menu

15.8 C
Czech
Sobota 18. května 2024

USA instalovaly molo u Gazy, první pomoc přes něj má jít během několika dnů

Americká armáda dnes ráno dokončila instalaci provizorního mola u pobřeží Pásma Gazy, díky němuž se má do této oblasti sužované už sedm měsíců válkou dostat další humanitární pomoc. Oznámilo to na sociální síti X regionální velitelství americké armády. Podle něj by se dodávky pomoci do Gazy měly dostat touto cestou "v příštích dnech". Humanitární pomoc do Gazy se téměř zastavila od minulého týdne, kdy izraelská armáda obsadila přechod Rafáh na hranici s Egyptem, jímž se na toto palestinské území dostával největší objem pomoci, ač dodávky byly stále nedostatečné.

Doufám, že se do Evropy vrátí mír a Čína sehraje konstruktivní roli, řekl Si

Čínský prezident Si Ťin-pching po jednání s ruským protějškem Vladimirem Putinem vyjádřil naději, že se do Evropy vrátí mír a Čína v tom sehraje konstruktivní roli, píše agentura Reuters. Lídři dnes hovořili na tiskové konferenci při Putinově dvoudenní návštěvě Číny. Ruská invaze na Ukrajinu byla podle očekávání jedním z probíraných témat. Si a Putin se shodli, že řešení konfliktu by mělo být politické. Rusko v posledních týdnech nicméně zahájilo na Ukrajině ofenzivu v novém směru, a to na Charkov na severovýchodě země.

ANALÝZA: Jak válka na Ukrajině vzbudila touhu po ekologické spravedlnosti

Sledujte nás na sítích

Tisíce civilistů a vojáků mrtvých, miliony vysídlených. Kdysi rušné ulice dnes zejí prázdnotou ve městech duchů. Válka na Ukrajině ovšem nedopadá jen na obyvatelstvo, ale i na životní prostředí. Jeho obnova a ochrana není po čas trvání války možná, naděje do budoucna však dřímá v ukrajinské společnosti.

Reklama

Ukrajina je na ekologické katastrofy háklivá. Důrazné prosazování ochrany životního prostředí má v krvi od výbuchu v jaderné elektrárně Černobyl roku 1986. Druhá nejhorší ekologická katastrofa otřásla národem minulý rok.

Zhroucení Kachovské přehrady na jihu Ukrajiny vedlo k zaplavení okolních měst a obcí. Z nádrže se však nevylila jen voda. Byl to smutek tisíců lidí, kteří přišli o své domovy a oblíbená místa.

Protržení nádrže způsobilo obrovské škody na životním prostředí. Voda poničila i mezinárodně uznávané chráněné přírodní lokality a naředila Černé moře toxickými látkami a odpadem, přičemž zabila mnoho delfínů a sviňuch.

Voda, jež zaplavila celkem 600 kilometrů čtverečních Chersonské oblasti, vystavila riziku i řadu ohrožených suchozemských druhů. Proud navíc spláchl ukrajinské a ruské miny. Nikdo nevěděl, kde hrozí nebezpečí, uvedla televize France 24.

Reklama

Právě Kachovská přehrada může sloužit jako perfektní příklad komplexnosti dopadů válečných konfliktů na životní prostředí. Jakmile se její obsah rozlil do okolí a degradoval biologickou rozmanitost, zemědělci přišli o vodu na zavlažování.

Občanská mobilizace  

Úroda utrpěla značné ztráty. Práci frustrovaných zemědělců rušila neustálá dělostřelecká palba. Prolomení Kachovské přehrady šokovalo ukrajinskou společnost, jež díky tomu začala nahlas hovořit o dopadech války na životní prostředí.

Incident vedl k tomu, že se začaly ozývat výzvy k ekologické spravedlnosti. O environmentální důsledky války vzrostl zájem po celém světě i mezi umělci, píše server BBC News.

Například exhibice současné architektury v Benátkách Biennale Architettura 2023 se zabývala i dopadem války na životní prostředí. Minulý rok proběhla v Kyjevě největší umělecká exhibice na Ukrajině.

Výstava se zaměřila na dopady vylití Kachovské přehrady do řeky Dněpr. Od jejího poškození se k akci přidali i klimatičtí aktivisté a ochránci přírody. Přišli s různými šikovnými způsoby, jak vybrat finance na ochranu životního prostředí.

Nevládní organizace Ukrainian Nature Conservation Group (UNCG) dokázala vybrat dostatečnou rezervu pro nejstarší národní rezervaci v zemi Askania-Nova v Chersonské oblasti obsazenou okupanty.

Jakmile je obránci vytlačili, organizace dokázala tyto peníze využít na obnovu a údržbu rezervace, v níž žije spousta druhů zvěře. Úspěšnou kampaň rozjela i jedna z největších ukrajinských organizací pro ochranu zvířat UAnimals.

Na svém internetovém obchodě prodávala trička, mikiny, šály, hrnky a další zboží s motivy ohrožených druhů zvířat. Získané finanční prostředky dávala na ohrožené živočichy v zemi. Ukrajina tedy překvapila občanskou mobilizací ve jménu ekologie.

Bezmoc v době války

Svět pak obletěly zprávy, že ukrajinská vláda chce po vyšetřování katastrofálního úhynu kytovců v Černém moři obvinit Rusko u Mezinárodního trestního soudu (ICC) z naprosté devastace životního prostředí – ekocidy.

Válka poškozuje životní prostředí na Ukrajině i emisemi skleníkových plynů, uvedla televize CNN. Jenom prvních dvanáct měsíců konfliktu vyprodukovalo tolik emisí, co za rok vypustí do ovzduší Belgie nebo 27 milionů automobilů.

Války přispívají ke globálnímu oteplování a dnes se ve světě odehrávají rovnou dva velké konflikty – na Ukrajině a Blízkém východě. Zásadní problém v případě Ukrajiny je, že mnoho chráněných oblastí zůstává pod ruskou kontrolou.

Škody na životním prostředí nelze vyhodnotit a napravit, dokud konflikt trvá. Ukrajinská společnost tedy může mít motivaci obnovit a chránit životní prostředí „spálené“ válkou, ale dokud palba neutichne, žádné zásadní kroky podniknout nemůže.

Prosazování ekologické spravedlnosti na Ukrajině závisí na často rutinních pracích zaměstnanců přírodních rezervací, ekologických vědců a organizací pro ochranu přírody.

Válka na Ukrajině komplikuje i výzkumy v Arktidě – ledovém kontinentu oteplujícím se čtyřnásobnou rychlostí oproti zbytku světa. Pod Rusko spadá podle webu neziskové mediální organizace NPR více tamní půdy než pod kteroukoli jinou zemi.

Napětí mezi Západem a Ruskem znemožňuje sdílet klimatická data. Chybějící údaje v klimatických modelech vedou k jejich menší přesnosti, varovala studie publikovaná v časopise Nature Climate Change.

Naděje do budoucna

Válka znemožňuje i projevy aktivistům. „Nemůžeme pořádat protesty. Většina našich aktivistů slouží v ozbrojených silách,“ řekla BBC Inna Tymchenko, profesorka na Admiral Makarov National University of Shipbuilding in Mykolaiv, která se ekologickým aktivismem zabývá.

Existují však důvody k naději. Ukrajinská společnost zůstává silná a v boji za environmentální spravedlnost se důrazně angažuje. Během přes dva roky trvající války postavila agendu enviromentální spravedlnosti do čela své vize poválečné budoucnosti.

Stejně tak roste povědomí veřejnosti o rozmanitých ekosystémech ve vlastní zemi a smysl pro enviromentální zodpovědnost. Skutečná změna však může přijít až po ukončení konfliktu, a to jedině tehdy, budou-li součástí obnovy země i ekologové.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

ANALÝZA: Ruský postup u Charkova je mimo jiné selháním Západu

Ruská vojska postupují. Ruský taktický úspěch. Probíhající obranné boje. Na takové fráze lze na internetu v posledních dnech narazit opakovaně. Rusové skutečně postupují, situace je kritická a může za to vedle dalších faktorů naše nerozhodnost. Lze to označit za demonstraci toho, co se stane, když přestaneme Ukrajinu podporovat. Pro Západ to budiž lekcí, neboť Rusko se ekonomicky připravuje na dlouhou válku.

