menu

18.5 C
Czech
Středa 23. dubna 2025

Omylem deportovaného muže přesunuli z obávaného vězení

Úředník z amerického ministerstva zahraničí v neděli federálnímu soudu, který dohlíží na případ omylem deportovaného Salvadorce Kalmara Ábrega Garcíu, oznámil, že muž byl přemístěn z nechvalně známé věznice CECOT do jiného zařízení. Situace se pro něj však moc nemění. Salvador ho odmítá propustit a Spojené státy přijmout zpět.

Ukrajinci hlásí dobytí části území u Pokrovsku a novou taktiku Rusů na jihu země

Ukrajinští vojáci za poslední týdny osvobodili asi 16 kilometrů čtverečních v okolí strategicky důležitého města Pokrovsk v Doněcké oblasti na východě země. Dnes o tom informoval hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj. Ruské ministerstvo obrany naopak ohlásilo dobytí další malé vsi dále na jihovýchod od Pokrovsku.

Živě o urbanismu: Souhrn slovem a obrazem

Jak si vede Česká republika v urbanismu v porovnání se zahraničím? Zvládá se hlavní město Praha vypořádat s kulturně-historickým dědictvím a novými trendy a výzvami, jako je například revitalizace? A co stojí v cestě dobrým nápadům a ochotě investovat do nových projektů? O tomto hovořili v diskuzi u kulatého stolu Svazu podnikatelů ve stavebnictví uznávaná architektka a urbanistka Eva Le Peutrec, prezident svazu Jiří Nouza, architekt a náměstek primátora hlavního města Prahy Petr Hlaváček a ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Ondřej Boháč.

Debatu natáčela a živě vysílala ČTK Connect, záznam celého pořadu z PressCentra agentury v Opletalově ulici je k dispozici ZDE.

První blok věnovali přítomní výměně názorů na to, jak si stojí Česko ve srovnání s urbanistickým děním v jiných státech, respektive městech. „Bez debaty není posun,“ zdůraznil úvodem Jiří Nouza. Eva Le Peutrec vytkla tuzemsku velmi řídkou síť dálnic, nedostatek rychlovlaků, hlavnímu městu pak absenci okruhu kolem Prahy a metropolitního plánu. Současně připomněla, že republika má jednu z největších z nejhustších sítí nízkorychlostních železnic a značný počet veřejných knihoven. „To bohužel není pochvala. To je k zamyšlení, že bychom opravdu měli inovovat ve velkém. Žijeme ve dvacátém prvním století,“ uvedla expertka, která se prosadila zejména se stavbou mrakodrapů v Asii.

Petr Hlaváček popsal posloupnost historických etap, jimiž si domácí urbanistika a jmenovitě Praha prošly od první republiky. „Překvapivě strašně významné, rozporuplné, ale výrazné urbanistické projekty přišly v 70. letech, kdy komunistický režim čelil nedostatku bydlení. Vytvořil sídliště pro zhruba 40 procent obyvatel Prahy,“ popsal.

Nyní přišla podle něj na řadu fáze, kdy hlavní město přebírá aktivitu: snaží se revitalizovat především brownfieldy a klade důraz na železniční projekty. „Poučení máme z Mnichova, Hamburku, Paříže… Aktivujeme území a zveme soukromý kapitál.“

Ondřej Boháč ocenil pokroky, které Praha dosud učinila, třebaže kvalita obytných čtvrtí stále nedosahuje některých západních standardů. „Vytvořili jsme velmi komplikované prostředí, kde se kvalitní čtvrť vytvořit dá, ale za velmi náročných časových a finančních podmínek,“ podtrhl.

Jiří Nouza následně poukázal na spádový charakter hlavního města a jeho provázanost se Středočeským krajem. „Devadesát, možná devadesát pět procent důležitých sídlišť ‘naležato‘ za hranicemi Prahy a příměstských obyvatel má ekonomické aktivity v Praze. A vy je musíte do té Prahy dostat. To je neskutečně nákladná záležitost.“

Současnost považují hosté za specifické období. „Investičně je to v Praze hodně stabilizované, a tento matrix je nezbytné narušit, aby se rozjela soutěž. Městu chybí přenesené kompetence od státu,“ řekl Ondřej Boháč. Do „vzoru“ má stát přesto daleko: na to má příliš složitý systém stavební, dopravní a strategické legislativy včetně příslušných úřadů, který je nepřehledný a investory odrazuje. „Pro investora je důležité, aby věděl, kdy to bude moct zrealizovat. Slibovat mu, že to bude za deset let, to tam (za ním) ani nemusíme jezdit,“ uvedl Jiří Nouza.

Dobu pro stavební povolení, jednu z nejdůležitějších věcí v procesu stavění, může zatím Česko takové Číně pouze závidět. „V Číně je to otázkou několika málo měsíců, tady slyším od přátel, že to trvá deset let včetně stavby. Takto stavíme domy, které jsou technologicky i esteticky zastaralé, musí se dvakrát třikrát přepracovávat, a to stojí samozřejmě spoustu peněz,“ namítla Eva Le Peutrec.

Sestřih z části pořadu, věnované českým plusům a minusům, si můžete pustit ZDE.

Další část, věnovaná konkrétním záměrům v Praze, se dotkla ježdění tramvají po Václavském náměstí. „V horní části náměstí tramvaje jezdit budou, protože je důležité propojení s Vinohrady,“ ujistil náměstek Hlaváček. Řeč se stočila i na budoucí podobu Hlavního nádraží – Hlaváček a Boháč ji považují za jednoznačně pozitivní, třebaže o negativní tzv. „rychlonázory“ není nouze. Zazněl povzdech nad neuskutečněnou vizí Kaplického blobu, tedy budovy Národní knihovny na Letné. Přítěží, míní odborníci, je nutnost ladit celou řadu zájmů a jít cestou kompromisů, které mnohdy bolí.

O praktické potřebě nové budovy filharmonie v lokalitě Vltavská zazněla jistá pochybnost, na jejím kulturním, propagačním a turistickém významu se zato aktéři jasně shodli. „Jestli nějaká stavba má šanci říct světu, že Praha je město pro jednadvacáté století, tak je to Vltavská filharmonie,“ je přesvědčen Ondřej Boháč.

Ožehavým tématem zůstává revitalizace, tedy proces, jak nakládat se starými a prázdnými domy. Jeho součástí je „boj“ s památkáři, kteří často chrání něco, co by ve městě už dávno být nemělo, zaznělo ve studiu. „Pořád si stěžujeme, že lidé ve městě nebydlí, že se stěhují. Teď je to naopak, my chceme, aby ve městě bydleli,“ namítl Jiří Nouza.

Zmínil příběhy mostů na Výtoni a v Libni. „V roce 2014 jsem jako náměstek (na magistrátu) nechával na radě hlasovat, aby se provedla rekonstrukce a stavba Libeňského mostu. Politická situace nahrála tomu, že se celý projekt zastavil. Dneska začínáme tento most bourat. Mně to nedává smysl. S železničním mostem pod Vyšehradem je to stejné. Že ho současný vlastník chce zachovat, považuji za správné, ale myslím si, že je potřeba k tomu přistupovat i z hlediska fungování města. S tímto mostem nemůže město fungovat,“ shrnul Nouza.

Architektka a urbanistka Eva Le Peutrec bude ve dnech 17. a 18. září exkluzivním hostem na konferenci Světlo s podtitulem Magie světla v architektuře. Akce se koná v hale O2 universum. „Světlo je podle mne nejdůležitější materiál v architektuře. Budu hovořit o tom, jak dokáže vyvolat emoce – a emoce jsou to hlavní, o co nám v architektuře i urbanismu jde, jak zažíváme prostor,“ pozvala kolegy a přítomné na akci Eva Le Peutrec.

 

 

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Společnost EY znovu podporovatelem karlovarského filmového festivalu

Praha 23. dubna 2025 (PROTEXT) - Poradenská společnost EY se opět stala oficiálním podporovatelem Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary (KVIFF). Během jeho 59. ročníku...

Testování poruch paměti pomáhá včasnému záchytu demence

Praha 23. dubna 2025 (PROTEXT) - Na začátku dubna si každoročně připomínáme Světový den zdraví, který upozorňuje na důležitost péče nejen o fyzickou kondici,...

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Za sabotážemi na evropských letištích stojí ruská služba GRU, píší německá média

Za loňskou sérií požárů balíčků na evropských letištích stojí agenti naverbovaní ruskou vojenskou tajnou službou GRU. Vyplývá to ze zjištění, které dnes zveřejnily německé weby WDR, NDR a Süddeutsche Zeitung. Odvolávají se přitom na informace evropských tajných služeb. Podezřelé podle médií zadržely bezpečnostní služby v Litvě, Polsku, Bosně a Hercegovině a Británii. Úřady informace nepotvrdily.

Jednání o míru v Londýně se odkládá. Zelenskyj na podmínku s Krymem nepřistoupí, Rubio nepřijede

Klíčová jednání v Londýně, která měla přiblížit situaci na Ukrajině ke kýženému míru, se odkládají. Americký ministr zahraničí Marco Rubio oznámil, že se jich nezúčastní. Důvodem je rostoucí neshoda mezi USA a Ukrajinou ohledně Krymu.

Khloé Kardashian otevírá brány Calabasasu. Kamery už čekají

Z Kalifornie přichází další zpráva ze života klanu Kardashianových. Khloé oznámila nový spin-off pro stanici Hulu, který má nabídnout pohled do zákulisí jejich slavné čtvrti.

Musk od května utlumí čas ve skupině, do které ho povolal prezident USA Trump

Miliardář Elon Musk od května výrazně utlumí svůj čas ve skupině pro efektivitu státní správy (DOGE), do které ho povolal americký prezident Donald Trump, a začne se více věnovat automobilce Tesla. Musk to oznámil v úterý, informovala v noci na dnešek agentura Reuters.

Rakev s tělem papeže Františka byla přemístěna do baziliky svatého Petra

Rakev s pozůstatky papeže Františka se dnes ráno vydala na cestu z kaple Domu svaté Marty do baziliky svatého Petra ve Vatikánu, kde se s ním ode dneška do pátku bude moci rozloučit veřejnost. Do nejvýznamnějšího katolického chrámu byla za doprovodu švýcarské gardy přinesena krátce po 9:30.

Trumpova cla uvalená na Čínu uškodila výrobě humanoidních robotů Tesly

Automobilku Tesla nezasáhla obchodní válka mezi USA a zbytkem světa jen přes automobilový průmysl, ale i vzácné nerosty. Omezení jejich dovozu na americký trh ze strany Číny se dotklo sériové výroby humanoidního robota Optimus. Miliardář Elon Musk uvedl, že s Pekingem probíhají jednání. Ten se chce ujištění, že vzácné nerosty nebudou použity pro vojenské účely.

Ruský dronový útok na autobus zabil v Dněpropetrovské oblasti devět lidí

Nejméně devět lidí bylo zabito a nejméně 30 zraněno při ruském dronovém útoku na autobus v obci Marhanec v Dněpropetrovské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny. Oznámil to dnes ráno šéf tamní oblastní správy Serhij Lysak na platformě Telegram. Autobus vezl lidi do práce. Úřady hlásí vlnu útoků na civilní infrastrukturu na východě, jihu a v centrální části Ukrajiny. Rusko během noci vyslalo proti Ukrajině 134 dronů, z nichž se 67 podařilo sestřelit a dalších 47 nedoletělo do cíle, uvedlo ukrajinské letectvo, které ke zmatení nepřátelských dronů používá rušení. Ruské útoky nicméně podle ukrajinských úřadů zničily energetický objekt, zásobující elektřinou oblastní město Cherson na jihovýchodě země.
Reklama

DOPORUČUJEME

Společnost EY znovu podporovatelem karlovarského filmového festivalu

Praha 23. dubna 2025 (PROTEXT) - Poradenská společnost EY se opět stala oficiálním podporovatelem Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary (KVIFF). Během jeho 59. ročníku...

Testování poruch paměti pomáhá včasnému záchytu demence

Praha 23. dubna 2025 (PROTEXT) - Na začátku dubna si každoročně připomínáme Světový den zdraví, který upozorňuje na důležitost péče nejen o fyzickou kondici,...

VIDEOSTREAM ZDARMA: Vzdělání pro 21. století

ČTK bude ve čtvrtek 24. dubna 2025 v servisu PROTEXT VIDEO vysílat on-line konferenci Vzdělání pro 21. století, kterou pořádá premiér Petr Fiala (ODS)....

VIDEOSTREAM ZDARMA: Kdo obdrží ocenění Památka roku 2024?

