Více
  6.3 C
  Czech
  Středa 29. března 2023

  Ukrajinské síly během středy odrazily 83 ruských útoků, uvedl generální štáb

  Ukrajinské ozbrojené síly v uplynulém dni odrazily 83 ruských útoků na východě země. Rusko částečně znovu získalo kontrolu nad přístupovými cestami do města Kreminna v Luhanské oblasti a pravděpodobně bude usilovat o znovudobytí logisticky významného města Kupjansk v Charkovské oblasti.

  Den D se blíží. Za pár dní poznáme elektrizující sílu nového modelu od Lamborghini 

  Výrobci a designéři toho zatím do éteru nevypustili mnoho. Celý svět se ale těší na 29. březen, kdy italská značka odhalí tvrdou novinku. Projekt dostal název LB744 a jedná se o zcela ojedinělou záležitost. Firma Lamborghini svým vozem dává najevo, že nastal čas na změnu. Teprve středa ukáže, jestli se společnost vypadala tím správným směrem. Máme se na co těšit. 

  Analýza: počet firem, na které dopadne zákon o významné tržní síle, vzroste z dvanácti na více než 2200

  Praha 7. února 2023 (PROTEXT) – Od tohoto roku začala platit novela zákona o významné tržní síle při prodeji zemědělských a potravinářských produktů. Zatímco dříve tento zákon platil pouze pro ty největší potravinářské řetězce, nyní může dopadnout skoro na každou firmu působící v zemědělství či potravinářství. Podle společné analýzy připravené mezinárodní advokátní kanceláří Noerr a analytickou firmou CRIF – Czech Credit Bureau, využívající data z webových stránek www.informaceofirmach.cz, bude muset nová pravidla dodržovat přes 2200 společností. Jejich počet navíc meziročně narostl přibližně o 9 % kvůli růstu cen – jen kvůli inflaci spadlo do působnosti zákona během jednoho roku téměř 200 dalších podniků.

  „Novela absolutně boří určení toho, kdo tou významnou tržní silou skutečně je. Doposud zákon mířil zejména na velké maloobchodní řetězce s ročním obratem nad 5 miliard Kč, nově od tohoto roku se tato hranice snížila na pouhé 2 miliony EUR (aktuálně cca 48 milionů Kč) a zároveň zahrnuje celý zemědělský a potravinářský řetězec. Legislativci přitom pracovali s odhadem, že se novela dotkne asi 800 podniků. Realita je ale diametrálně odlišná, skutečný počet firem je téměř trojnásobný,“ říká advokát a lokální partner mezinárodní advokátní kanceláře Noerr Petr Hrnčíř. „Společnosti, na které se novela vztahuje, již od 1. ledna 2023 musí všechny nové smlouvy uzavírat tak, aby odpovídaly nové právní úpravě. Navíc bude nutné upravit i stávající smlouvy, a to do konce tohoto roku,“ dodává advokát z mezinárodní advokátní kanceláře Noerr Radim Kotlaba.

  Podle společné analýzy Noerr a CRIF – Czech Credit Bureau se nově stanovená pravidla týkají celkem 2218 společností. Jejich počet meziročně narostl o přibližně 9 % – důvodem je růst cen v kombinaci se změnou struktury firem. Největší podíl na tomto čísle mají právě společnosti s obratem do 100 milionů korun ročně (44 %), následuje kategorie 100 až 200 milionů Kč (28 %). Dle očekávání je nejnižší počet firem s obratem nad 1 miliardu Kč (6 %). Plných 42 % firem, které budou muset se svými odběrateli řešit pravidla dle nové legislativy, se zabývá výrobou a zpracováním potravin. Nejvíce těchto firem má sídlo v Praze, Středočeském a Jihomoravském kraji (shodně po 13 procentech), nejméně jich je v Libereckém a Karlovarském kraji (pouze 2 %). Celkem 60 % firem, kterých se novela zákona týká, má méně než 50 zaměstnanců.

