menu

15.8 C
Czech
Sobota 18. května 2024

Kalifornský registr charitativních organizací a fundraiserů označil nadaci Harryho a Meghan za „delikventní“

Charitativní nadace Archewell Foundation, kterou založili vévoda a vévodkyně ze Sussexu, princ Harry a Meghan Markle, byla kalifornským registrem charitativních organizací a fundraiserů označena za „delikventní“. Jako důvod tohoto statusu úřad uvedl, že nadace nepředložila roční záznamy.

Americká hokejová reprezentace čelí před zápasem se Slovenskem brankářské krizi

Americká hokejová reprezentace čelí před pondělním zápasem proti Slovensku na mistrovství světa v České republice vážnému problému. Brankář Alex Lyon utrpěl během zápasu se Švédskem vážné zranění, které vedlo k jeho odstoupení z turnaje. Vzhledem k tomu, že Lyon vypadl ze sestavy, hledá tým náhradu na jeho místo.

Ruský útok na Ukrajinu: Začátek konce energetické supervelmoci a další krok k širokému prosazení fotovoltaiky

Sledujte nás na sítích

Rozhodnutí ruského prezidenta Vladimíra Putina pro invazi na území Ukrajiny vyvolalo vlnu ekonomických sankcí ze strany západu. S jistotou se dá říct, že dříve či později se tyto sankce výrazně dotknou i páteřní oblasti ruské ekonomiky, kterou je export energetických surovin do Evropy.

Reklama

Světové společnosti rychle opouští ruský trh

Zatímco evropské státy ještě znásobily své snahy o nalezení alternativních dodavatelů zemního plynu a ropy, světové obchodní společnosti jednaly okamžitě a začaly ruský trh ve velkém opouštět.

Firmy BP (dříve British Petroleum), Shell a ExxonMobil, tři z největších západních energetických společností, oznámily své stažení z mnohamiliardových projektů na území Ruské federace. Tento odliv finančních zdrojů, ale také moderních západních technologií a know-how, se postupně velmi negativně promítne na ruském energetickém průmyslu.

Jakmile se navíc státy Evropské unie rozhodnou ukončit nákup ruského zemního plynu a ropy, nebude k nahrazení stačit ani vyšší poptávka ze strany Číny, od které si Rusko slibuje případnou záchranu ztraceného odbytu.

NordStream 2 končí, Evropa nechce financovat válku na Ukrajině

Ještě na začátku roku 2022 se netrpělivě očekávalo formální schválení německým regulátorem a uvedení do provozu nové větve plynovodu NordStream 2, kterým by se zvýšil objem zemního plynu dodávaného Ruskou federací do Německa. A to i přes četné průtahy a protesty ze strany Spojených států.

Reklama

Nevyprovokovaný útok Ruska na území Ukrajiny však vedl k velmi rozhodnému zastavení schvalovacího procesu. V řádu několika hodin pak následovalo propuštění všech zaměstnanců a krach celého projektu NordStream 2, do kterého bylo během let investováno v přepočtu přes 11 miliard dolarů.

Německý kancléř Olaf Scholz prohlásil, že tolerance západu vůči činům Ruské federace se po invazi na Ukrajinu změnila prakticky přes noc a Evropa už nemíní pokračovat v trendu závislosti na ruských energetických komoditách.

Jak Vladimír Putin stvořil státní energetický monopol

Když se stal Vladimír Putin v roce 2000 poprvé prezidentem Ruské federace, začal postupně znárodňovat všechny společnosti v ropném průmyslu. Ubránil se přitom i snahám oligarchů zastavit vznik státního energetického monopolu (mimo jiné i zařízením bankrotů a vězněním odpůrců). Ten nyní reprezentují společnosti Gazprom a Rosneft.

Export energetických komodit pak začal Putin brzy využívat jako účinnou páku v mezistátní politice. Není obvyklé, aby se prezidenti jiných zemí účastnili obchodních jednání a aktivně promlouvali do stanovení cen zemního plynu a ropy, ale v Rusku se to stalo již pravidlem. Zdražení dodávek využil Vladimír Putin například v letech 2006 a 2009 ve vztahu k Ukrajině a Moldavsku, aby je udržel ve sféře vlivu bývalého Sovětského svazu.

V roce 2013 pak vedly ekonomické hrozby a pobídky Ruska k ustoupení tehdejšího ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče od záměru spolupracovat s Evropskou unií. To vyvolalo řadu demonstrací, které nakonec vyústily v sesazení hlavy státu a útěku Janukovyče do exilu.

Reakce ruské strany na sebe nenechala dlouho čekat, došlo k anexi Krymu a konfliktům na Donbasu. Tehdy evropské státy poprvé uvalily na Rusko výrazné ekonomické sankce, které se však ještě nedotýkaly obchodu s energetickými komoditami.

Konec arktického snu a geopolitické probuzení Evropy

Rusko se v rámci možností připravilo i na scénář, při kterém by evropské země okamžitě ukončily odběr zemního plynu i ropy. Řešením má být zvýšený nákup těchto komodit ze strany Číny. Z dostupných analýz ale vyplývá, že východní soused Ruska nepotřebuje takové množství energetických komodit a nemá ani politické snahy se na území Ruské federace finančně angažovat víc, než je nutné.

Evropská unie urychleně řeší přechod k obnovitelným zdrojům energie a také k dočasným alternativám, které by plyn a ropu dodávanou ruským Gazpromem nahradily. Plynovod NordStream 2 již ohlásil krach, a podobný osud velmi pravděpodobně čeká i Vostok oil, gigantický projekt státní společnosti Rosneft, který měl zajišťovat těžbu ropy v Arktidě a její tranzit do Evropy.

Ruská strana se teď musí rychle přeorientovat na asijskou část trhu a propojit naleziště na západě Sibiře s Čínou novým plynovodem, což představuje další finanční zátěž.

Evropa se mezitím bude snažit vybudovat rychle infrastrukturu pro využívání dodávek zkapalněného zemního plynu po moři a zároveň o navýšení instalované kapacity fotovoltaiky a větrných elektráren.

Evropská Unie bude muset ještě více podporovat snahy o energetickou soběstačnost na úrovni jednotlivých domácností prostřednictvím fotovoltaiky, která se jeví jako nejdostupnější cesta, jak srazit cenu elektřiny a zbavit se závislosti na Rusku. Vlastní fotovoltaická elektrárna je cestou k levné a dostupné energii, kterou mohou využít majitelé rodinných domů i firem a dokonce i bytové domy. V ČR roste v posledních letech poptávka po fotovoltaice obrovským tempem a není se čemu divit. Geopolitická situace zkrátka žene ceny elektřiny strmě vzhůru a investice do fotovoltaiky ideálně s bateriovým úložištěm se vrátí v rozmezí jen několika málo let. Udává se, že drtivá většina instalací má návratnost investice do vlastní fotovoltaiky do 10 let.

V každém případě Rusko definitivně ztratí značnou část svého vlivu na západní země. Energetická supervelmoc tak prakticky přestane existovat a postupně se stane postradatelnou.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

ANALÝZA: Ruský postup u Charkova je mimo jiné selháním Západu

Ruská vojska postupují. Ruský taktický úspěch. Probíhající obranné boje. Na takové fráze lze na internetu v posledních dnech narazit opakovaně. Rusové skutečně postupují, situace je kritická a může za to vedle dalších faktorů naše nerozhodnost. Lze to označit za demonstraci toho, co se stane, když přestaneme Ukrajinu podporovat. Pro Západ to budiž lekcí, neboť Rusko se ekonomicky připravuje na dlouhou válku.

Po americkém provizorním mole se do Gazy dostaly první kamiony s pomocí

Do Pásma Gazy se dnes ráno dostaly první kamiony s humanitární pomocí přes provizorní molo, které tam ve čtvrtek dokončila americká armáda. Informovala o tom agentura AP. V oblasti se v posledním týdnu dále zhoršila humanitární krize poté, co izraelská armáda minulý týden obsadila přechod Rafáh na jihu Pásma Gazy, jímž se na toto palestinské území dostával největší objem pomoci. Palestinské ministerstvo zdravotnictví ovládané hnutím Hamás dnes oznámilo, že izraelská ofenziva od října stála život nejméně 35.303 Palestinců, téměř 80.000 dalších utrpělo zranění.

Martin Nečas se může připojit k českému hokejovému týmu na mistrovství světa

Martin Nečas, útočník Caroliny Hurricanes, projevil zájem reprezentovat Českou republiku na mistrovství světa v hokeji. Jako nejproduktivnější Čech v play off NHL by mohl významně posílit národní tým. Generální manažer české hokejové reprezentace, Petr Nedvěd, potvrdil probíhající jednání s Nečasem a očekává se, že rozhodnutí o jeho účasti bude brzy oznámeno.

Nejméně čtyři oběti si vyžádala prudká bouře v Houstonu

Nejméně čtyři lidé přišli o život při silných bouřkách, které se ve čtvrtek přehnaly přes město Houston v americkém státě Texas, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na úřad starosty. Čtyři úmrtí potvrdila starostova poradkyně Mary Bentonová. Silné bouřky vyrážely okna ve výškových budovách, kácely stromy a připravily o elektrický proud téměř 900.000 domácností a podniků ve městě a v okolí. Jihovýchod Texasu živly zasáhly již podruhé v tomto měsíci, napsala AP.

Radičová: Radikalizace na Slovensku probíhá dlouhodobě, politiku respektu nahradila politika agrese

Po atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica se země ocitla ve vypjaté situaci, kterou politologové spojují s polarizací a radikalizací společnosti. „Nevzniklo to ani za pár týdnu, ani za pár měsíců, ale je to dlouhodobý proces,“ prohlásila bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová. Jednou z příčin je podle ní nekulturnost a vulgarizace politiky, která rozbíjí společnost na znepřátelené tábory.

Francouzská policie zabila muže, který se snažil vypálit synagogu v Rouenu

Francouzská policie zastřelila ozbrojeného muže po žhářském útoku na synagogu ve městě Rouen na severozápadě Francie. Muž, který měl údajně v ruce nůž a železnou tyč, byl zastřelen, když postupoval směrem k policii.
Reklama

DOPORUČUJEME

Evoluce evropských kasin: Směs historie a moderního luxusu

Evropská kasina mají dlouhou a fascinující historii, která sahá až do 17. století. Tyto podniky prošly výraznou proměnou a dnes představují jedinečnou kombinaci historického...

Ronaldo, Ronaldinho a Agüero si stěžují, že se Erling Haaland stal postavou ve hře Clash of Clans

Helsinky (Finsko) 17. května 2024 (PROTEXT/PRNewswire) - • Norská fotbalová superstar se má stát postavou barbarského krále ve hře Clash of Clans, jedné z...

Video "Využijte svůj hlas“ zaznamenalo více než 190 milionů zhlédnutí

Krátký dokumentární film Evropského parlamentu, který zdůrazňuje význam voleb a ochrany demokracie, byl od svého uvedení 29. dubna zhlédnut více než 190 milionkrát.Video, jež...
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

ANALÝZA: Ruský postup u Charkova je mimo jiné selháním Západu

Ruská vojska postupují. Ruský taktický úspěch. Probíhající obranné boje. Na takové fráze lze na internetu v posledních dnech narazit opakovaně. Rusové skutečně postupují, situace je kritická a může za to vedle dalších faktorů naše nerozhodnost. Lze to označit za demonstraci toho, co se stane, když přestaneme Ukrajinu podporovat. Pro Západ to budiž lekcí, neboť Rusko se ekonomicky připravuje na dlouhou válku.

Oxid uhličitý se hromadí v atmosféře nejrychleji za posledních 50 tisíc let

Koncentrace oxidu uhličitého (CO2) rostou nejrychleji za posledních 50 tisíc let, prozradila studie amerických a skotských vědců založená na analýze vzorků antarktického ledu. K emisím skleníkového plynu docházelo přirozenou cestou již v minulosti, jejich současný nárůst ale pohání spalování fosilních paliv.