Ukrajinské drony napadly ruské černomořské základny, hlásí ruské úřady

Ruská obrana Sevastopolu na anektovaném Krymu čelila rozsáhlému útok vzdušných a námořních dronů, tedy bezpilotních letadel a bezposádkových plavidel. Oznámil to podle tiskových agentur ruský gubernátor Sevastopolu Michail Razvožajev. Náletu dronů podle agentury Interfax čelilo i ruské přístavní město Novorossijsk, které je další základnou ruské Černomořské flotily decimované ukrajinskými útoky. Terčem dronového náletu se stala i rafinérie v Tuapse na jihu Ruska, kde vypukl požár. Ruská protivzdušná obrana celkem zničila více než stovku ukrajinských dronů, tvrdí ruské ministerstvo obrany.
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

ANALÝZA: Ruský postup u Charkova je mimo jiné selháním Západu

Ruská vojska postupují. Ruský taktický úspěch. Probíhající obranné boje. Na takové fráze lze na internetu v posledních dnech narazit opakovaně. Rusové skutečně postupují, situace je kritická a může za to vedle dalších faktorů naše nerozhodnost. Lze to označit za demonstraci toho, co se stane, když přestaneme Ukrajinu podporovat. Pro Západ to budiž lekcí, neboť Rusko se ekonomicky připravuje na dlouhou válku.

Po americkém provizorním mole se do Gazy dostaly první kamiony s pomocí

Do Pásma Gazy se dnes ráno dostaly první kamiony s humanitární pomocí přes provizorní molo, které tam ve čtvrtek dokončila americká armáda. Informovala o tom agentura AP. V oblasti se v posledním týdnu dále zhoršila humanitární krize poté, co izraelská armáda minulý týden obsadila přechod Rafáh na jihu Pásma Gazy, jímž se na toto palestinské území dostával největší objem pomoci. Palestinské ministerstvo zdravotnictví ovládané hnutím Hamás dnes oznámilo, že izraelská ofenziva od října stála život nejméně 35.303 Palestinců, téměř 80.000 dalších utrpělo zranění.

Martin Nečas se může připojit k českému hokejovému týmu na mistrovství světa

Martin Nečas, útočník Caroliny Hurricanes, projevil zájem reprezentovat Českou republiku na mistrovství světa v hokeji. Jako nejproduktivnější Čech v play off NHL by mohl významně posílit národní tým. Generální manažer české hokejové reprezentace, Petr Nedvěd, potvrdil probíhající jednání s Nečasem a očekává se, že rozhodnutí o jeho účasti bude brzy oznámeno.

Nejméně čtyři oběti si vyžádala prudká bouře v Houstonu

Nejméně čtyři lidé přišli o život při silných bouřkách, které se ve čtvrtek přehnaly přes město Houston v americkém státě Texas, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na úřad starosty. Čtyři úmrtí potvrdila starostova poradkyně Mary Bentonová. Silné bouřky vyrážely okna ve výškových budovách, kácely stromy a připravily o elektrický proud téměř 900.000 domácností a podniků ve městě a v okolí. Jihovýchod Texasu živly zasáhly již podruhé v tomto měsíci, napsala AP.

Radičová: Radikalizace na Slovensku probíhá dlouhodobě, politiku respektu nahradila politika agrese

Po atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica se země ocitla ve vypjaté situaci, kterou politologové spojují s polarizací a radikalizací společnosti. „Nevzniklo to ani za pár týdnu, ani za pár měsíců, ale je to dlouhodobý proces,“ prohlásila bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová. Jednou z příčin je podle ní nekulturnost a vulgarizace politiky, která rozbíjí společnost na znepřátelené tábory.

Francouzská policie zabila muže, který se snažil vypálit synagogu v Rouenu

Francouzská policie zastřelila ozbrojeného muže po žhářském útoku na synagogu ve městě Rouen na severozápadě Francie. Muž, který měl údajně v ruce nůž a železnou tyč, byl zastřelen, když postupoval směrem k policii.
Reklama

DOPORUČUJEME

ANALÝZA: Ruský postup u Charkova je mimo jiné selháním Západu

Ruská vojska postupují. Ruský taktický úspěch. Probíhající obranné boje. Na takové fráze lze na internetu v posledních dnech narazit opakovaně. Rusové skutečně postupují, situace je kritická a může za to vedle dalších faktorů naše nerozhodnost. Lze to označit za demonstraci toho, co se stane, když přestaneme Ukrajinu podporovat. Pro Západ to budiž lekcí, neboť Rusko se ekonomicky připravuje na dlouhou válku.

Ukrajinské drony napadly ruské černomořské základny, hlásí ruské úřady

Ruská obrana Sevastopolu na anektovaném Krymu čelila rozsáhlému útok vzdušných a námořních dronů, tedy bezpilotních letadel a bezposádkových plavidel. Oznámil to podle tiskových agentur ruský gubernátor Sevastopolu Michail Razvožajev. Náletu dronů podle agentury Interfax čelilo i ruské přístavní město Novorossijsk, které je další základnou ruské Černomořské flotily decimované ukrajinskými útoky. Terčem dronového náletu se stala i rafinérie v Tuapse na jihu Ruska, kde vypukl požár. Ruská protivzdušná obrana celkem zničila více než stovku ukrajinských dronů, tvrdí ruské ministerstvo obrany.

Doufám, že se do Evropy vrátí mír a Čína sehraje konstruktivní roli, řekl Si

Čínský prezident Si Ťin-pching po jednání s ruským protějškem Vladimirem Putinem vyjádřil naději, že se do Evropy vrátí mír a Čína v tom sehraje konstruktivní roli, píše agentura Reuters. Lídři dnes hovořili na tiskové konferenci při Putinově dvoudenní návštěvě Číny. Ruská invaze na Ukrajinu byla podle očekávání jedním z probíraných témat. Si a Putin se shodli, že řešení konfliktu by mělo být politické. Rusko v posledních týdnech nicméně zahájilo na Ukrajině ofenzivu v novém směru, a to na Charkov na severovýchodě země.

Ukrajina stabilizuje situaci v Charkovské oblasti, uvedl prezident Zelenskyj

V pokračujícím konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem oznámil 15. května prezident Volodymyr Zelenskyj, že ukrajinské síly úspěšně stabilizovaly situaci v Charkovské oblasti uprostřed nové ofenzívy zahájené ruskými jednotkami. V rámci ofenzívy, která je zaměřena na severovýchodní oblast v blízkosti společné hranice, došlo k intenzivním bojům a útokům v několika klíčových oblastech.

Švýcarská mírová konference o Ukrajině bez Ruska bude zbytečná, uvedl Kreml

Mírová konference o Ukrajině, kterou v červnu chystá Švýcarsko, bude bez účasti Ruska zbytečná, uvedl dnes podle agentury Reuters Kreml. Podle Moskvy taková konference není seriózní snahou najít mírové řešení. Konflikt v podobě plnohodnotné války propukl v únoru 2022, kdy Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

ANALÝZA: Ruský postup u Charkova je mimo jiné selháním Západu

Ruská vojska postupují. Ruský taktický úspěch. Probíhající obranné boje. Na takové fráze lze na internetu v posledních dnech narazit opakovaně. Rusové skutečně postupují, situace je kritická a může za to vedle dalších faktorů naše nerozhodnost. Lze to označit za demonstraci toho, co se stane, když přestaneme Ukrajinu podporovat. Pro Západ to budiž lekcí, neboť Rusko se ekonomicky připravuje na dlouhou válku.

Oxid uhličitý se hromadí v atmosféře nejrychleji za posledních 50 tisíc let

Koncentrace oxidu uhličitého (CO2) rostou nejrychleji za posledních 50 tisíc let, prozradila studie amerických a skotských vědců založená na analýze vzorků antarktického ledu. K emisím skleníkového plynu docházelo přirozenou cestou již v minulosti, jejich současný nárůst ale pohání spalování fosilních paliv.

