Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že čínské úřady musí s ohledem na prudký nárůst infekcí v zemi sdílet více informací o covidu v reálném čase. Informuje o tom BBC, Reuters a další servery.
Představitelé WHO tvrdí, že chtějí vidět více údajů o hospitalizacích, hospitalizacích na jednotkách intenzivní péče a úmrtích. Chtějí také získat údaje o očkování, píše BBC.
Covid in China: WHO calls on Beijing to strengthen its response https://t.co/K5IUkdWGR3
— BBC Health News (@bbchealth) December 30, 2022
V prohlášení vydaném po jednání s čínskými představiteli zdravotnická agentura OSN uvedla: „WHO znovu požádala o pravidelné sdílení konkrétních údajů o epidemiologické situaci v reálném čase a údajů o provedeném očkování a stavu očkování, zejména u zranitelných osob a osob starších 60 let.“
Vysocí čínští zdravotničtí úředníci už v pátek diskutovali o covidu s představiteli WHO prostřednictvím videokonference. Podle Reuters to uvedla v pátečním prohlášení čínská Národní zdravotnická komise.
V posledních několika týdnech bylo v zemi zrušeno mnoho přísných omezení. Počet případů se však prudce zvýšil a několik zemí nyní provádí screening cestujících z Číny. Spojené státy, Španělsko, Francie, Jižní Korea, Indie, Itálie, Japonsko a Tchaj-wan zavedly pro cestující z Číny testy Covid, protože se obávají opětovného šíření viru. A cestující, kteří přilétají z Číny do Anglie, budou muset před nástupem do letadla předložit negativní test.
WHO uvedla, že je ochotna poskytnout podporu a také pomoci s řešením problému váhavosti v očkování. Zdůraznila také „důležitost monitorování a včasného zveřejňování údajů, které Číně a celosvětovému společenství pomohou formulovat přesná hodnocení rizik a informovat o účinných reakcích“.
Nulová tolerance nefungovala
V úterý se má konat zasedání technické poradní skupiny WHO pro vývoj vakcíny proti koronaviru. Organizace uvedla, že pozvala čínské vědce, aby předložili podrobné údaje o sekvenování viru.
Podle ní je „pochopitelné“, že některé země zavádějí nová omezení pro osoby cestující z Číny.
Náhlé zrušení mnoha omezení v Číně následuje po listopadových protestech proti postupu vlády při řešení této nemoci. Do té doby platil v Číně jeden z nejtvrdších režimů boje proti covidu na světě, tzv. politika nulové tolerance.
Zahrnovala přísné lockdowny, i když bylo zjištěno jen několik případů, a hromadné testování. Lidé s covidem museli být izolováni doma nebo v karanténě ve vládních zařízeních. Lockdowny byly nyní zrušeny a pravidla karantény byla zrušena. Lidé nyní mohou opět volně cestovat do zahraničí.
Počet případů od té doby roste a čínská vláda jich hlásí přibližně 5 000 denně. Analytici však tvrdí, že tato čísla jsou značně podhodnocená. Denní počet případů se podle nich může blížit jednomu milionu.
Oficiálně bylo v průběhu prosince zaznamenáno pouze 13 úmrtí na covid. Britská společnost Airfinity, která se zabývá zdravotnickými údaji, ve čtvrtek uvedla, že v Číně na tuto nemoc pravděpodobně každý den umírá přibližně 9 000 lidí.