Po americkém provizorním mole se do Gazy dostaly první kamiony s pomocí

Do Pásma Gazy se dnes ráno dostaly první kamiony s humanitární pomocí přes provizorní molo, které tam ve čtvrtek dokončila americká armáda. Informovala o tom agentura AP. V oblasti se v posledním týdnu dále zhoršila humanitární krize poté, co izraelská armáda minulý týden obsadila přechod Rafáh na jihu Pásma Gazy, jímž se na toto palestinské území dostával největší objem pomoci. Palestinské ministerstvo zdravotnictví ovládané hnutím Hamás dnes oznámilo, že izraelská ofenziva od října stála život nejméně 35.303 Palestinců, téměř 80.000 dalších utrpělo zranění.

Martin Nečas se může připojit k českému hokejovému týmu na mistrovství světa

Martin Nečas, útočník Caroliny Hurricanes, projevil zájem reprezentovat Českou republiku na mistrovství světa v hokeji. Jako nejproduktivnější Čech v play off NHL by mohl významně posílit národní tým. Generální manažer české hokejové reprezentace, Petr Nedvěd, potvrdil probíhající jednání s Nečasem a očekává se, že rozhodnutí o jeho účasti bude brzy oznámeno.

Nejméně čtyři oběti si vyžádala prudká bouře v Houstonu

Nejméně čtyři lidé přišli o život při silných bouřkách, které se ve čtvrtek přehnaly přes město Houston v americkém státě Texas, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na úřad starosty. Čtyři úmrtí potvrdila starostova poradkyně Mary Bentonová. Silné bouřky vyrážely okna ve výškových budovách, kácely stromy a připravily o elektrický proud téměř 900.000 domácností a podniků ve městě a v okolí. Jihovýchod Texasu živly zasáhly již podruhé v tomto měsíci, napsala AP.

Radičová: Radikalizace na Slovensku probíhá dlouhodobě, politiku respektu nahradila politika agrese

Po atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica se země ocitla ve vypjaté situaci, kterou politologové spojují s polarizací a radikalizací společnosti. „Nevzniklo to ani za pár týdnu, ani za pár měsíců, ale je to dlouhodobý proces,“ prohlásila bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová. Jednou z příčin je podle ní nekulturnost a vulgarizace politiky, která rozbíjí společnost na znepřátelené tábory.

Francouzská policie zabila muže, který se snažil vypálit synagogu v Rouenu

Francouzská policie zastřelila ozbrojeného muže po žhářském útoku na synagogu ve městě Rouen na severozápadě Francie. Muž, který měl údajně v ruce nůž a železnou tyč, byl zastřelen, když postupoval směrem k policii.

O další léčbě a převozu Fica má podle médií rozhodnout konzilium v pondělí

Lékařské konzilium by v pondělí mělo rozhodnout o další léčbě postřeleného slovenského premiéra Roberta Fica, který po středečním atentátu podstoupil ve fakultní nemocnici v Banské Bystrici pětihodinovou operaci, a o jeho možném převozu do Bratislavy. Uvedla to slovenská média. O termínu konzilia a o případném převozu ministerského předsedy se zmínil také zvolený prezident Peter Pellegrini, který ve čtvrtek navštívil Fica v nemocnici. Podle čtvrtečních informací byl Fico ve stabilizovaném stavu, který je ale nadále označován jako vážný.

Násilí v Nové Kaledonii se nedaří dostat pod kontrolu, Francie tam posílá stovky policistů

Francouzské zámořské území v Tichém oceánu Nová Kaledonie vstoupilo do čtvrtého dne intenzivních nepokojů. Paříž tam vyslala posily. Násilnosti vedly ke smrti pěti lidí včetně dvou policistů. Nepokoje tam vyvolala nová reforma, jež podle místních oslabuje vliv volebních hlasů domorodců.
Reklama
Reklama