  „Počet firem z oboru, kterých se zákon dotýká, navíc může v praxi být daleko vyšší než 2200 – u 645 společností, které se tržbami pohybují právě kolem hranice 2 milionů EUR, nejsou k dispozici údaje o jejich obratu,“ vysvětluje Jan Cikler, vedoucí datového oddělení společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

  Zákon č. 395/2009 Sb., o významné tržní síle při prodeji zemědělských a potravinářských produktů a jejím zneužití byl přijat za účelem omezení možnosti zneužívat postavení silnější smluvní strany v dodavatelsko-odběratelských vztazích. Původně se tento zákon vztahoval pouze na největší hráče na trhu, po poslední novelizaci se však dotkne velké části firem v těchto oborech. Pokud měla společnost k 31. 12. 2022 roční obrat nad 2 miliony EUR (aktuálně cca 48 milionů Kč) a působí v zemědělském či potravinářském řetězci, musí při těchto obchodech kontrolovat, zda svého dodavatele neomezuje. Dodržení pravidel obnáší například povinnost předchozí písemné smlouvy s dodavatelem, maximální určenou dobu splatnosti faktur a mnoho dalších zákazů a příkazů ohledně nastavení obchodních vztahů, ve kterých není snadné se bez právní pomoci zorientovat. Nedodržení pravidel může znamenat výrazné pokuty, a to až do 10 milionů korun nebo 10 % z čistého obratu odběratele s významnou tržní silou.

  Obrat se přitom nemusí nutně počítat pouze za jednu společnost, v případě propojených osob se počítá za celou skupinu, obdobně se postupuje u aliancí dodavatelů či odběratelů. Do částky obratu se podle zákona započítávají všechny tržby, tedy nikoliv pouze ty z prodeje zemědělských produktů a potravinářských výrobků.

  Společná analýza mezinárodní advokátní kanceláře Noerr a analytické společnosti CRIF – Czech Credit Bureau byla zpracována v prosinci 2022. Vychází z údajů o tržbách firem v odvětvích, kterých se zákon o významné tržní síle dotýká, vývoje růstu cen zemědělských výrobců a údajů o vzniku a zániku obchodních společností.

  O advokátní kanceláři Noerr

  Mezinárodní advokátní kancelář Noerr je jednou z nejdéle působících mezinárodních advokátních kanceláří v Česku. Nabízí své služby předním mezinárodním, regionálním i českým společnostem. Noerr má silné postavení nejenom v Německu, ale také v regionu střední a východní Evropy, kde kancelář zastupuje více než 100 právních a daňových poradců. Pražská kancelář byla založena již v roce 1990 a přes 30 let radí zahraničním i lokálním klientům v souvislosti s jejich činností v České republice. Zaměřuje se především na poradenství v oblasti fúzí a akvizic, korporátního práva, bankovnictví a financí, restrukturalizace a insolvence, soudních sporů, energetiky, nemovitostí a pracovního práva.

  Více informací naleznete na noerr.com

  O společnosti CRIF – Czech Credit Bureau

  Společnost CRIF – Czech Credit Bureau, a. s. je součástí celosvětové skupiny CRIF působící ve 40 zemích světa. Klientům poskytuje aplikaci Cribis pro prověřování finančního zdraví a varovných informací o firmách obsahující rovněž propojení na mezinárodní službu SkyMinder umožňující prověřování firem z celého světa. Provozuje marketingový nástroj Margo pro vyhledávání potenciálních bonitních klientů. Společnost CRIF je také organizátorem Bankovního a Nebankovního registru klientských informací a provozuje Registr platebních informací REPI založený za účelem sdílení platebních informací mezi jeho členy. Divize CRIF Transformation Services spolupracuje se svými klienty při optimalizaci a digitalizaci jejich systémů pro řízení kreditního rizika. CRIF rovněž provozuje souhrn služeb CRIF.Digital umožňujících urychlení digitální transformace ve finančních společnostech i firmách napříč všemi sektory a začíná se věnovat odbornému hodnocení firem v oblasti jejich společenské odpovědnosti.

  Webový odkaz: www.crif.cz

  Portál www.informaceofirmach.cz

  Portál slouží k bezplatnému prověřování finanční výkonnosti, míry varovných informací a vlastnických vazeb u českých a slovenských firem. Obsahuje výběr obchodních informací o 4 milionech podnikatelských subjektů, které čerpá prostřednictvím profesionální aplikace Cribis z více než 40 hlavních informačních zdrojů. Na portálu si uživatel může zdarma prověřit sledovanou firmu z více hledisek. Kromě základních informací užitečných pro její identifikaci má uživatel po bezplatné registraci k dispozici také sadu varovných informací vztahujících se přímo k dané firmě anebo ke skupině společností napojených na vyhledanou firmu. Užitečnou pomůckou pro rychlé prověření podnikatelského rizika hledané firmy je barva vícezdrojového Semaforu Cribis ukazující míru vážnosti známých varovných informací k danému subjektu. Přehlednou orientaci o vazbách na vyhledanou firmu poskytnou uživatelům tabulkové přehledy subjektů napojených na danou firmu sestavené z několika desítek různých informačních zdrojů. Pro zjištění finanční situace hledané firmy je na portálu zveřejněn graf ukazující vývoj jejích tržeb a zisků nebo ztrát od roku 2011 do současnosti.

  Webový odkaz: www.informaceofirmach.cz

  Kontakt:

  www.emcgroup.cz

  ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu s grafy, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

  Sledujte nás na sítích

  Kryptoměnová burza Kraken uzavřela partnerství s F1 týmem Williams Racing

  Kryptoměnová burza Kraken uzavřela dohodu se závodním týmem Williams Racing. Stala se prvním oficiálním krypto a web3 partnerem britského týmu Formule 1 (F1). Pro společnost Kraken to zároveň znamená první globální partnerství.

  Kyjev vyzval Rusy, aby přestali s adopcemi deportovaných ukrajinských dětí

  Místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková vyzvala Rusy, aby přestali s adopcemi dětí, které byly za války na Ukrajině podle ní "ukradeny" a deportovány do Ruska. Varovala, že jde o nezákonné počínání, jehož pachatelé se budou muset za své činy dříve či později zodpovídat.

  Francouzský parlament uznal ukrajinský holodomor za genocidu

  Francouzské Národní shromáždění, tedy dolní komora parlamentu, v úterý schválilo usnesení označující za genocidu hladomor, který na Ukrajině ve 30. letech minulého století vyvolal sovětský režim.

  Rus, jehož dcera nakreslila protiválečný obrázek, byl odsouzen ke dvěma rokům vězení. Vypadá to ale, že uprchl

  Ruský svobodný otec, jehož dcera byla nahlášena školou za to, že nakreslila protiválečný obrázek, dostal dva roky vězení za diskreditaci armády. K soudu se nedostavil, nejspíše uprchl z domácího vězení. Dívka skončila v dětském domově.

  Americké drony létají po incidentu dále od Krymu, omezuje to sběr informací

  Americká průzkumná bezpilotní letadla začala po nedávném incidentu se zapojením ruské stíhačky a amerického dronu MQ-9 Reaper létat dále od ukrajinského poloostrova Krym, který v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem anektovalo Rusko. Rozhodnutí létat jižněji nad Černým mořem přitom omezuje schopnost Američanů shromažďovat zpravodajské informace o ruské invazi na Ukrajinu.

  NEJNOVĚJŠÍ

  Kryptoměnová burza Kraken uzavřela partnerství s F1 týmem Williams Racing

  Kryptoměnová burza Kraken uzavřela dohodu se závodním týmem Williams Racing. Stala se prvním oficiálním krypto a web3 partnerem britského týmu Formule 1 (F1). Pro společnost Kraken to zároveň znamená první globální partnerství.

  Kyjev vyzval Rusy, aby přestali s adopcemi deportovaných ukrajinských dětí

  Místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková vyzvala Rusy, aby přestali s adopcemi dětí, které byly za války na Ukrajině podle ní "ukradeny" a deportovány do Ruska. Varovala, že jde o nezákonné počínání, jehož pachatelé se budou muset za své činy dříve či později zodpovídat.

  Francouzský parlament uznal ukrajinský holodomor za genocidu

  Francouzské Národní shromáždění, tedy dolní komora parlamentu, v úterý schválilo usnesení označující za genocidu hladomor, který na Ukrajině ve 30. letech minulého století vyvolal sovětský režim.

  Rus, jehož dcera nakreslila protiválečný obrázek, byl odsouzen ke dvěma rokům vězení. Vypadá to ale, že uprchl

  Ruský svobodný otec, jehož dcera byla nahlášena školou za to, že nakreslila protiválečný obrázek, dostal dva roky vězení za diskreditaci armády. K soudu se nedostavil, nejspíše uprchl z domácího vězení. Dívka skončila v dětském domově.

  Americké drony létají po incidentu dále od Krymu, omezuje to sběr informací

  Americká průzkumná bezpilotní letadla začala po nedávném incidentu se zapojením ruské stíhačky a amerického dronu MQ-9 Reaper létat dále od ukrajinského poloostrova Krym, který v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem anektovalo Rusko. Rozhodnutí létat jižněji nad Černým mořem přitom omezuje schopnost Američanů shromažďovat zpravodajské informace o ruské invazi na Ukrajinu.