ČTK bude ve čtvrtek 24. dubna 2025 v servisu PROTEXT VIDEO vysílat on-line vyhlášení výsledků celostátní soutěže Památka roku 2024, kterou pořádá Sdružení historických...
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Za sabotážemi na evropských letištích stojí ruská služba GRU, píší německá média

Za loňskou sérií požárů balíčků na evropských letištích stojí agenti naverbovaní ruskou vojenskou tajnou službou GRU. Vyplývá to ze zjištění, které dnes zveřejnily německé weby WDR, NDR a Süddeutsche Zeitung. Odvolávají se přitom na informace evropských tajných služeb. Podezřelé podle médií zadržely bezpečnostní služby v Litvě, Polsku, Bosně a Hercegovině a Británii. Úřady informace nepotvrdily.

Jednání o míru v Londýně se odkládá. Zelenskyj na podmínku s Krymem nepřistoupí, Rubio nepřijede

Klíčová jednání v Londýně, která měla přiblížit situaci na Ukrajině ke kýženému míru, se odkládají. Americký ministr zahraničí Marco Rubio oznámil, že se jich nezúčastní. Důvodem je rostoucí neshoda mezi USA a Ukrajinou ohledně Krymu.

Khloé Kardashian otevírá brány Calabasasu. Kamery už čekají

Z Kalifornie přichází další zpráva ze života klanu Kardashianových. Khloé oznámila nový spin-off pro stanici Hulu, který má nabídnout pohled do zákulisí jejich slavné čtvrti.

Musk od května utlumí čas ve skupině, do které ho povolal prezident USA Trump

Miliardář Elon Musk od května výrazně utlumí svůj čas ve skupině pro efektivitu státní správy (DOGE), do které ho povolal americký prezident Donald Trump, a začne se více věnovat automobilce Tesla. Musk to oznámil v úterý, informovala v noci na dnešek agentura Reuters.

Rakev s tělem papeže Františka byla přemístěna do baziliky svatého Petra

Rakev s pozůstatky papeže Františka se dnes ráno vydala na cestu z kaple Domu svaté Marty do baziliky svatého Petra ve Vatikánu, kde se s ním ode dneška do pátku bude moci rozloučit veřejnost. Do nejvýznamnějšího katolického chrámu byla za doprovodu švýcarské gardy přinesena krátce po 9:30.

Trumpova cla uvalená na Čínu uškodila výrobě humanoidních robotů Tesly

Automobilku Tesla nezasáhla obchodní válka mezi USA a zbytkem světa jen přes automobilový průmysl, ale i vzácné nerosty. Omezení jejich dovozu na americký trh ze strany Číny se dotklo sériové výroby humanoidního robota Optimus. Miliardář Elon Musk uvedl, že s Pekingem probíhají jednání. Ten se chce ujištění, že vzácné nerosty nebudou použity pro vojenské účely.

Ruský dronový útok na autobus zabil v Dněpropetrovské oblasti devět lidí

Nejméně devět lidí bylo zabito a nejméně 30 zraněno při ruském dronovém útoku na autobus v obci Marhanec v Dněpropetrovské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny. Oznámil to dnes ráno šéf tamní oblastní správy Serhij Lysak na platformě Telegram. Autobus vezl lidi do práce. Úřady hlásí vlnu útoků na civilní infrastrukturu na východě, jihu a v centrální části Ukrajiny. Rusko během noci vyslalo proti Ukrajině 134 dronů, z nichž se 67 podařilo sestřelit a dalších 47 nedoletělo do cíle, uvedlo ukrajinské letectvo, které ke zmatení nepřátelských dronů používá rušení. Ruské útoky nicméně podle ukrajinských úřadů zničily energetický objekt, zásobující elektřinou oblastní město Cherson na jihovýchodě země.

Axios: Trump chce přimět Ukrajinu uznat ruskou okupaci bez bezpečnostních záruk

Spojené státy ve středu 23. dubna očekávají odpověď od Kyjeva na návrh mírové dohody, která znamená přijetí okupace Ukrajiny, a tedy ohromné ústupky ze strany napadené země. Rámec počítá s tím, že USA uznají Krym a další okupovaná území jako ruská. Pokud na to Kyjev nepřistoupí, Bílý dům se může z mírových rozhovorů stáhnout.

RFK Jr. opět vyvolal kontroverzi výroky o autismu

Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy Jr. znovu čelí vlně kritiky kvůli výrokům, které mnozí považují za stigmatizující a vědecky nepodložené.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás