem poprvé uzavřel tu hranici hned na začátku pandemie,“ řekl premiér Scott Morrison novinářům v ostrovním státě Tasmánie, který je silně závislý na cestovním ruchu.

  Po několikaměsíční nepřítomnosti svých blízkých došlo k mnoha emotivním setkáním, mimo jiné i pro Cindy Moss, která přijela z amerického státu Kentucky, aby viděla svou dceru. „Prostě jsem ji tak dlouho neviděla a byla to tak velká věc, že jsem se sem mohla dostat. Takže jsem moc nadšená,“ řekla Reuters poté, co svou dceru objala a hlas se jí lámal dojetím.

  https://www.youtube.com/watch?v=c9X5KeGI9Ew

  Jiná mladá dívka, Charlotte, se emotivně objala se svým dědečkem. Místní televizní stanici Nine Network řekla: „Tolik se mi po něm stýskalo. Na tuto cestu jsem se tak dlouho těšila,“ píše BBC.

  Vítání v klokaních kostýmech

  Cestující, kteří přiletěli do Sydney, vítal ze vzduchu nápis „Vítej zpátky, světe!“ namalovaný na ceduli poblíž přistávacích drah, zatímco cestující vítali lidé v klokaních kostýmech a DJ pouštěl hudbu z dodávky ověšené transparentem s nápisem „Stálo za to na vás čekat“.

  Návštěvníci s ukončeným očkováním nemusí do karantény, ale neočkovaní cestovatelé ano. Ti se musí ubytovat v hotelu až na čtrnáct dní na vlastní náklady.

  V pondělí mělo v Austrálii přistát více než 50 mezinárodních letů, z toho 27 v Sydney. Cestovatelé mohou vstoupit do všech států kromě Západní Austrálie, která zůstává uzavřena do 3. března a bude vyžadovat tři očkování.

  Cestovní ruch se vzpamatuje, doufá ministr

  Skvělá, úžasná zpráva pro náš cestovní ruch a 660 000 lidí, kteří jsou v něm zaměstnáni,“ řekl ministr obchodu, cestovního ruchu a investic Dan Tehan.

  Austrálii v roce 2019 navštívilo přibližně 9,5 milionu zahraničních návštěvníků. Tehan uvedl, že doufá v silné oživení odvětví cestovního ruchu, které bylo zasaženo i domácími zákazy cestování.

  Přísná opatření v zemi sklidila kritiku za rozdělování rodin a potlačování podnikání, ale také jim bylo přičítáno k dobru, že zabránila mnoha úmrtím dříve, než byly k dispozici vakcíny. Austrálie zaznamenala přibližně 4 900 úmrtí s covidem.

  Odborníci se ale shodují, že obnovení australského cestovního ruchu, jehož hodnota dosahuje několika miliard dolarů, bude nějakou dobu trvat.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS