menu

11.3 C
Czech
Čtvrtek 13. června 2024

Iga Swiatek slaví historické vítězství na Roland Garros ve finále ženské dvouhry

Polská tenistka Iga Swiatek zvítězila ve finále Roland Garros nad Italkou Jasminou Paolini. Třiadvacetiletá Swiatek si tak připsala čtvrtý triumf na tomto turnaji, stává se tak nejmladší čtyřnásobnou vítězkou v historii. Soupeřku porazila hladce ve dvou setech s poměrem 6:2 a 6:1. Díky této výhře se Swiatek vyrovnala Belgičance Justine Henin a drží sérii 20 výher na Roland Garros, což je stejný počet jako u Steffi Graf. Před ní jsou pouze Henin, Monica Seles a Chris Evert.

Živě o urbanismu: Souhrn slovem a obrazem

Sledujte nás na sítích

Jak si vede Česká republika v urbanismu v porovnání se zahraničím? Zvládá se hlavní město Praha vypořádat s kulturně-historickým dědictvím a novými trendy a výzvami, jako je například revitalizace? A co stojí v cestě dobrým nápadům a ochotě investovat do nových projektů? O tomto hovořili v diskuzi u kulatého stolu Svazu podnikatelů ve stavebnictví uznávaná architektka a urbanistka Eva Le Peutrec, prezident svazu Jiří Nouza, architekt a náměstek primátora hlavního města Prahy Petr Hlaváček a ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Ondřej Boháč.

Reklama

Debatu natáčela a živě vysílala ČTK Connect, záznam celého pořadu z PressCentra agentury v Opletalově ulici je k dispozici ZDE.

První blok věnovali přítomní výměně názorů na to, jak si stojí Česko ve srovnání s urbanistickým děním v jiných státech, respektive městech. „Bez debaty není posun,“ zdůraznil úvodem Jiří Nouza. Eva Le Peutrec vytkla tuzemsku velmi řídkou síť dálnic, nedostatek rychlovlaků, hlavnímu městu pak absenci okruhu kolem Prahy a metropolitního plánu. Současně připomněla, že republika má jednu z největších z nejhustších sítí nízkorychlostních železnic a značný počet veřejných knihoven. „To bohužel není pochvala. To je k zamyšlení, že bychom opravdu měli inovovat ve velkém. Žijeme ve dvacátém prvním století,“ uvedla expertka, která se prosadila zejména se stavbou mrakodrapů v Asii.

Petr Hlaváček popsal posloupnost historických etap, jimiž si domácí urbanistika a jmenovitě Praha prošly od první republiky. „Překvapivě strašně významné, rozporuplné, ale výrazné urbanistické projekty přišly v 70. letech, kdy komunistický režim čelil nedostatku bydlení. Vytvořil sídliště pro zhruba 40 procent obyvatel Prahy,“ popsal.

Nyní přišla podle něj na řadu fáze, kdy hlavní město přebírá aktivitu: snaží se revitalizovat především brownfieldy a klade důraz na železniční projekty. „Poučení máme z Mnichova, Hamburku, Paříže… Aktivujeme území a zveme soukromý kapitál.“

Reklama

Ondřej Boháč ocenil pokroky, které Praha dosud učinila, třebaže kvalita obytných čtvrtí stále nedosahuje některých západních standardů. „Vytvořili jsme velmi komplikované prostředí, kde se kvalitní čtvrť vytvořit dá, ale za velmi náročných časových a finančních podmínek,“ podtrhl.

Jiří Nouza následně poukázal na spádový charakter hlavního města a jeho provázanost se Středočeským krajem. „Devadesát, možná devadesát pět procent důležitých sídlišť ‘naležato‘ za hranicemi Prahy a příměstských obyvatel má ekonomické aktivity v Praze. A vy je musíte do té Prahy dostat. To je neskutečně nákladná záležitost.“

Současnost považují hosté za specifické období. „Investičně je to v Praze hodně stabilizované, a tento matrix je nezbytné narušit, aby se rozjela soutěž. Městu chybí přenesené kompetence od státu,“ řekl Ondřej Boháč. Do „vzoru“ má stát přesto daleko: na to má příliš složitý systém stavební, dopravní a strategické legislativy včetně příslušných úřadů, který je nepřehledný a investory odrazuje. „Pro investora je důležité, aby věděl, kdy to bude moct zrealizovat. Slibovat mu, že to bude za deset let, to tam (za ním) ani nemusíme jezdit,“ uvedl Jiří Nouza.

Dobu pro stavební povolení, jednu z nejdůležitějších věcí v procesu stavění, může zatím Česko takové Číně pouze závidět. „V Číně je to otázkou několika málo měsíců, tady slyším od přátel, že to trvá deset let včetně stavby. Takto stavíme domy, které jsou technologicky i esteticky zastaralé, musí se dvakrát třikrát přepracovávat, a to stojí samozřejmě spoustu peněz,“ namítla Eva Le Peutrec.

Sestřih z části pořadu, věnované českým plusům a minusům, si můžete pustit ZDE.

Další část, věnovaná konkrétním záměrům v Praze, se dotkla ježdění tramvají po Václavském náměstí. „V horní části náměstí tramvaje jezdit budou, protože je důležité propojení s Vinohrady,“ ujistil náměstek Hlaváček. Řeč se stočila i na budoucí podobu Hlavního nádraží – Hlaváček a Boháč ji považují za jednoznačně pozitivní, třebaže o negativní tzv. „rychlonázory“ není nouze. Zazněl povzdech nad neuskutečněnou vizí Kaplického blobu, tedy budovy Národní knihovny na Letné. Přítěží, míní odborníci, je nutnost ladit celou řadu zájmů a jít cestou kompromisů, které mnohdy bolí.

O praktické potřebě nové budovy filharmonie v lokalitě Vltavská zazněla jistá pochybnost, na jejím kulturním, propagačním a turistickém významu se zato aktéři jasně shodli. „Jestli nějaká stavba má šanci říct světu, že Praha je město pro jednadvacáté století, tak je to Vltavská filharmonie,“ je přesvědčen Ondřej Boháč.

Ožehavým tématem zůstává revitalizace, tedy proces, jak nakládat se starými a prázdnými domy. Jeho součástí je „boj“ s památkáři, kteří často chrání něco, co by ve městě už dávno být nemělo, zaznělo ve studiu. „Pořád si stěžujeme, že lidé ve městě nebydlí, že se stěhují. Teď je to naopak, my chceme, aby ve městě bydleli,“ namítl Jiří Nouza.

Zmínil příběhy mostů na Výtoni a v Libni. „V roce 2014 jsem jako náměstek (na magistrátu) nechával na radě hlasovat, aby se provedla rekonstrukce a stavba Libeňského mostu. Politická situace nahrála tomu, že se celý projekt zastavil. Dneska začínáme tento most bourat. Mně to nedává smysl. S železničním mostem pod Vyšehradem je to stejné. Že ho současný vlastník chce zachovat, považuji za správné, ale myslím si, že je potřeba k tomu přistupovat i z hlediska fungování města. S tímto mostem nemůže město fungovat,“ shrnul Nouza.

Architektka a urbanistka Eva Le Peutrec bude ve dnech 17. a 18. září exkluzivním hostem na konferenci Světlo s podtitulem Magie světla v architektuře. Akce se koná v hale O2 universum. „Světlo je podle mne nejdůležitější materiál v architektuře. Budu hovořit o tom, jak dokáže vyvolat emoce – a emoce jsou to hlavní, o co nám v architektuře i urbanismu jde, jak zažíváme prostor,“ pozvala kolegy a přítomné na akci Eva Le Peutrec.

 

 

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Arménie vystoupí z vojenského paktu vedeného Ruskem, ohlásil Pašinjan

Arménie vystoupí z postsovětského vojenského paktu vedeného Ruskem, Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB). Termín ještě neurčila, řekl dnes arménský premiér Nikol Pašinjan při interpelacích v parlamentu. Šéf arménské vlády podle ruských médií rovněž ohlásil, že Jerevan je připraven do měsíce podepsat mírovou smlouvu s Baku. Na dnešní demonstraci za odstoupení Pašinjana v Jerevanu byly zraněny desítky lidí.

Transgenderová plavkyně Lia Thomas se zatím nemůže účastnit elitních soutěží, rozhodl CAS

Arbitrážní soud pro sport (CAS) nedávno rozhodl, že transgender plavkyně Lia Thomas není v současné době způsobilá účastnit se elitních soutěží v rámci World Aquatics nebo USA Swimming. Navzdory námitkám ze strany Thomas panel CAS zamítl její odvolání proti pravidlům, která jí znemožňují účastnit se závodů žen na vrcholných soutěžích.

Hamás navrhuje změny v plánu příměří podporovaném USA, Blinken vyjadřuje naději na pokrok

Americký ministr zahraničí Antony Blinken vyjádřil zklamání nad reakcí Hamásu na návrh příměří s Izraelem podporovaný USA a uvedl, že skupina mohla jednoduše říci „ano“. Navzdory tomu Blinken nadále doufá, že zprostředkovatelé budou schopni překlenout rozdíly.

Izrael i Hamás se během války dopustily válečných zločinů, tvrdí experti OSN

Izrael i Hamás se během současné války dopustily válečných zločinů a Izrael také zločinů proti lidskosti a "vyhlazování", tvrdí dnes zveřejněná zpráva expertů Rady OSN pro lidská práva (UNHRC). Informují o tom agentury AFP a AP. Ženevské zastoupení Izraele, který s komisí odmítl spolupracovat, zprávu tvrdě kritizovalo. Podle dnešního vyjádření ministerstva zdravotnictví v Gaze si konflikt vyžádal životy již více než 37.200 Palestinců.

Maďarsko nebude blokovat pomoc NATO Ukrajině, řekl Orbán

Maďarsko nebude blokovat rozhodnutí NATO o poskytování podpory Ukrajině, řekl dnes podle agentury Reuters maďarský premiér Viktor Orbán při návštěvě generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga v Budapešti. Šéf NATO zdůraznil, že na podporu Ukrajiny, která se už třetím rokem brání ruské vojenské agresi, nebudou použity maďarské finanční prostředky ani personál.

Řidiči Amazonu podávají na firmu žaloby, nepovažuje je totiž za zaměstnance

Více než 15 tisíc smluvních řidičů společnosti Amazon v USA podalo u Americké arbitrážní asociace na internetový obchod žalobu kvůli neproplaceným mzdám a přesčasům. Vadí jim, že je klasifikuje jako nezávislé dodavatele, nikoli plnohodnotné zaměstnance.

Spojené státy pošlou Ukrajině druhý systém protivzdušné obrany Patriot

Spojené státy pošlou Ukrajině další systém protivzdušné obrany Patriot, informuje agentura AP a list The New York Times (NYT) s odvoláním na nejmenované americké činitele. Tento krok už podle nich schválil prezident Joe Biden. Washington reaguje na naléhavé volání Kyjeva po posílení protivzdušné obrany země, která se brání intenzivním ruským úderům v Charkovské oblasti, podotkla AP.
Reklama

DOPORUČUJEME

Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Arménie vystoupí z vojenského paktu vedeného Ruskem, ohlásil Pašinjan

Arménie vystoupí z postsovětského vojenského paktu vedeného Ruskem, Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB). Termín ještě neurčila, řekl dnes arménský premiér Nikol Pašinjan při interpelacích v parlamentu. Šéf arménské vlády podle ruských médií rovněž ohlásil, že Jerevan je připraven do měsíce podepsat mírovou smlouvu s Baku. Na dnešní demonstraci za odstoupení Pašinjana v Jerevanu byly zraněny desítky lidí.

Transgenderová plavkyně Lia Thomas se zatím nemůže účastnit elitních soutěží, rozhodl CAS

Arbitrážní soud pro sport (CAS) nedávno rozhodl, že transgender plavkyně Lia Thomas není v současné době způsobilá účastnit se elitních soutěží v rámci World Aquatics nebo USA Swimming. Navzdory námitkám ze strany Thomas panel CAS zamítl její odvolání proti pravidlům, která jí znemožňují účastnit se závodů žen na vrcholných soutěžích.

Hamás navrhuje změny v plánu příměří podporovaném USA, Blinken vyjadřuje naději na pokrok

Americký ministr zahraničí Antony Blinken vyjádřil zklamání nad reakcí Hamásu na návrh příměří s Izraelem podporovaný USA a uvedl, že skupina mohla jednoduše říci „ano“. Navzdory tomu Blinken nadále doufá, že zprostředkovatelé budou schopni překlenout rozdíly.

Izrael i Hamás se během války dopustily válečných zločinů, tvrdí experti OSN

Izrael i Hamás se během současné války dopustily válečných zločinů a Izrael také zločinů proti lidskosti a "vyhlazování", tvrdí dnes zveřejněná zpráva expertů Rady OSN pro lidská práva (UNHRC). Informují o tom agentury AFP a AP. Ženevské zastoupení Izraele, který s komisí odmítl spolupracovat, zprávu tvrdě kritizovalo. Podle dnešního vyjádření ministerstva zdravotnictví v Gaze si konflikt vyžádal životy již více než 37.200 Palestinců.

Maďarsko nebude blokovat pomoc NATO Ukrajině, řekl Orbán

Maďarsko nebude blokovat rozhodnutí NATO o poskytování podpory Ukrajině, řekl dnes podle agentury Reuters maďarský premiér Viktor Orbán při návštěvě generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga v Budapešti. Šéf NATO zdůraznil, že na podporu Ukrajiny, která se už třetím rokem brání ruské vojenské agresi, nebudou použity maďarské finanční prostředky ani personál.

Řidiči Amazonu podávají na firmu žaloby, nepovažuje je totiž za zaměstnance

Více než 15 tisíc smluvních řidičů společnosti Amazon v USA podalo u Americké arbitrážní asociace na internetový obchod žalobu kvůli neproplaceným mzdám a přesčasům. Vadí jim, že je klasifikuje jako nezávislé dodavatele, nikoli plnohodnotné zaměstnance.

Spojené státy pošlou Ukrajině druhý systém protivzdušné obrany Patriot

Spojené státy pošlou Ukrajině další systém protivzdušné obrany Patriot, informuje agentura AP a list The New York Times (NYT) s odvoláním na nejmenované americké činitele. Tento krok už podle nich schválil prezident Joe Biden. Washington reaguje na naléhavé volání Kyjeva po posílení protivzdušné obrany země, která se brání intenzivním ruským úderům v Charkovské oblasti, podotkla AP.

Céline Dion o boji s vážnou nemocí: Brala jsem až 90 miligramů Valia, mohlo to být smrtelné

Zoufalá touha Céline Dion vystupovat a zároveň bojovat se vzácným neurologickým onemocněním ji kdysi podle jejích slov donutila pravidelně užívat až 90 miligramů Valia za den. Dávky, které pro ni mohly být fatální.

Ukrajina hlásí zničení 29 z 30 střel a dronů, které na ni vyslali Rusové

Rusko v noci na dnešek provedlo další vzdušný útok na Ukrajinu. Ukrajinské letectvo na platformě Telegram informovalo o sestřelení 29 z 30 ruských střel a dronů. V Kyjevské oblasti padající trosky způsobily požár průmyslového objektu, skladu, poškodily soukromý dům, čerpací stanici a garáž, píše server RBK-Ukrajina s odvoláním na ukrajinské úřady. Agentura Reuters informuje o několika zraněných v Kyjevské a Dněpropetrovské oblasti.

Při požáru obytného domu v Kuvajtu zemřelo přes 40 lidí

Při požáru, který vypukl dnes časně ráno v obytném domě ve městě Mandžaf blízko kuvajtské metropole, si vyžádal 41 obětí, uvedl podle agentury Reuters místopředseda kuvajtské vlády. Policie o něco dříve hovořila o nejméně 35 mrtvých. Čtyři desítky lidí skončily v nemocnici. Mezi oběťmi jsou podle některých zdrojů zejména pracovníci z Malajsie.
Reklama
Reklama