Po americkém provizorním mole se do Gazy dostaly první kamiony s pomocí

Do Pásma Gazy se dnes ráno dostaly první kamiony s humanitární pomocí přes provizorní molo, které tam ve čtvrtek dokončila americká armáda. Informovala o tom agentura AP. V oblasti se v posledním týdnu dále zhoršila humanitární krize poté, co izraelská armáda minulý týden obsadila přechod Rafáh na jihu Pásma Gazy, jímž se na toto palestinské území dostával největší objem pomoci. Palestinské ministerstvo zdravotnictví ovládané hnutím Hamás dnes oznámilo, že izraelská ofenziva od října stála život nejméně 35.303 Palestinců, téměř 80.000 dalších utrpělo zranění.

Martin Nečas se může připojit k českému hokejovému týmu na mistrovství světa

Martin Nečas, útočník Caroliny Hurricanes, projevil zájem reprezentovat Českou republiku na mistrovství světa v hokeji. Jako nejproduktivnější Čech v play off NHL by mohl významně posílit národní tým. Generální manažer české hokejové reprezentace, Petr Nedvěd, potvrdil probíhající jednání s Nečasem a očekává se, že rozhodnutí o jeho účasti bude brzy oznámeno.

Nejméně čtyři oběti si vyžádala prudká bouře v Houstonu

Nejméně čtyři lidé přišli o život při silných bouřkách, které se ve čtvrtek přehnaly přes město Houston v americkém státě Texas, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na úřad starosty. Čtyři úmrtí potvrdila starostova poradkyně Mary Bentonová. Silné bouřky vyrážely okna ve výškových budovách, kácely stromy a připravily o elektrický proud téměř 900.000 domácností a podniků ve městě a v okolí. Jihovýchod Texasu živly zasáhly již podruhé v tomto měsíci, napsala AP.

Radičová: Radikalizace na Slovensku probíhá dlouhodobě, politiku respektu nahradila politika agrese

Po atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica se země ocitla ve vypjaté situaci, kterou politologové spojují s polarizací a radikalizací společnosti. „Nevzniklo to ani za pár týdnu, ani za pár měsíců, ale je to dlouhodobý proces,“ prohlásila bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová. Jednou z příčin je podle ní nekulturnost a vulgarizace politiky, která rozbíjí společnost na znepřátelené tábory.

Francouzská policie zabila muže, který se snažil vypálit synagogu v Rouenu

Francouzská policie zastřelila ozbrojeného muže po žhářském útoku na synagogu ve městě Rouen na severozápadě Francie. Muž, který měl údajně v ruce nůž a železnou tyč, byl zastřelen, když postupoval směrem k policii.

O další léčbě a převozu Fica má podle médií rozhodnout konzilium v pondělí

Lékařské konzilium by v pondělí mělo rozhodnout o další léčbě postřeleného slovenského premiéra Roberta Fica, který po středečním atentátu podstoupil ve fakultní nemocnici v Banské Bystrici pětihodinovou operaci, a o jeho možném převozu do Bratislavy. Uvedla to slovenská média. O termínu konzilia a o případném převozu ministerského předsedy se zmínil také zvolený prezident Peter Pellegrini, který ve čtvrtek navštívil Fica v nemocnici. Podle čtvrtečních informací byl Fico ve stabilizovaném stavu, který je ale nadále označován jako vážný.

Násilí v Nové Kaledonii se nedaří dostat pod kontrolu, Francie tam posílá stovky policistů

Francouzské zámořské území v Tichém oceánu Nová Kaledonie vstoupilo do čtvrtého dne intenzivních nepokojů. Paříž tam vyslala posily. Násilnosti vedly ke smrti pěti lidí včetně dvou policistů. Nepokoje tam vyvolala nová reforma, jež podle místních oslabuje vliv volebních hlasů domorodců.
Reklama
Reklama